Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Söğüt Kabuğu Resmen Şifa Dağıtıyor

15.10.2021
1.041
Söğüt Kabuğu Resmen Şifa Dağıtıyor

Söğüt Ağacı Hakkında ve Söğüt Kabuğu Faydaları
Söğüt Ağacı Hakkında
Söğüt ağacı esasında önemli bir şifa deposudur. Örneğin sık olarak hayatımızın içinde olan aspirin, söğüt ağacının kabuğundan elde edilmiştir. Söğüt ağacının kabuk kısmında, salisilik asit maddesi çok miktarda bulunur. Bu madde, aspirinin kimyasal maddesi olarak kullanılıyor.

 

Söğüt ağacında; salisilik asit maddesinin beraberinde tanen ve madeni tuzlar bulunur. Bu ağacın yaprak ve gövde kısımlarından faydalanılması konusunda yan etki görülmemektedir. Ancak aşırı miktarda kullanılırsa kişide sinirlere zarar verebilmektedir. Bu durumun telafisi ise gül suyuyla temin edilmektedir.

Söğüt Ağacı Kabuğu
Söğüt ağacının kabuk kısmı çok uzun zamandan beri; Çin ve Avrupa ülkeleri ilk sırada olmak üzere pek çok ülkede, çeşitli hastalıkların tedavi edilmesi amaçlı kullanılıyor. Bu duruma Hipokrat zamanından yani M.Ö. 400’lü senelerden bakmak gerekirse; o zamanlarda romatizma rahatsızlıklarına ve yüksek ateş durumlarına karşı kullanılmıştır. Günümüzde ise söğüt ağacı kabuğu, bel ağrısı tedavisi ilk sırada olmak üzere baş ağrısı ve romatizma rahatsızlıklarının giderilmesi açısından yardımcı doğal ürün olarak kullanılıyor. Bu ağacın kabuğu, ağrıların hafifletilmesi ve iltihapların azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca yardımcı madde olarak kullanılabilen bu kabuk, aspirine kıyasla ağrılarda daha yavaş etkili olmasının beraberinde etkisi aspirine kıyasla daha uzun olmaktadır.

Söğüt ağaçlarının her çeşidi aynı oranda salisilik asit içermemesi nedeniyle, özellikle ağrı ve ateş durumlarının tedavi edilmesinde; Avrupa’da yetişmekte olan Beyaz Söğüt türü ve Kuzey ABD’da yetişmekte olan Crack ve Mor Söğütlerden elde edilmektedir.

 

Söğüt Ağacı Kabuğunun Faydaları Nelerdir?
Baş Ağrısında
Eğer baş ağrısı sorunu yaşamaktaysanız bu durumu gidermek adına eczanelerden pek çok markanın sunduğu ilacı temin ederek sorununuzu giderebilirsiniz. Fakat bu ilaçları kullanırken yan etkilerini de hesaba katmanız gerekiyor. Bu yan etkilerin başında mide ve bağırsak problemleri gelmektedir. Bu tarz ilaçları kullanmak yerine söğüt ağacı kabuğundan faydalanarak doğal yollarla baş ağrınızdan kurtulabilirsiniz.

Bel Ağrısında
Söğüt kabuğunun bireyler üstündeki bir diğer önemli yararı ise bel ağrılarını geçirmesidir. Bu rahatsızlığı gidermede de söğüt kabuğundan yararlanabilirsiniz.

Eklem İltihaplanmasında
Eklem iltihaplanmaları neticesinde ortaya çıkan boyun ve sırt ağrılarının giderilmesinde özel bir yeri bulunur. Bu konu da yapılan farklı çalışmalarda ise kalça ve diz bölgesi ağrılarının hafifletilmesinde büyük başarı sağlanmıştır.

Yukarıda sayılmakta olan rahatsızlıkların dışında; ateş, grip, adet ağrıları ve kesecik iltihaplanmaları durumlarında da fayda sağlamaktadır.

Söğüt Ağacı Kabuğu Nasıl Kullanılır?
***Bu kabukta bulunan bir madde nedeniyle, 16 yaşın altında olan çocukların kullanması uygun görülmemektedir.

Yetişkinlerde Kullanımı İse;

Kurutulmuş

Kurutulmuş halinden çay yapılarak faydalanılabilmektedir. Çayı hazırlamak için; 250 ml kadar suyun içerisine, 2 tatlı kaşığı kadar atılması ve kısık ateşte demlenmesi gerekiyor. Çayınızı ateşten satın aldıktan sonra yarım saat süreyle dinlendirin sonrasında 3 – 4 fincanı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz.

Toz ya da Sıvı Olarak
Bu şekilde kullanımında 60 – 240 mg ölçülerinde kapsülleri, standart salisin alımı olarak kullanılabilir. Daha yüksek doz kullanımı için mutlak doktora danışılmalıdır.

Söğüt Kabuğu Resmen Şifa Dağıtıyor 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.