Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

5 Dakikada Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır

14.10.2021
2.672
5 Dakikada Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır

Duşakabin temizliği, çoğunlukla temiz ve ferah bir banyonun en önemli adımıdır. Banyoların fazla nemli olması ve burda hava akımının yetersiz olması sebebiyle duş tenekesinde ve camda; kireçlenme, tortu veya küf lekeleri oluşur. Dinlendirici bir duş ve daima pırıl pırıl görünen bir banyo için bu istenmeyen lekelerden kurtulmak gerekir. Etkili bir temizlik için yalnızca kimyasallardan yardım beklemeyin. Oldukça doğal yöntemler ile üç adımda tertemiz bir duşakabine kavuşabilirsiniz.

1- Duşakabin temizliği için sirkeden yardım alın
Duşakabinin özellikle cam ve plastik bağlantıları, su lekeleri ve bakteri oluşumuna zemin oluşturur. Su lekeleri zamanla kireç lekesine dönüşür ve duşakabin camının kirli ve mat görünmesine yol açar. Plastik bağlantı noktaları ise nem nedeniyle bakteri üretir ve temizlenmediğinde bu bölgeler de renk değişiklikleri gözlenir. Elbette, sabun ve şampuan kalıntılarının da duşakabinde leke oluşumunda payı büyüktür.

Tüm bu istenmeyen durumların çözümü için çok uzaklara gitmeye gerek yok. Doğal temizlik maddesi olarak da bilinen sirke, hem su ve kireç lekelerinden hem de mikroplardan kurtulmanız için bir hayli etkilidir. Saf sirke ve karbonatı karıştırarak bir hayli etkili bir temizlik maddesi elde edebilirsiniz. Elde ettiğiniz macun kıvamındaki karışımı bir süngerle duşakabin camlarına sürerek 15-20 dakika bekleyin. Daha sonra bol suyla camları durulayın.

 

2- Fayanslardaki küflerden kurtulun
Her daim nemli olan banyolarda sık olarak karşılaşılan lekelerin başında fayanslardaki küf lekeleri gelir. Küf lekeleri, hem bir hayli itici bir görüntü oluşturur hem de uzun süre temizlenmediğinde olduğu yere daha da yerleşir. Fayanslardaki küf lekeleri için küf temizleme solüsyonlarından yardım almak çözümlerden birisidir. Bir bez yardımı ile lekeleri iyice ovalayın ve sonrasında bu bölgeyi durulayın.

Küf lekeleri için solüsyonlar dışında yine sirke kullanabilirsiniz. Bir bardak sirke, bir bardak amonyak, yarım bardak sodayı bir kova suda karıştırın. Yumuşak bir sünger yardımı ile bu karışımı fayanslara uygulayın. Bunu yaparken koruyucu bir eldiven kullanmayı unutmayın. Fayansları bol suyla duruladıktan sonra muhakkak kuru bir bezle kurulayın. Böylece yeni küf oluşumunu geciktirebilir veya önleyebilirsiniz.

3- Duş başlığını ve duş teknesinin giderini temiz tutun
Duş başlığı belki de su ve kireç lekelerinin en fazla görüldüğü yerlerden birisidir. Bazen suyun kireç oranına bağlı şekilde, suyun akış hızı bile değişir. Özellikle metal renkli olanlarda su lekeleri fazlası ile görünür. Ancak duş başlığı, duşakabin temizliğinde genel itibari ile unutulan şeylerden biri olur.

Öncelikle duş başlığındaki kireçlenme için, kireç çözücülerden yararlanabilirsiniz. Bunun için en pratik yol, bir kaba kireç çözücü ile karıştırılmış sıcak su hazırlamak ve duş başlığını bu suda bekletmek. Böylece tıkanmış deliklerin kolaylıkla açıldığını fark edeceksiniz. Dış yüzey için ise isterseniz amonyaklı su isterseniz sirkeli su kullanabilirsiniz. Son olarak duş teknesinin giderinde biriken saç ve kalıntılar almayı ihmal etmeyin.

Duşakabinler düzenli ilaçlanma ve sık sık temizlenmediğinde, su ve kireç lekeleri, küf veya sararma sorunları can sıkıcı bir görüntü oluşturur. İstenmeyen bu lekelerden kurutmak için yalnızca kimyasalları düşünmeyin, çünkü evinizdeki malzemeler bu kimyasalların yerini alabilir. Oldukça doğal yöntemler ile, 5 dakikada duşakabin temizliği için üç adımımızı takip edin.5 Dakikada Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.