Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kulak Çubuğundaki Kirler Sağlığınız Hakkında İpuçları Veriyor

12.10.2021
1.181
Kulak Çubuğundaki Kirler Sağlığınız Hakkında İpuçları Veriyor

Kulak kiri dediğimiz şey esasında bir kir değil salgıdır. Vücudumuz tarafından bakterilerden ve kulak kanalına giren kirlerden korunma amacı ile salgılanır. Bu madde, kulakları temiz, fonksiyonel ve daha sağlıklı tutar. Alkol, skualen ve uzun zincirli yağ asitlerinin bir karışımıdır.

Kulak kiriniz vücudunuz için çok önemli olabilir çünkü genel sağlığınız hakkında çok şey gösterebilir. Hiç kimse kulak kiri konusunu tartışmaktan hoşlanmasa da, bir dahaki sefere kulaklarını temizlediğinde, çıkanlara kesinlikle bir göz atmalısın.

1. Yumuşak, soluk sarı
Bu tip kulak kirleri genel olarak çocuklarda görülür ve oldukça çok normaldir. Ancak yaş ilerledikçe rengi de, yapısı da değişmeye başlar. Birer yetişkin olarak kulak kiriniz halâ soluk sarı ve yumuşak yapılıysa kulak yolunuz yeteri kadar iyi korunmuyor demektir.

2.Islak, yapışkan, sarı
En sık karşılaşılan iki kulak kiri tipinden ilki budur. Islak ve yapışkan yapı kulak içinin iyi yağlandığını; bu sayede mantardan, bakteriden ve bu tür belalaların sonucu kuruluk ve kaşıntıdan korunduğunuzu gösterir.

3.Beyaz, kuru, lapa lapa
En çok karşılaşılan diğer kulak kiri çeşidimiz de bu… Eğer kulağınızdan pamuğa bu tip kirler yapışıyorsa normalden daha az terliyorsunuz demektir. Çekinik genlerle ilgili olan bu durum illaki sağlıksız olduğunuz manasına gelmez, tabii unutmayın; terlemek vücudun toksinleri dışarı atma yöntemlerinden birisidir ve esasında siz bu yöntemden mahrum kalıyorsunuz!

4.Koyu, yapışkan
Kulak kiriniz ne kadar koyuysa, vücudunuz o kadar ter ve koku üretiyor demektir. Meraklanmayın, sizin için bütünüyle sağlıkı. Deodorant kullanmayı ihmal etmediğiniz sürece çevreniz için de sorun yok 😉

5.Yoğun, kalın, koyu renkli
Vücudumuz stres altında daha fazla kulak kiri üretir; aynı daha fazla terlemesi gibi! Stresli zamanlarda kulak kirinin ortaya çıkma hızı, doğal yollarla kulaktan atılma hızını aşar; bu nedenle kirler kulak yolunda birikmeye, sıkışmaya, katılaşmaya, koyulaşmaya başlar. Bu durumun uzun devam etmesi halinde geçici işitme kayıpları yaşayabilirsiniz!

6.Koyu kahverengi, siyaha çalan
Aynı koyu renkli kulak kirlerinde olduğu gibi, burda da stres faktörü bir numaralı sebep… Ancak bu kadar koyu renkli olduğuna, nerdeyse siyah renge vardığına bakmayın; yukarıdaki maddeden daha fazla korkutucu bir şey yok.

Kulak kirinin bu renge ulaşması, o kirin yalnızca uzun zamandır kulağınızın içinde sıkışıp kalmış olduğunu gösterir. Çünkü kulak kiri oksijenle tepkimeye girerek renk değiştirir; ne kadar koyu renkliyse o kadar uzun zamandır kulağınızın içerisindeki oksijenle haşır neşir olmuştur.

7.Kanlı
Koyu renkli kulak kirinin yer yer kan izlerine benzer renkler taşıması çok normaldir… ANCAK; normal renklerde kulak kirinizin üstünde kan lekeleri görüyorsanız acilen bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmalısınız, kulak zarınızın yırtılmış veya delinmiş olması kuvvetli ihtimal!

8.Islak, akıcı
Ara sıra kulak kirinizin dışarıya akması, sabah uyandığınızda yastığınızda izler bulmanız gayet normal. Bu, vücudumuzun kulak kirinden doğal kurtulma yöntemi. Gel gelelim bu akıntı gün içerisinde sık sık gerçekleşiyorsa, üstüne üstlük kan ve iltihap izleri taşıyorsa kulak zarınızla ilgili ciddi bir rahatsızlığınız var demektir. Acilen doktora!

9.Gri renkli
Eğer kulak kiriniz yapışkan ve ıslaksa, genel olarak sarı, koyu sarı renkte olmasına karşın son dönemde gri renkte çıkıyorsa hiç korkmayın! Kulağınız, son dönemde girip çıktığınız tozlu ortamlardan, o tozların yaratabileceği kulak hastalıklarından sizi muhteşem koruyor demek.

Ama gri rengin beraberinde bir de kuruysa, üstelik bu kiri çıkardıktan sonra kulağınızın içi kaşınmaya başlıyorsa Ekzematid hastalığından muzdarip olabilirsiniz. Meraklanmayın, tedavisi doktorunuzda.Kulak Çubuğundaki Kirler Sağlığınız Hakkında İpuçları Veriyor 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.