Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Vücutta İltihap Olduğu Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

11.10.2021
2.939
Vücutta İltihap Olduğu Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Vücuttaki iltihabın belirtileri vücudun belirli bölgelerinde yanma ve kızarma ile kendisini göstermektedir. Vücuttaki iltihap, bulunduğu bölgenin kızarmasına neden olurken, bedenin genelinde ateşe de yol açabilir. Ayrıca iltihabın yerleştiği bölgede ağrı durumunun gözlenmesi normal olsa da, her iltihap ağrılı olmayabilir. Vücudun iltihaplı bölgesine göre akıntı durumu meydana gelebilmekte, buna şişme de eşlik edebilmektedir. Örneğin kulak iltihaplarında kulak akıntısı görülebilir, kulaklarda şişme meydana gelebilir.

Vücutta İltihap Olduğunu Gösteren Beden Geneli Belirtiler
Bedenin genelinde iltihap durumunda gözlenebilecek belirtiler, şu biçimde sıralanabilir:

Kulak arkası, diz, dirsek, kalça kemiği gibi bölgeler de su toplanmasına bağlı ağrılı şişlik
Eklem ve kaslarda hareket sırasında ani tutulma ve acı
Kronik halsizlik, ağırlık hissi ve uyuma isteği
Yorgunluk
Ruhsal sorunlarda artış, depresyon ve mutsuzluk
Stresli ruh hali, kişinin işlerini zamanında yetiştirememekten veya başka sebeplerden kaygı duyması ve kaygıyı kontrol edememe
Sindirim hareketlerinde değişiklik, dengesizlik, ishal veya kabızlık
İştahta ani değişiklik, az yeme veya lüzumsuz fazla yeme
Vücut ısısında ani yükselmeler, buna bağlı burun kanamaları veya vücutta deri altı morlukları
Uçuk ve ağız içi aft
Ağız çevresinde yara benzeri oluşumlar, deride renk değişimi
Sıcak artışının fazla hissedilmesine bağlı kalp ritmi dengesizlikleri
Geçmeyen baş ağrısı ve davranış bozuklukları
Bu belirtiler, vücudun genelindeki iltihaplanma belirtileridir. Belirtilerin birkaçının aynı anda görülmesi durumunda doktora başvurulması gerekiyor.

Vücutta İltihap Belirtileri

İltihabın Bölgesel Belirtileri
İltihabın bölgelere göre farklılık gösteren belirtileri, vücudun geneline yayılmayan, bölgesel kalmış iltihaplar için geçerlidir. Iltihabın bölgeye toplanması, bölgenin genel ısıya göre sıcaklığını arttırır. Örneğin kulak iltihaplanmalarında kulakta ısı artışı görülür. Tek kulağın iltihaplanmasında, yüzün yarısında kızarma, sıcaklık ve hafif şişme ortaya çıkabilir. Bunun yanında idrar yollarında iltihaplanma görülmesi halinde idrar yaparken şiddetli yanma ve ağrı ortaya çıkabilir.

İdrarın ayrı bir kokuya sahip olması gibi durumlar gözlenebilir. İltihabın çoğalması durumunda nadiren kanlı idrar ortaya çıkar. İltihabın bulunduğu organın görevini yapmasında sorunlar görülür. Kulak iltihabında işitmede kayıp, idrar yolu iltihaplarında idrar yapma sırasındaki ağrı ve kesintili idrar yapma bunların örnekleridir. Ayrıca devamlı idrara çıkma isteği de iltihabın belirtileri arasındadır.

İLGİLİ YAZI
Antibiyotik Etkisi Gösteren Mucizevi Besinler
İltihap Durumunda Ne Yapılmalıdır?
Vücutta iltihap varlığında yapılması gerekli olan, kesinlikle muayene olmaktır. Doktor tavsiyesi ile iltihap kurutucu ilaçlar alınabilir. Ayrıca iltihabın nedenine bağlı şekilde antibiyotik de alınabilir. Sarımsak ve soğan tüketiminin çoğalması, iltihabın vücuttan hızlı atımını sağlar. Bunun yanında su tüketimini arttırmak da özellikle idrar yolu iltihaplanmalarında etkilidir. Kişinin taze sebze ve meyve tüketimini arttırması, iltihabın hızlı atılmasına yardımcı olur. Sigara kullanımı mevcutsa tütün ürünlerinin bırakılması gerekiyor.Vücutta İltihap Olduğu Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.