Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Uzmanlara Göre Ekmek Neden Buzdolabında Saklanmaz

10.10.2021
2.417
Uzmanlara Göre Ekmek Neden Buzdolabında Saklanmaz

Ekmek bozulmasın diye asla buzdolabına koymayın! En değer vermiş olduğumuz, bir nimet olarak değerlendirdiğimiz ekmek konusunda ne yazık ki düşündüklerini eyleme dökemeyen onlarca insan, hergün çöpe giden binlerce ekmek var.

 

Ekmek Neden Buzdolabında Saklanmamalı?
Şimdi size uzun uzun ekmek israfının nasıl bir boyuta geldiğinden söz etmeyeceğiz, bu konuyu önceden şu yazımızda enine boyuna irdelemiştik zaten. O yüzden bugün direk olarak konuya gireceğiz, o bol bol aldığınız ekmekleri buzdolabında saklamalı mısınız, saklamamalı mısınız bundan söz edeceğiz.

Sözün kısası, eğer sizin de aklınızda “Ekmek buzdolabına konur mu?” gibi bir soru var ise yaklaşın böyle. Belki bugüne değin daha uzun ömürlü olması için ekmekleri hep buzdolabında saklıyordunuz ama… Aslında büyük hata ediyordunuz. Neden mi? Buyurun anlatıyoruz. Alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir: Neden ekmekler buzdolabında saklanmamalı?

Eğer ekmeklerinizi aldıktan hemen sonra direk olarak buzdolabına kaldırıp orada saklıyorsanız birazdan okuyacaklarınızın ardından bu alışkanlığınızdan vazgeçeceksiniz.

Zira ekmek, buzdolabına girdikten sonra içerisindeki karbonhidrat molekülleri ‘retrogradasyon’ veya daha Türkçe bir ifade ile “geriye hareket” durumu yaşıyor. Bu durum da ekmeğin içerisindeki moleküllerin kristalize olduğu manasına geliyor. “Moleküller kristalize olursa ne olur ki?” diyenler için hemen açıklayalım:

 

Su molekülleri ekmeği ağır ağır terk ediyor ve karbonhidrat molekülleri bir başına kalıyor. İşte bu durum da bizlere, çok daha hızlı bayatlamış, o ilk alındığındaki lezzetini kaybetmiş ekmekler olarak geri dönüyor. Sözün kısası, ekmeği buzdolabında saklamak hiç de iyi bir alternatif sayılmıyor. E peki nasıl saklayacağız? Ekmeğin bozulmaması için ne yapabiliriz:

Ekmek nasıl saklanır?
Ekmeklerin bozulmaması ve bayatlamaması için ilk alacağınız önlem tabii ki yiyeceğiniz kadar ekmek almak ve taze taze tüketmek tahmin edebileceğiniz gibi. Ama bunu bir türlü yapamıyor, her fırına veya markete gittiğinizde elinizi bol tutuyorsanız, aldığınız bu ekmekleri temiz, serin bir ortamda hava almayacak şekilde, özel saklama kaplarında saklayabilirsiniz.

Mutfak tezgahınız bile 2-3 günlük bir süre için buzdolabından daha yerinde bir tercih olacaktır. Eğer bu sürede bile aldığınız ekmek bitmiyorsa, ekmeği saklamak için dondurucuveya başvuru yapabilirsiniz. “Buzdolabına konmuyorsa nasıl dondurucuya koyulabilir ki?” diyenler olacaktır, buna da hemen açıklık getirelim:

Elbette en tercih edilen yöntem bu değil fakat dondurucuya konduğunda ekmeğin içinde yer alan moleküller çok fazla kristalize olma fırsatı bulamadan donar, bu da su moleküllerinin karbonhidrat moleküllerini terk etmesini bir nebze de olsa önler ama bütünüyle engel olamaz. Bu sebeple eğer bir ekmeği uzunca bir zaman aralığında tüketebiliyorsanız buzdolabı yerine dondurucuda, mümkünse hiç hava almayacak şekilde saklayabilirsiniz..

Uzmanlara Göre Ekmek Neden Buzdolabında Saklanmaz 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.