Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Squid Game’den Ali, Kore’deki göçmen işçi sömürüsünü nasıl daha görünür kılıyor?

10.10.2021
20
Nazik ve saf Ali hayranların favorisi haline geldi, ancak onun istismar ve sömürü geçmişi hala birçokları için bir gerçek.
Aktör Anupam Tripathi, Netflix'teki "Squid Game"de oyuncu 199, diğer adıyla Ali Abdul'ü oynuyor.

Aktör Anupam Tripathi, Netflix’teki “Squid Game”de Oyuncu 199, diğer adıyla Ali Abdul’ü oynuyor.Youngkyu Parkı / Netflix

Kore korku draması “Squid Game” tüm dünyayı Netflix hesaplarına bağladığından, daha az bilinen bir diaspora ana akıma giriyor. On yıllardır Güney Kore’de binlerce Pakistanlı var, ancak Hintli aktör Anupam Tripathi’nin canlandırdığı Ali Abdul karakteri şimdi hikayelerini küresel bir izleyici kitlesine görünür kılıyor.

Patronu aylarca maaşını kesen göçmen fabrika işçisi Ali, ölümcül oyunlarda milyonlar kazanma şansını denemek için karısını ve bebeğini terk etmek zorunda kalır. 

Gösterinin yayınlanmasından sonra, Tripathi’nin karakteri hemen hayranların favorisi oldu. 

Tripathi, Variety’ye “İyi karşılanacağını hissettik, ancak bir fenomen ve sansasyon haline geldiğinde beklenmiyordu – hazırlıklı değildim” dedi .

Geçen hafta, onun tasviriyle ilgili tartışmalar viral hale geldi, bazıları onun itaatkar konuşma tarzını söyleyerek – etrafındakilere sürekli olarak “efendim” diyerek atıfta bulundu – onları rahatsız ediyor. Diğerleri, bunun ülkedeki istismar ve engellere karşı göçmen işçiler için bir gerçek olduğunu söylüyor. 

Bir kişi, “Lütfen Squid Game’in neden Koreli olmayan tek ana karakteri, tüm zaman boyunca ‘efendiler’, şükran, fedakarlık ve boyun eğme ile kıvranan kahverengi tenli bir adam olarak tasvir ettiğini açıklayın” dedi .

Bir diğeri, “Güney Asyalılara genç yaştan itibaren özverili ve şefkatli olmaları öğretiliyor” dedi. “Maalesef sıklıkla sömürülen kolektif bir toplumuz.”

Güney Kore’deki Pusan ​​Ulusal Üniversitesi’nde Kore ve Doğu Asya çalışmaları bölümünde yardımcı doçent olan CedarBough T. Saeji, bunun her ikisinin birleşimi olduğunu söyledi. Ali’nin nasıl yazıldığını anlamak için oraya nasıl geldiğini bilmek önemli dedi. 

Yabancı göçmenlerin Güney Kore’ye ilk kez, ülkenin hızlı gelişiminin imalat, inşaat ve tarım sektörlerindeki tüm mavi yakalı işleri doldurmayı imkansız hale getirdiği 1993 yılında girmesine izin verildi. “Endüstriyel kursiyerler” Asya’nın diğer yerlerinden daha iyi fırsatlar aramak için ülkeye gelmeye başladı.

Saeji, NBC Asya Amerika’ya verdiği demeçte, “Uğraştıkları durum inanılmaz derecede sömürücüydü” dedi.

İşverenler onlara çok düşük ücretler ödüyor, hatta bazen pasaportlarına el koyuyor ve onlara hiç ödeme yapmıyorlardı. Vizeleri doğrudan şirketlerine bağlı olduğundan ve istismarı bildirmek için yabancı dil seçenekleri olmadığından, çoğu zaman seçenekleri yoktu. İzolasyon, küçük yaşam alanları ve tehlikeli çalışma ortamları sürekli gerçeklerdi. 

Birçoğu, daha iyi koşullar umuduyla başka şirketlere taşınacak, ancak vizeleri artık yeni işverenlerine uygulanmadığı için belgesiz hale geldiklerini öğrenecekti. 

Saeji, “Kore toplumunda bu yasadışı alt sınıf haline geldiler” dedi. 

2000’li yılların başında örgütlenmek, birçok göçmen işçinin Korece öğrenmesine ve daha iyi koşullar için baskı yapmasına yol açtı. Daha fazla koruma yasası çıkarıldı, ancak bu koşullar ve yaygın göçmen karşıtı duygular hala var. 

Pakistanlı göçmenler , Güney Kore’deki en büyük 20 yabancı nüfus içinde bile yer almıyor . En çok göçmen alan ülke, 1 milyondan fazla nüfusa sahip Çin’dir, onu her biri 200.000’den fazla nüfusa sahip Vietnam ve Tayland izlemektedir. Pakistan’ın göçmen sayısı 13.000 civarında, ancak Saeji, mücadelelerinin daha büyük göçmen işçi nüfusunu yansıttığını kaydetti. 

Güneydoğu Asyalı bir karakter olan Oyuncu 276 (Filipinli aktör Christian Lagahit tarafından canlandırılmıştır), “Squid Game”de görünür ve dördüncü bölümde Ali ile arkadaş olur.

Seul Ulusal Üniversitesi’nde araştırmacı olan Chung Ki-seon, göçmen işgücü ihtiyacının yalnızca Kore nüfusu yaşlanıp küçüldükçe artacağını tahmin ediyor – özellikle de giderek daha fazla yabancı ve belgesiz işçinin çalışmaya devam ettiği emek yoğun tarım endüstrisinde kullanılacak olan.

Bu yıl NPR’ye verdiği demeçte , “Şu anda tarlalarda çalışan [Koreli] insanların yaklaşık yaşı 70’in üzerinde” dedi . “75 yaşına geldiklerinde ise iş gücünde kalmaları zor olacak.”

Hükümette ihtiyacın kabul edildiğini ve politikanın değişmeye başladığını söylese de, göçmen işçilerin vatandaş olmaları hala çok zor. Güney Kore’de 392.000’den fazla belgesiz işçi var ve koşulları kasvetli.

Koreli yetkililer, 31 yaşındaki Kamboçyalı bir çiftlik işçisinin iş başında ölmesinin ardından bu yılın başlarında reform sözü vermişti. Associated Press , kadının öldüğü yerde, saha çalışanlarının genellikle plastik nakliye konteynırlarında veya havalandırılmamış kulübelerde uyumaya bırakıldığını bildirdi .

Saeji, Ali’nin mükemmele yakın Korece konuştuğunu belirtse de, patronunu ihbar ederek maaşının kesilmesiyle mücadele edememesi nedeniyle, onun belgesiz olduğunu tahmin etti. Dili sömürücü işverenleriyle konuşma bağlamında öğrenen yabancılar için yaygın olduğu için, konuşma şeklinin formalitesi de durumunu anlatan başka bir şey. 

“Güzel konuşuyor, ama aynı zamanda istismara uğramış bu kişiyle oynuyor” dedi. “Bu çaresiz durumda olmasına rağmen kimseyi kızdırmamak için çok uğraşıyor.” 

Kore medyası uzun süredir göçmen işçi klişesini bozuk bir dil ve abartılı tavırlarla budala olarak sürdürüyor ve Saeji, Ali’nin bunu tamamen aşmadığını söyledi. 

“Yabancı fabrika işçilerine verilen rolün kesinlikle ötesine geçmiyor” dedi. “Hala o anlatıya takılıp kalmış durumda. Ama öte yandan, eğer sömürücü bir patron için çalışmıyorsa, parası kalmamışsa, o zaman neden bu oyunu yapsın ki?” 

Ali’nin Saeji için hikayesinin en gerçekçi olmayan yanı, karısını ve oğlunu Pakistan’dan getirmesidir.

“Bu tür vizelerden herhangi biriyle bir aileyi getirebilmek neredeyse imkansız” dedi.

Ali’ye bağlılık ve diziden ayrılma şekliyle ilgili duygu, yayınlandığından bu yana izleyicilerin ona olan sempatisini ve sevgisini çevrimiçi olarak ilan etmesiyle devam etti . Saeji’nin söylediğine göre izleyicileri bir sebepten dolayı kazandı ve hikayesi birçok insanda yankı buldu. Çok sık görülmeyen bir durumun gerçekliğini kamuoyuna gün ışığına çıkardı.

“Bu ülkede Koreli olmayanların belli bir seviyeyi geçmeleri gerçekten zor” dedi. “Bu sadece korkunç bir durum.

Squid Game'den Ali, Kore'deki göçmen işçi sömürüsünü nasıl daha görünür kılıyor? 2

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.