Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saç Derisinde ki Egzema İle Nasıl Başa Çıkılır?

10.10.2021
1.136
Saç Derisinde ki Egzema İle Nasıl Başa Çıkılır?

Başınıza bir şey gelmeden önlem alın!
Saçlarda kepeklerle başlar dert…
Ve yaşamakta olan bilir, acı yendiğinde oluşan dayanılmaz yanma ve kaşıntı hissiyle devam eder. Kaşınmalar bitmez, saç derisi pul pul olur, güzelim saçlar tel tel düşer, kepekler koyu renkli giysilerin omuzlarına bir şampuan reklamı edasıyla yapışır.

 

Derttir egzama. Hijyenle hiçbir alakası olmayan, kesin çözümü bulunmayan, fakat neyseki bulaşıcı da olmayan bir derttir. Kesin çözümü bulunmadığını söylemiştik; gel gelelim cilt doktorlarının not defterlerinde egzamanın etkilerini azaltan, sizi rahatlatan pek çok ilaç ve tedavi yöntemi de mevcut esasında.

Aşağıda sıralayacağımız 6 yolu cilt doktorunuzun önerdiği tedavilerin yanında uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

1.Alkol içeren saç bakım ürünlerinden uzak durun.
Hemen lise kimya derslerimizi hatırlayalım; alkol, yağı çözer. Doğal olarak alkollü saç bakım ürünleri de cildinizde bulunan koruyucu yağ tabakasını çözer, zarar verir. Bu da zaten egzama nedeniyle kurumaya meyilli olan cildinizin daha çabuk kurumasına, pul pul dökülüp kaşınmasına sebebiyet verir…

2.Yıkanırken saçlarınıza nazik davranın.
Tüm vücuda hatır hutur girişilen hamam kültüründen, kalıp sabunla yıkanma geleneğinden geldiğimizin farkındayız. Ancak iş egzamaya vardıysa, bu alışkanlıklarımızı değiştirmemizin vaktidir. Saç derinizin hassas yapısı egzama yüzünden daha da narinleşir. Parmaklarınızla sertçe bastırmanız, kafanızı çok sert ovalamanız bu saç derinize ve koruyucu yağ tabakasına zarar verir; üstelik egzamanın etkilerini de arttırır.

3.Katiyen kaşımayın!
İşte en zorlusu, ama belki de maddelerimizin en önemlisi.

Saç Derisinde ki Egzema İle Nasıl Başa Çıkılır? 1

Egzama kaşıntısı vurduğunda işlerin ne kadar zorlaştığını çok iyi biliyoruz (yazarımız egzamadan muzdarip). Ancak kaşımak her şeyi çok daha kötüye götürüyor, aklınızda bulunsun. Kaşıdıkça zaten narinleşen saç derinize zarar veriyorsunuz, hattâ ara sıra kanamasına sebep oluyorsunuz. Bu hem egzamanın etkisini arttırıyor, hem de kanamalar egzamalı bölgelerin yayılmasına sebep oluyor.

4.Selenyum sülfit maddesi bulunduran şampuanlar kullanın.
Sırada şampuanların arkasındaki içerik listesinde ismini aradığınız an sizi kimya bilimiyle ilgili biri gibi gösterecek bir maddemiz var. Adı da selenyum sülfit!

Selenyum sülfit, egzamaya neden olan mayaları yok eder, sizi egzamadan mümkün olduğunca kurtarır. Ancak aynı şampuanların saç derisinde kuruluk veya yağlanma, saç dökülmesini hızlandırma gibi yan etkileri de vardır, hatırlatalım. (Bu yüzden ‘mümkün olduğunca’ dedik)

5.Çay ağacı yağı dostunuzdur.
Çünkü çay ağacı yağı mantarlarla mücadele edebilir, egzama tedavisinde etkili olduğu da ispatlanmıştır. Kaşıntı krizi baş gösterdiğinde saçlarınıza seyreltilmiş çay ağacı yağı ile masaj yapabilir, veya günlük olarak %5 oranında çay ağacı esansı içeren şampuanlardan kullanabilirsiniz.

6.Bal!
Son olarak her derde deva bal var sırada…

Bal, egzama için bir tedavi yöntemi değildir. Ancak antibakteriyel ve mantar önleyici fonksiyonları sayesinde egzama yaralarını hafifletebilir, kaşıntıları giderir, deri dökülmelerinin mümkün mertebe önüne geçer. %90 bal ve %10 su oranı ile hazırladığınız karışımı 2-3 dakika boyunca egzamalı bölgelere uygulamanız, ardından ılık su ile durulamanız yeterli!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.