Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kötü Ağız Kokularınızdan Bu Yöntemlerle Kurtulmak Mümkün..!

10.10.2021
2.064
Kötü Ağız Kokularınızdan Bu Yöntemlerle Kurtulmak Mümkün..!

Herkes ara sıra ağız kokusu sorunları yaşar. Ağızda oluşabilecek sağlık problemleri kötü ağız kokusuna sebep olabildiği gibi, hemde kolay bir yiyecek yüzünden de bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

 

Her gün bir diş sarımsak yemeseniz bile kimi zaman nereden geldiği belli olamayan bir ağız kokusu önemli bir mülakatı ya da randevuyu mahvedebilir.

Acil bir durumla karşılaştığınızda ve yanınızda sakız yokken ne yapabilirsiniz? Sizler için bu tip utandırıcı durumlardan rahatça sıyrılmanız için derlediğimiz yöntemlerin keyfine varın.

Ağız kokusu nasıl önlenir? Nefesimiz neden kötü kokar?

Ağız kokusu, ağızda biriken parazitler tarafından oluşturulur. Bir takım kötü alışkanlıklara sahipseniz, ne yazık ki bu parazitlerin işlerini yapmasını bir hayli kolaylaştırmış oluyorsunuz.

Ağız hijyeninize ne kadar dikkat ettiğinizi düşünün ve size saymak üzere olduğumuz kötü alışkanlıklar ya da sağlık sorunlarınden herhangi birine sahip olup olmadığınızı kontrol edin.

Ağız hijyenini çoğaltmak için neler yapabileceğiniz hakkında önceden bir içerik yayınlamıştık. Eğer arzu ederseniz, o içeriğimizi de okuyabilirsiniz. Gereğinden fazla kükürt içerikli gıda tüketiyorsanız,

Alkol ve sigara kullanıyorsanız,
Gerektiği kadar dişlerinizi fırçalamıyorsanız,
Diş eti hastalığınız var ise,
Stres ve endişe katsayınız yüksekse,
Ağzınızda bir enfeksiyon var ise,
Dişlerinizde çürüme mevcutsa,
Sağlık sorunu olarak kabul gören problemler için dişçiniz ile görüşün ve kendini düzenli ilaçlanma ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Diğer kötü alışkanlıkları da azaltmaya gayret edin ve size vereceğimiz tavsiyelere uyun.

 

Daha Fazla Su İçin

Ağzınızda yaşamakta olan parazitlerin kötü kokuya neden olan gazları üretememeleri için bol su için ve ağzınızın kuru kalmasına çok izin vermeyin.

Nane, Maydanoz ve Reyhan gibi bitkileri çiğneyin.

Yanınızda küçük miktarlarda nane, maydanoz, reyhan, karanfil gibi bitkiler bulundurmak sizi anlık olarak kurtaracaktır. Dişlerinizi temizlemeyecek olsalar bile hiç değil ise var olan kokuyu bastıracaklardır.

Elma Yiyin

Evden çıkmadan bir elma yiyin. Elmanın içeriğindeki maddeler ağız kokunuzu ortadan kaldıracaktır. Ayrıca dişlerinizi de temizleyecektir.

Limon Tüketin

Limon asidik olduğu için ağzınızdaki bakteri miktarını azaltacaktır ve bu şekilde ağız kokunuzu giderecektir. Eğer limonun keskin tadı direk şekilde tüketmenizi engelliyorsa; salatınıza ya da içme suyunuza katarak tüketebilirsiniz.

Ağız Temizleme Jelleri Taşıyın

Eğer ağız kokusu problemi hayatınızın bir parçası haline geldiyse ve sakız çiğnemekten hoşlanmıyorsanız yanınızda ağız temizleme jellerinden bulundurmayı ihmal etmeyin.

Dilinizi Temizlemeyi İhmal Etmeyin

Dilinizde dişleriniz ve diş etleriniz gibi düzenli temizliğe ihtiyaç duyar. Herhangi bir marketten bir dil temizleyici satın alabilirsiniz ve eskidikçe yenisi ile değiştirebilirsiniz.

Çok zorlayıp dilinize zarar vermeyin fakat günde bir kez uygulayacağınız dil temizliği rutini ile ağız kokunuzdan diğer bir sağlık probleminiz yok ise kolaylıkla kurtulabilirsiniz.Kötü Ağız Kokularınızdan Bu Yöntemlerle Kurtulmak Mümkün..! 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.