Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

son hali

09.10.2021
4.134
son hali

Bir dönem ekranlarda ve sahnelerde fırtına gibi esen oyuncu ve yazar Pakize Suda’dan (71) k-ötü haber geldi. Suda’ya ‘akıl zayıflığı’ y-aşadığı gerekçesiyle ma-hkeme tarafından yeğeni Dilara Elagözlü (46) vasi olarak atandı. Pakize Suda’nın son halini görenler gözlerine inanamadı.

son hali 1

Çeşme Sulh Hukuk M-ahkemesi’ne başvuran Ayşe Suda, d-avanın dilekçesinde, Pakize Suda’nın kardeşi ve annesinin o-lümü nedeniyle psikolojik s-ıkıntılar yaşadığını i-fade etti. Ayşe Suda, yakın akrabası olarak geriye kendisiyle birlikte 2 çocuğunun yani yeğenlerinin kaldığını söyledi.

son hali 3

İzmir’in Çeşme ilçesinde y-aşayan oyuncu, yazar Pakize Suda, 2016 yılında ilk olarak k-nser t-edavisi gören kardeşi Nuran Suda’yı ertesi yıl ise annesi Sehavet Suda’yı ka-ybetti. Suda, opera sanatçısı ablası Ayşe Suda ve yeğenleriyle teselli bulmaya çalıştı. Pakize Suda’nın ‘akıl zayıflığı’ y-aşadığını belirten ablası, vesayet d-avası açıldı.

son hali 5

Ayşe Suda, farklı kentlerde yaşadıklarını, pandemi nedeniyle yüz yüze görüşemeseler de sürekli telefonla konuştuklarını belirterek “Son 1 yıl içinde eskiden ‘demans’ olarak tahmin ettiğimiz akıl zayıflığı başlangıcının artık daha ağır bir alzheimer hastalığına dönüştüğünü gözlemledik. Kendisini sağlık raporu alması için hastaneye gitmeye ikna edemedik” dedi.

son hali 7

Sıklıkla cüzdanını kaybediyor

Dilekçede Pakize Suda’nın sıklıkla cüzdanını kaybettiğini belirten Ayşe Suda şöyle devam etti: “Kimliğini kaybettiği için nüfus dairesine birden fazla kez bu sebeple müracaat etmişliği var. Banka çalışanları da bu durumu bildiğinden kendisine talep ettiğinden daha az para veriyor. Bu tarz maddi k-ayıplar ve zararlar dışında kamu açısından da zararlı olabilecek eylemlerde de bulunmaya başladı.”

“Bir gün beni arayarak evindeki perdeleri yaktığını ve zor söndürdüğünü söyledi. Hem kendisi hem çevresi için te-hlike arz etmeye başlamıştır” diyen Ayşe Suda, kamuya mal olmuş ünlü bir kişi olması nedeniyle kendisini tanıyan ve akıl zayıflığını fark eden kişilerin parasını çalabildiğini belirterek a-cil olarak vasi tayin edilmesini istedi.

son hali 9

Kendi işlerini görecek güce sahip değil

Bunun üzerine geçen 11 Kasım’da vesayet davası açıldı. Mahkeme, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda, Pakize Suda için Sağlık Kurulu Raporu düzenlenmesini istedi. Hazırlanan raporda, Pakize Suda’nın bugünkü haliyle akli dengesinin akıllıca yaşam sürmek için yeterli olmadığı iradesinin verdiği kararlar ve hareketleri üzerinde olumsuz etki yapacağı, kendi işlerini görecek güce sahip olmadığı belirtildi.

son hali 11

Çeşme Sulh Hukuk Mahkemesi, rapor üzerine davayı karar bağlayıp, talebin kabulüyle Pakize Suda’nın CMK’nın 405’inci maddesi u-yarınca kısıtlanmasına, kendisine Dilara Elagözlü’nün vasi olarak atanmasına karar verdi. Pakize Suda, vasisi yeğeni Dilara Elagözlü birlikte yaşamaya başladı.

son hali 13

Teyzesinin iyiliği için vasi tayini istediklerini belirten Dilara Elagözlü, “Vasi tayin edilmem öncesindeki bazı parasal işlemlerin teyzemin durumunu kötüye kullanarak yapıldığını düşünüyoruz. Bu konular mahkemeye intikal ettiği için daha fazla açıklama yapmamız mümkün değil” dedi.

son hali 15

Öte yandan Pakize Suda’nın sosyal medyaya yansıyan son halini gösteren fotoğrafları görenler gözlerine inanamadı.

son hali 17

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.