Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kaktüs Meyvesi Faydaları

08.10.2021
1.485
Kaktüs Meyvesi Faydaları

Kaktüs meyvesi olarak bilinen meyve, kaktüs ağacında yetişen ve kaktüs meyvesi yararları nerdeyse sonsuz güçte olan bir meyvedir. Mucize denecek kadar yararlı olan bu meyvenin pek çok ismi vardır. Dikenli incir en bilinen ismidir. Bunun yanında frenk inciri, hint inciri, mısır inciri, babutsa, firavun inciri, kilis inciri, pabuç inciri, kürek inciri, kaynen temel dili inciri gibi isimlerle bilinir. Dikenli incir sıcak iklimleri sever ve ülkemizde de Akdeniz bölgesi ile Ege bölgesinde çok olur. Yol kenarlarında kendi kendine çıkan kaktüs ağacı meyve verdiğinde bölge halkı onları toplar ve satar. Bölge halkı için bir geçim kaynağı olan bu meyve doğallığı bozulmamış ender meyvelerdendir. Aden temel ilimizde meyveye Cennet meyvesi denir ve bu ismi nerdeyse her derdin dermanı olduğu için almıştır.

Kaktüs meyvesi, kabukları ve çekirdekleri vitamin, mineral, yağ, aminoasit, potasyum, magnezyum, fosfor, sodyum, antosiyanin, antioksidan bakımından bir hayli zengindir. İçeriğinin çok zengin olması bakımından çok yararlı bir meyve olduğu bilinmektedir. Bu özelliğinden dolayı pek çok alanda kullanılıyor. Meyvesi yenerek tüketildiği gibi meyve sularında, alkolsüz içeceklerde, marmelat ve reçel yapımında da kullanılır. Ülkemizde en çok Antalya ilimizde yetişen meyve Mersin, Aden temel, Muğla, Anamur, İskenderun, İzmir, Sinop ve Köyceğiz de semt pazarlarında satılır. Yaz sonuna doğru olgunlaşır ve toplanır. Nerede görürseniz almaya ve mümkün olduğunca ailenize ve çocuklarınıza yedirmeye çalışın. Kaktüs meyvesinin kırmızı, turuncu ve sarı renkler arasında meyveleri bulunmaktadır.

Kaktüs Meyvesi Faydaları
Kaktüs meyvesi yararları o kadar fazladır ki ona Cennet meyvesi adını verenler haklı nedenlerden vermişlerdir. Bu meyve içerisinde hiç bir hormon takviyesi bulunmadığından bütünüyle doğaldır ve yüzde yüz organik kalabilmeyi başaran nadir bitkilerdendir. İçeriğindeki diğer vitamin ve mineraller A vitamini, C vitamini, Diyet lifleri, K vitamini, B 6 vitamini, demir, riboflavin, niacin, çinko, fosfor, Potasyum ve Protein bakımından çok zengindir. Meyvenin şifalarından mevsimi geçtiğinde de faydalanılabilmek için reçeli ve marmeladı yapılır. Meyve soyularak zeytin yağına atılarak bekletilir ve yara tedavisi için kullanılır. Mide ülseri tedavisinde ve pek çok hastalığın tedavisinde de bu yağlı karışım içilerek tüketilir.

 

Dikenler içerisinde mucize gibi yetişen meyvenin kabuklarında da çok ince dikenler vardır. Bu dikenler içindeki meyve dermansız hastalıkların şifasında kullanılır. Özellikle kanser için son yıllarda yardımcı tedavi aracı olarak kullanılıyor.
Kalori bakımından çok düşük olmasına karşın insan vücudunu tok tutan bir yapısı vardır. Susuzluğu giderir ve 100 gr kaktüs meyvesinde 16 kalori gibi çok düşük bir kalori vardır.
Çiçekleri ve meyvesinin kan şekerini düşürdüğü araştırmacılar tarafından söylenmektedir. Bu sebepten başta Sicilya olmak üzere pek çok ülkede ilaç piyasasında kullanılıyor. Ayrıca çiçeklerinden demlenen çay böbrek hastalıklarına iyi gelir ve böbrek taşlarını düşürür.
Amerikan yerlileri kaktüs meyvesi yararlarını çok eskilerden keşfetmiş ve yanık tedavisinde kullanmışlardır. Meyvenin suyu sıkılarak yanık üzerine sürüldüğünde yanığı ve yaraları iyileştirme özelliğine sahiptir.
Meksika halkı arasında ise iltihaplı yaraların tedavisinde, ülser ve diyabet tedavisinde çok kullanılır. Farmotolojik etkileri belgelenmiş olup klinik çalışmaları hala sürdürülmektedir.
Kaktüs meyvesi yararlarından en bilineni şekeri düşürme özelliğidir. İçerisindeki lifli yapısı ve en temel bileşenleri kan şekerini düşürmektedir. Bu bileşenler hemde da karbonhidratların emilimini geciktirmektedir.
Dikenli incirin yararları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek de vardır.
Hastalıklarla mücadelede bağışıklık sisteminin kuvvetli olması son derece önemlidir.
İçeriğindeki vitamin ve minerallerin kuvvetlilüğü ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
Sindirim sistemine kaktüs meyvesinin yararları çok fazladır. Özellikle ülser tedavisinde çok önemli yeri vardır. Meyvenin suyunun ülseri tedavi ettiği ve yara tedavisinde çok etkili olduğu için bağırsak yaralarına da çok yararı olduğu bilinmektedir. Basur için de çok yararlı olan meyve bol bol yenmelidir. Mevsimi dışında yiyebilmek içinde reçeli, marmeladı yapılır.
İçeriğindeki C vitaminin çok olması sebebi ile terlemeyi azaltır. Halsizliğe ve yorgunluğa iyi gelir. Enerji vererek kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlar.
Kolesterolü düşürme etkisi olan meyvenin hemde da kolesterol için çiçeklerinden de yararlanılmaktadır. Çok hızlı yağ yakma özelliği bulunan meyve kandaki yağı da yakar ve kolesterolü düşürür. Özellikle karaciğer yağlanmasını hızlı bir biçimde yok eder.
Yağ yakma özelliğinin çok kuvvetli olduğundan dolayı çok çabuk kilogram verilmesini sağlar. Diyet listelerinin başında gelir ama çok bulunamadığı için fakat tedavi amaçlı kullanılır.
Kanı temizleme etkisine sahip olan meyve damarları da onarmaktadır. Kan dolaşımı için oldukça önemli etkiye sahip olan meyve kalp sağlığı acısından da çok yararlıdır. Damar duvarlarını onaran çok az bitki arasındadır.
Kemik erimesi için çok yararlı olan meyvenin içerisinde yüksek oranda kalsiyum vardır. Özellikle çocukların ve yaşlıların bu meyveyi çok yemeleri gereklidir. Kaktüs meyvesi yararları kemik sağlığı acısından son derece önemlidir ve dişlere de çok yararlıdır. İltihap giderici etkisi ile diş etleri için de önemlidir.
Bağırsakları çalıştırma özelliği olan meyve özellikle bağırsak temizleme de çok etkilidir. Bağırsaklardaki birikmiş atıkları boşatmakta yararlıdır. Kabızlığı önler ve geçirir.
Vücutta iltihaplı tüm hastalıkları tedavi eder. Romatizmadan iltihaplı deri yaralarına kadar iltihaplı hastalıklar için kullanılır bu meyvenin iltihap giderici özelliği vardır.

Kaktüs Meyvesi Nasıl Yenir
Dikenli incir bir kaktüs meyvesi olup meyvenin üstünde gözle görülmeyecek kadar ince dikenler mevcuttur. Bu dikenler elinizle değdiğinizde elinize batar ve çıkartmak çok zordur. Bu yüzden meyveye asla eliniz ile dokunmayın. Bahçe eldivenleri veya kalın plastik eldivenlerle elinize alın.

Meyveyi su dolu bir kap içine atın ve bekletin. Su dikenlerin yumuşamasını sağlayacaktır. Gene elinizde eldiven ile alın ve bıçakla çok ince bir biçimde meyveyi soyun. Meyvenin kabukları çok incedir bu nedenle dikkatli ince bir biçimde soyalım.

Soymak zor gelir ise sudan aldığınız meyveyi ortadan ikiye kesin ve içerisini kaşık yardımıyla yiyebilirsiniz. İsterseniz meyveyi aldığınız satıcılar sizin için soymaktadır. Soydurarak da alabilirsiniz.

Kaktüs Meyvesinin Kullanım Alanları
Kaktüs meyvesi yararları, içeriğinin zenginliği ile hem meyvesi, aynı zamanda yaprakları ilaç piyasasında kullanılıyor. Şeker ve kolesterol düşürücü bazı ilaçların içeriğinde mevcuttur. Kansere yararı olduğu son senelerde söylenen meyve pek çok hastalığın şifasıdır.
Kozmetik alanında da kullanılacak olan meyve şampuan, bakım ürünleri, pek çok krem ve sabunların içeriğinde bulunur.

Görünümünün güzelliği ile peyzaj alanında kullanılacak olan kaktüs toprak tutucu özelliğiyle erozyonu önler ve toprak kaymasının önüne geçer.

Kaktüs ağacında yetişen bir böcekten de kırmızı karmin maddesi üretilmektedir.Kaktüs Meyvesi Faydaları 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.