Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kahvenin Yararları Kahve Nerelerde Kullanılır

08.10.2021
1.170
Kahvenin Yararları Kahve Nerelerde Kullanılır

Türk kahvesinin faydalarını say say bitiremezken telveside yaşamınızın pek çok alanında mucizeler yaratmaya devam ediyor. Türk kahvesi içtikten sonra telvesini çöpe atmadan önce düşünmenize yardım edecek 9 kullanım alanı sizlerle.

Telve, mutfakta temizlikçi, bitkilerde koruyucu, buzdolabında koku giderici olarak kullanılabiliyor, pis kokuları gideriyor, peeling özelliği ile güzelleştiriyor ve hatta köpek dostlarınızın dertlerine bile çare oluyor.

Bir fincan kahvenin 40 yıl hatrı, o kahvenin telvesinin de türlü türlü marifeti var. Afiyetle pişirip içtiğiniz kahvenizin dibinde kalan telve sadece geleceğinizi tahmin etmeye değil, farklı pek çok işe de yarıyor.

Bitkilere gübre
Hepinizin evinde en az bir tane bulunan sardunya, açelya veya kamelya gibi asitli toprak seven çiçekler, kahveyi en az sizin kadar sever. Telve hem toprağı besliyor, hem de çayın tam tersine sinekleri, böcekleri, hatta salyangozları ve kargaları bitkilerden uzak tutuyor. Eğer kedilerin saksılara dadanmasından rahatsızsanız, bitkilerin dibine içerisine kurutulup rendelenmiş portakal kabuğu ekleyip de koyabilirsiniz.

Dibi tutmuş tencereye derman
Tencerede yanan yemeğe üzülmek için neden çok. Yanan tencereyi, temizlemek için ise basit bir yöntem var. Onu bir mutfak fırçasının ucuna veya süngerinin yüzeyine sürdüğünüz telveyle ovabilirsiniz.

Tıkanmış lavaboya, gidere çözüm
Kaynamış suyun içerisine telveyi ve karbonatı atın, tıkanan giderlere dökün. Kimyasal çözümler kadar olmasa da epey etkili bir yöntem.

Buzdolabı kokusuna ilaç
Telveyi gazete kağıdına yayın, güneşte veya sıcak bir köşede kurutun. Sonra bir çay altlığı veya kaseye aktarıp, buzdolabının uygun bir köşesine yerleştirin. O ekşi kokuyu karbonattan çok daha iyi emiyor.

Güzellik sırrı
Kahve telvesi de yüzden bacağa, göbekten ellere ayaklara tüm cilt için yararlı. Peeling etkisiyle kan dolaşımını hızlandırıyor, siyah noktaları yok etmektedir. Telveyi azıcık ılık su ile hafifçe sulandırıp temizlediğiniz yüzünüze çok hafif hareketlerle sürüp, 10 dakika bekleyip yıkayabilirsiniz.

Soğan sarımsak kokusunu giderir
Soğan, sarımsak doğradıktan sonra kokusunu gidermek için de ellerinizi telveyle ovuşturup yıkayabilirsiniz. Hem yüzeyde kalan yağ sayesinde nemlendirici etkisi de oluyor.

 

Banyo öncesi vücut peeling’i
Kahve telvesinin içerisine birkaç damla nane, greyfurt, hindistancevizi yağı damlatabilir, selülit sıkıntınız var ise rendelenmiş limon kabuğu da ekleyip cildinize uygulayabilirsiniz.

Hobi araç gereci
Evde sabun, mum yapımı gibi hobilerle ilgileniyorsanız, kurutulmuş telve muhteşem bir ek malzeme. Ayrıca kağıt, kumaş gibi emici yüzeylere eskitilmiş havası vermek için boya olarak da kullanabilirsiniz.

Köpek dostunuzun pirelerinin katili
Köpeğinizi yıkarken şampuanına telve ekleyin. Böylece hem pireleri ölecek, hem de tüyleri pırıl pırıl parlayacak.Kahvenin Yararları Kahve Nerelerde Kullanılır 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.