Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kalp Hastalığının 10 İlginç Sinyali ! Risk Altında Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız

07.10.2021
1.645
Kalp Hastalığının 10 İlginç Sinyali ! Risk Altında Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız

Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, sigara ve stres derken bütün dünyada ölüm nedenleri arasında ilk başta olan kalp hastalıkları çağımızda hızla yaygınlaşıyor. Son üç senede kalp ve damar hastalıkları tüm ölümlerin yüzde 40’ını oluşturur hale geldi. Oysa erken teşhis edildiğinde sorun büyümeden önlenebiliyor. Kalp hastalıklarının bir çok şekilde belirti verebiliyor.

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut, 10-17 Nisan Dünya Kalp Haftası kapsamında, bilimsel olarak kanıtlanmış 10 enteresan sinyali anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

1) GÖZ ÇEVRESİNDE YAĞ BİRİKİNTİLERİ
Göz çevresinde izlenen sınırları düzensiz sarımtırak yağ birikintileri, artmış kalp krizi riski ile ilişkili bir sorun. Bu kişilerde genelde doğuştan gelen kolesterol metabolizması bozukluğu bulunuyor ve vücutta tüm damarlarda kolesterol birikimi oluyor.

2) YAĞLANMIŞ GÖBEK
‘Türk kası’ olarak lanse edilen göbeklilik kalp hastalığı ile direk olarak ilişkili. Göbekten alınan kilolar diyabet, yüksek tansiyon ve kolesterol yüksekliğinin habercisi olup göbek çevresinde doktora gitme sınırının erkeklerde 102 cm, kadınlarda ise 94 cm. Olması gerektiğini ortaya koyuyor.

3) ÖKSÜRÜK
Öksürük çoğunlukla soğuk algınlığı veya sigaraya yoruluyor. Bazı kişilere de alerjik astım denilerek ona göre tedavi verilmekte. Ancak tedaviye cevap vermeyen, nedeni bulunmayan öksürüklerde kalp hastalığı düşünülmeli. Çünkü kalp yetersizliği ve bazı kapak hastalıkları akciğer dokusunda ödeme yol açarak öksürüğe neden olabiliyor.

4) BACAK VE AYAKLARDA ŞİŞME
Özellikle kilolu kadınlarda sık gözlenen bu bulgu çoğu zaman önemsenmiyor. Ancak özellikle her iki bacakta gelişen, bastırınca iz bırakan ve cildi geren şişkinlikler kalp yetersizliğini işaret edebiliyor. Tek taraflı şişkinliklerde ise daha çok toplardamar hastalıkları rol oynuyor.

5) KELLİK
Erkeklerde saptanan ve erken yaşta ortaya çıkan kellik tipi kalp hastalıklarına işaret edebiliyor. Mekanizma net olmasa da saç köklerini besleyen ince damar yetersizliğinin vücuttaki genel damar hastalığının belirtisi olabileceği düşünülüyor.

6) PEMBE YANAKLAR
Pembe yanaklar bir sağlık göstergesi değil; tam tersine özellikle de kalp hastalıklarına işaret edebiliyor. Kadınlarda daha net izlenen bu bulgu özellikle mitral kapak darlığında gözleniyor ve hastalığın ilerlemiş olduğunun haberini veriyor. Ayrıca yanaklarda oluşan pembe veya kırmızı renkteki kızarıklıklar bazı kan hastalıklarında da gözlenebiliyor.

7) MİDE YANMASI
Toplumda sık gözlenen mide yanması ve karın ağrısı kalp hastalığı habercisi olabilir. Özellikle yorgunluk sonrası gelişen dinlenmede hafifleyen karın ağrıları, yemek sonrası artış gösteren ve mide ilaçlarına cevap vermeyen mide yanmalarında kalp damar hastalığının düşünülmesi gerekmektedir.

8) CİNSEL FONKSİYON BOZUKLUĞU
Yapılan araştırmalar sertleşme problemlerinin damar hastalığının belirtisi olup, takip eden 5 yıl içinde kalp krizi riskinde artış yaşanabildiğini ortaya koyuyor.

9) DUDAKTAKİ MORLUK
Dudaktaki morluk, kararma veya belirgin bir kahverenginin hakimiyeti kalp hastalıklarının bir başka habercisi. Özellikle doğuştan gelen kalp deliklerinde kirli ve temiz kanın karışması sonucu bu tür morarma görülebiliyor.

10) PATLAK GÖZLER
Kalp hastalıkları gözünüzden de kendisini ele verebiliyor. Öne doğru çıkık ve dik bakan gözler kalp yetersizliği ve kapak hastalıklarının belirtisi olabiliyor. Bu tip gözler özellikle sağ kapak hastalıklarında sık ortaya çıkıyor.Kalp Hastalığının 10 İlginç Sinyali ! Risk Altında Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.