Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Hibiskus Çayı ve Bitkisinin Faydaları

07.10.2021
6.810
Hibiskus Çayı ve Bitkisinin Faydaları

Bakırı vücuttan atmak için Hibiskus Çayı öneri edilmektedir.
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, hibuskus bitkisini araştırmanın en önemli nedenlerinden bir tanesi wilson hastalığı olduğunu söylemiştir. Wilson hastalığı nedir? Karaciğer ve böbreklerde bakır birikerek toksin etkisi göstermesi sebebiyle bu hastalık kendisini göstermektedir. Bu hastalığa yakalanmamak için bol bol hibiskus çayı içilmelidir.

 

Hibiskus çiçeği ebegümeci familyasına yakın bir bitki olduğunu belirten Sn. Saraçoğlu, çiçekleri toplarken hibiskus çiçeğinin altında yer alan taç yapraklarıyla beraber toplanması gerektiğinin altını çizmiştir. Yani çiçeğin bittiği yerde taşıyıcı bölgeden koparılması gerekiyor. Şeker hastalığına yardımcı olan hibiskusun çok hoş bir tadı vardır.

Hibiskus Çayının Faydaları
Bağırsaklarda kolon kanseri olanlar ağır metal emilimine toksin emilimine engel olur.
Romatizma hastalığına iyi gelmektedir.
Wilson Hastalığına karşı bire birdir.
Akciğer ve Kolon kanserinde olumlu sonuçlar doğurur.
İyi bir antioksidan özelliği vardır.
Tansiyonu dengelemeye yardımcıdır.
Sindirimi kolaylaştırır ve şeker hastalarına yardımcıdır.
Mide kanserine karşı koruma etkisi olup, kolesterol düşürücüdür.
Hibiskus Çayı
Hibiskus Çayı

Sn. Saraçoğlu hocamız muhakkak siyah çay içenlerin bir bardak dahi olsa hibikus çayının içmesi gerektiğini belirtmiştir. Siyah çayı genelde keyif için içildiğini ve bu alışkanlıktan vazgeçilerek bunun yerine çok yararlı bitki çaylarının tercih edilmesi konusunda herkesi uyarmıştır. Eğer anne ve babalarda yaşlanmaya bağlı diz kapaklarında sıvı kaybı yaşanıyorsa genetik olabileceği değerlendirilip 35’li yaşlarda muhakkak hibiskus çayı içilmelidir.

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu – Hibiskus Kürü
Zayıflamada etkili olduğu için zayıflamak isteyenlerinde rahatlıkla bu kürü kullanması gerektiğini belirten Sn. Saraçoğlu hocamız bu kürü yapan kişilere bir miktarda olsa tokluk hissi verecektir. Yaklaşık bir bardak kaynar suyun içine 2 tatlı kaşığı dolusu hibiskus bitkisi ilave edilir. Düşük ateşte üç dakika kadar demleyerek ılımaya bırakılır. Ilıyan hibiskus çayı süzülür ve yudumlanarak içilir. Ayrıca bu çayın beraberinde melisa çayı, kuşburnu çayı, papatya çayı ve ada çayı gibi çaylarında yapılarak içilmesini şiddetle öneri etmektedir.

Hibiskus Kürü Hangi Sıklıkla Yapılmalı?
Bu yararlı kürü 10 gün boyunca öğleden önce ve sonra olmak üzere taze olarak yapılarak içilmelidir. Bu kürü 3 ayda 1 olmak şartıyla 10 gün kadar devam edilir.

Hibiskus Çayı ve Bitkisinin Faydaları 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.