Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Karaciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

06.10.2021
1.349
Karaciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Karaciğer kanserinin semptomları ve anlaşılması hakkında bilgiler verilirken, bu kanser çeşidinde insan teninin sarardığı, kusma problemi oluştuğu ve dışkının beyaz renk aldığı belirtilir. Karaciğer kanserinin anlaşılması, ilk belirtilerin gözlemlenmesiyle gerçekleşir. Karaciğer hastalığı başlangıcında kişi, mide bulanması, kusma, sarılık benzeri ciltte sararma, cildin hasar alması halinde kolay kanama, iyi beslenilmesine rağmen kilogram kaybı gibi şikayetlerde bulunmaktadır. Karaciğer kanseri olma nedenleri, karın şişliği belirtisi, kilogram kaybı etkisi, teşhisi hakkında ayrıntılar, alt başlıklardan öğrenilir.

Neden Karaciğer Kanseri Olunur?
Karaciğer kanseri olma sebepleri şu biçimde sıralanırlar:

Hepatit C ve B virüsü taşınması nedeniyle Karaciğer kanseri olma riski bulunmaktadır.
Kişinin yüksek alkol kullanımı nedeni ile Karaciğer kanserine yakalanılır.
Siroz hastalığı, Karaciğer kanserine sebebiyet verir.
Obezite, diyabet gibi hastalıklar karaciğer kanseri olma riskini arttırırken, vücutta görülen demir depolama rahatsızlığı karaciğer kanserine sebebiyet verir.
Karaciğer Kanserinde Karın Şişliği
Karaciğer kanserinde mide şişkinliği, karaciğer kanserinin temel belirtileri içerisinde yer alır. Temel belirti olan karın şişkinliğinin yaşanmasının sebepleri şu biçimde sıralanırlar:

Karaciğer kanseri her hangi bir tümörün, karaciğerde bulunması sebebiyle oluşmuşsa, kişide karın şişkinliği ilk belirti olarak gözlemlenir.
Karaciğer kanseri başlangıcında karaciğer görevini eksiksiz olarak yapamaz. Bu duruma bağlı şekilde karaciğerde biriken sıvı, karında şişkinliğe neden olur.
Karaciğer Kanseri
Karaciğer Kanseri

Karaciğer Kanserinde Kilo Kaybı
Karaciğer kanserinde kilogramda azalma, hastalığın ana ikinci belirtisidir. Karaciğer kanseri riski taşınması halinde gözlemlenen, kilogram kaybı belirtisi hakkında ayrıntılar şu biçimde sıralanır:

Kili kaybı hızlı bir biçimde yaşanıyorsa,
Kişinin yemek yeme düzeninde değişim olmamasına rağmen hızlı kilogram kaybı var ise,
Kişinin vücudunun kilogram ağırlığının % 15’i kısa bir süre içinde kaybedilmiş ve ciltte sararma gözlemlenmişse, Karaciğer kanseri olma riski taşınır.
Karaciğer Kanseri İçin Teşhis Yöntemi
Karaciğer kanseri teşhis yolu hakkında bilgiler şu biçimde sıralanırlar:

Karaciğer kanseri olunduğundan tam anlamıyla emin olunması için teşhis yöntemi uygulanmalıdır.
Doktorlar, karaciğer çalışma özellikleri için test gerçekleştirerek teşhis yaparlar.
Kişinin kanında yer alan protein ve karaciğer organı enzimleri için ölçüm yapılıp, karaciğer hastalığına yakalanıp, yakalanılmadığı teşhis edilir.
Alfa-fetoprotein testi yapılarak, bu proteinin kanda yüksek oranda bulunması, Karaciğer kanserine yakalanıldığını gösterir.
Karın MRI çekimi yapılarak, karaciğer incelenir. Karaciğer görüntülemede, tümör tespit edilirse, tümörün sahibi olduğu özellikler incelenerek, kanser olunup, olunmadığı hakkında doktorlarca teşhis yapılır.Karaciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.