Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Gece Terörü (Parasomnia) Nedir?

06.10.2021
546
Gece Terörü (Parasomnia) Nedir?

Gece terörü, uykuveyaldığınızda, uyurken veya uyanırken meydana gelen istenmeyen vakaları veya tecrübeleri içeren bir grup uyku bozukluğudur. Derin uyku esnasında ortaya çıkan gece teröründe hasta, uykudan korkuyla uyanıp boş gözlerle etrafa bakarak bağırmaya veya çığlık atmaya adım atar. Bununla birlikte çoğunlukla çarpıntı, süratli soluma, ciltte kızarıklık, terleme, kas kasılmaları da olur.

Gece terörü atağı anormal hareketleri, davranışları, duyguları, algıları veya hayalleri içerebilir. Davranışlar karmaşık olabilir ve başkalarına karşı düzgüsel görünse de, vaka esnasında uykuda bırakılırlar ve pek çok süre bunun gerçekleştiğine dair bir hafızaları olmaz.

GECE TERÖRÜ ATAKLARININ(PARASOMNIA) NEDENLERİ NELER?
Parasomniler çoğu zaman ailelerde görülür ve bu nedenle pek çok durumda genetik bir unsur vardır. Birçok REM uyku davranışı bozukluğu biçiminde bazı parasomnilerden beyin hastalıkları görevli olabilir. Parasomnias da obstrüktif uyku apnesi ve çeşitli ilaçlar ile öteki uyku bozuklukları tarafınca tetiklenebilir.

KİMLER RİSK ALTINDA
Gece terörü her yaştan insanlarda görülür, yalnızca çocuklarda daha yaygındır. Çocuklar bilhassa savunmasızdır. Çoğu zaman 5-7 yaş içinde görülme sıklığı yüzde 1-6’dır. Erişkinlik döneminde sıklık azalır. Erişkin dönemde görülen gece terörünün çoğunlukla çocukluk başlangıçlı olduğu düşülmekte olup, görülme oranı yüzde 1’e kadar düşer.

GECE TERÖRÜ BELİRTİLERİ
Tipik bir atakta çocuk bir hayli ürkmüş şekilde yatağa oturarak ansızın feryat atar, arkasından inilti benzeri hafifçe sesler çıkararak belirgin korku ifadesi, süratli nefes alıp verme, terleme biçiminde emareler gösterir.

 

– Giysilerini çıkarabilir, istemsiz el kol hareketleri olabilir veya bir hayli çoğu zaman görülmese de korkuyla yatağı ve yatak odasını terk edebilir.

– Gece terörü atakları, çoğunlukla uyku başladıktan 2-3 saat sonrasında ortaya çıkar. Ortalama 20 saniye ile 5 dakika kadar sürer. En geç 15 dakika içinde çocuk tam bir uyanıklık olmaksızın yatışır ve kendi kendine uykuveyalar.

– Çocuk atak esnasında ve sonrasında çevreyle ilişkisizdir, sabah uyandığında hücumu anımsamaz. Çoğu zaman gecede bir kez görülen ataklara uykuda konuşma, iç çekme, iniltiler eşlik edebilir.

GECE TERÖRÜ TEDAVİSİ
Gece terörü yaşın ilerlemesi ile birlikte kendi kendine kaybolma eğilimindedir. Düzelmeyen ve 2-3 aydan uzun süre devam etmekte olan durumlarda kesinlikle çocuk psikiyatri veya çocuk noroloji uzmanına danışılması gerekir. Şimdi gece terörü ile alakalı yapılması gerekenlerle ilgili bazı öneriler:

– Gece terörüne ilk müdahale başlangıçta çocuğun uyku hijyeninin sağlanması yönünde olmalıdır.

– Evladı gün içerisinde aşırı bedensel bitkinlikten korumak ve öğlen uykuları faydalı olabilir.

– Uyku terörü hergün aynı saatler içinde görülüyorsa, oluş zamanından 15 dakika kadar ilkin evladı uyandırmak faydalı bir yöntem olabilir.Gece Terörü (Parasomnia) Nedir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.