Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Gece terlemesinin sebepleri altta yatan hastalıklar olabilir

06.10.2021
1.549
Gece terlemesinin sebepleri altta yatan hastalıklar olabilir

Gece terlemeleri genelde menopoz ve diğer hormon bozukluklarından kaynaklanır. Bunun dışında bazı ilaçlar, enfeksiyonlar, düşük kan şekeri, bazı nörolojik hastalıklar ve kanser de geceleri terlemeye neden olabilir.

Uykuda terlemenin nedenleri arasında kötü rüyalar ya da gün içerisinde aşırı çay ve kahve tüketimi gibi çözülmesi kolay sorunlar yer alır. Ayrıca menopoz döneminde soğuk algınlığı tedavisinde kullanılacak olan antidepresanlar ve bazı ateş düşürücü ilaçlar uykuda terlemeye neden olabilir.

MENOPOZ
Menopoza giren bayanların nerdeyse% 70’i “sıcak basması” adı verilen ani terleme yaşar. Vücut ısısındaki artışa bağlı terleme genelde geceleri ortaya çıkar. Bunun sebebi gece terlemeleri, perimenopoz sırasında östrojen düzeylerinin azalması ve erken menopozdur. Menopoz döneminde oluşan sıcak basmaları ve gece terlemelerini azaltmak için özellikle öğleden sonra kafein, alkol, baharatlı yiyecekler tüketmeyin.

İLAÇLAR
Kan basıncını düşüren ilaçlar, alkol, eroin, antidepresanlar ve bazı antidepresanlar gece terlemelerine neden olabilir. Ayrıca gece terlemelerine sebep olan başka pek çok yan etki vardır.

DİYABET
Şeker hastalarında geceleri düşük kan şekeri (hipoglisemi) terlemeye neden olabilir. Bu, şeker hastalığı kontrol altına alınmayan ve gün içerisinde yüksek dozda insülin alan hastalarda daha yaygındır.

HORMONAL BOZUKLUKLAR
Birçok hormon bozukluğu gece terlemelerine neden olabilir. Adrenal bezde nadiren görülebilen bir tümör türü, nöroepinefrin ve epinefrin üretimine neden olur. Bu hormonlar kan basıncını ve kalp atış hızını kontrol eder ve bu sebeple aşırı üretimleri kalp atış hızı, kan basıncı ve gece terlemelerinde artışa neden olur.

Ayrıca tiroidin aşırı çalışması sonucu aşırı miktarda tiroid hormonu üretimi manasına gelen hipertiroidizm de gece terlemelerine neden olabilir. Akciğerlerden ve bağırsak tümörlerinden aşırı hormon salınmasına sebep olan karsinoid sendromu gece terlemelerine de neden olur.

ENFEKSİYONLAR
Çoğu enfeksiyon, bağışıklık sisteminin bulaşıcı organizmalara tepki verme şekline bağlı şekilde gece terlemesine neden olabilir. Başta HIV olmak üzere pek çok virüs ve bakteri türü gece terlemelerine neden olabilir.

KANSER
Gece terlemeleri, bazı kanser türlerinin, özellikle de kan kanserinin erken bir işareti olabilir. Uzmanlara göre yoğun gece terlemeleri, kan kanserinin B belirtisi olabilir. B semptomları, tüm vücudu etkileyen sistemik semptomlardır. Kan kanserinin gece terlemesine neden olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber teorik olarak vücudun kötü huylu hücrelere karşı bağışıklık tepkisi sonucu gece terlemeleri ve yüksek ateşin ortaya çıktığı düşünülmektedir.

NÖROLOJİK DURUMLAR
Sinirler terlemeyi kontrol eder, bu sebeple gece terlemeleri bazı sinirsel problemlerin işareti olabilir. Otonom nöropati ve felç de gece terlemelerine neden olabilir. Felç, bir kan damarının patlaması ya da beyindeki kan akışını engelleyen bir pıhtı oluşumu neticesinde oluşur.

Uyku sırasında terleme devam ediyorsa nedeninin eksiksiz olarak ne olduğunu öğrenmek ve gerekli tedavi sürecini başlatmak için muhakkak bir doktora görünmelisiniz.Gece terlemesinin sebepleri altta yatan hastalıklar olabilir 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.