Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu 7 Belirtinin 4’ü Sizde de Varsa Kan Şekeriniz Yüksek Demektir

06.10.2021
2.677
Bu 7 Belirtinin 4’ü Sizde de Varsa Kan Şekeriniz Yüksek Demektir

Diyabet bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülme sıklığı hızla çoğalan önemli bir sağlık problemi. Diyabetin 7 önemli sinyalini şöyle sıralanıyor.

Ağız kuruluğu
Diyabet öncesi dönem erken fark edilip yeterli önlemler alınmazsa yorulan pankreas kan şekerini kontrol etmeye yetecek kadar insülin salgılayamaz hale geliyor. Bu durumda önce toklukta kan şekerleri yükselmeye başlıyor. Ağız kuruluğu ve çok su içme bu sürecin ilk belirtilerini oluşturuyor.

Bacaklarda kramplar
İnsülin azlığı sebebiyle kanda şeker yükselirken hücre içerisine girip yakıt olarak kullanılamadığı için hücrelerde bir enerji açlığı ortaya çıkıyor. Halsizlik, bacaklarda kramplar, aşırı tatlı isteği, sabahları zor uyanma, gün içerisinde uyku hali, konsantrasyon azalması bu dönemde başlayan ve kandaki şeker yükseldikçe şiddeti artan belirtileri oluşturuyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, bu tür şikayetleri olan kişilerde açlık kan şekeri normal olsa bile tokluk şekerlerinin takibinin veya şeker yükleme testinin muhakkak yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Gece idrara kalkma
Ağız kuruluğuna bağlı çok su içmenin beraberinde kanda yükselen kan şekerinin böbrek üstünde yarattığı basınç sebebiyle hastalar gece uykudan idrar ihtiyacıyla uyanmaya başlıyor. Gecede bir kez idrara kalkmak normal sayılıyor. Ancak birden daha fazla sayıda uykunun idrar ihtiyacıyla bölünüyor olması, akla diyabeti getirmeli.

Genital mantar enfeksiyonları
Vücut sıvılarında artan şekerin bakterilerin üremesini kolaylaştırmasına bağlı şekilde kadınlarda sık idrar yolu enfeksiyonları ve genital bölgede kaşıntıyla beraber tekrarlayan mantar enfeksiyonları gelişebiliyor.

Kaşıntı
Kandaki şeker yükselmeye başlayınca cilt kuruyor ve genel bir vücut kaşıntısı başlıyor. Bu kaşıntı kadınlarda genital bölgede daha yoğun olabiliyor.

Kilo kaybı
Pankreasın insülin rezervi azaldıkça açlıkta da kan şekeri yükselmeye başlıyor. Şekerin kanda yükselmesine rağmen kullanılamaması sebebiyle hücrelerin enerji açlığı arttıkça hücreler enerjiyi yağ ve kas hücrelerinin parçalanmasıyla elde etmeye çalışıyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, bu dönemde yukarıdaki şikayetlere ilave olarak kilogram kaybının ortaya çıktığını belirtiyor.

Uyuklama
Kanda şeker yüksek olmasına karşın yakıt olarak kullanılamadığı için hücreler enerjisiz kalıyor. Bu durum beyin ve sinir sistemi hücrelerinin enerji azlığına yol açınca; uyku hali, konsantrasyon azlığı ve gün içerisinde uyuklama şikayetleri ortaya çıkıyor.Bu 7 Belirtinin 4’ü Sizde de Varsa Kan Şekeriniz Yüksek Demektir 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.