Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Alzheimer (Alzaymır) Belirtileri 20 Yıl Önceden Başlıyor

06.10.2021
2.525
Alzheimer (Alzaymır) Belirtileri 20 Yıl Önceden Başlıyor

Siz ya da sevdiğiniz biri demans hastalığıyla mücadele ediyorsa, bu konu da yalnız değilsiniz demektir. Alzheimer Derneği’nin son tahminlerine göre Türkiye’de yaklaşık 600 000 Alzheimer hastası, yaklaşık 1 000 000 demans hastası bulunuyor. Halk arasında alzaymır, bunama da denilen alzheimer belirtileri için bu 10 işareti sizler için hazırladık.

Alzheimer (Alzaymır) Belirtileri 20 Yıl Önceden Başlıyor
Bu kadar kişi bu hastalıktan mustaripken, Alzheimer’ın önüne geçmek bir öncelik hâline gelmiştir. Tedavi araştırmaları hız kazansa da, erken tanı ve uygun bakım bu hastalığa sahip olanların genel sağlık ve mutluluğunu büyük ölçüde etkilediği de kabul edilir bir gerçektir.

Size demans teşhisi yeni konulmuşsa ya da demans evreleri ileriki safhalarında olan sevdiğiniz biri var ise; bu rehber muhtemel bakımı almanın beraberinde sizin ve ailenizin hayatlarından mümkün mertebede keyif almanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Söz konusu demansın erken belirtilerini tanımlamak olduğunda, genel olarak yaşlanmayla beraber gelişen tipik hafıza değişiklikleri ile daha ciddi bir şeylerin gelişmekte olabileceğini gösteren uyarı işaretleri arasında belirgin bir fark yoktur. Normal ve potansiyel problemli hafıza işlevini ayırt etmeniz için alzheimer belirtileri hakkında bilmeniz gerekli olan 10 işareti sizle paylaşıyoruz:

Alzheimer Belirtileri
1. Kısa Dönemli Hafıza Kaybı
Demansın en yaygın erken belirtileri arasında yeni bilgiyi unutmak gelir. Önemli konuları unutmak ve devamlı aynı bilgiyi sormak da Alzheimer’ın erken evresinde yaygın görülen semptomlar arasındadır.

Normal olan: Ara sıra isimleri ya da randevuları unutmak ve bunları sonradan hatırlamak.

 

2. Aşina Olunan İşleri Yaparken Zorluk Yaşamak
Demansa sahip kişiler genel olarak günlük işleri planlamada ve tamamlamada güçlük yaşar. Kişiler yemek hazırlamada, telefon görüşmesi yapma ya da oyun oynamadaki sıralamaları aklında tutamayabilir.

Normal olan: Ara sıra yapılan hareketlerin sebebini unutmak ve söylemek arzu ettiğiniz şeyi sonradan hatırlamak.

3. Yazma ve Konuşmada Oluşan Yeni Sorunlar
Alzheimer belirtileri yaşamakta olan hastalar genel olarak basit ya da alternatif farklı kelimeleri unuturlar. Bu da onların konuşma ve yazmasını anlaşılması zor hâle getirir. “Diş fırçası” kelimesini hatırlamakta zorluk çekerek, bunun yerine “ağzım için kullandığım o şey” ifadesiyle sorabilirler.

Normal olan: Ara sıra doğru kelimeyi bulmakta zorlanma.

4. Zaman ve Yer Karışıklığı
Alzheimer hastaları kendi mahallesinde kaybolabilir, nerde olduklarını ve oraya nasıl geldiklerini unutabilir ve eve nasıl gideceklerini bilemeyebilirler.

Normal olan: Bir anda hangi günde olduğunuzu ya da nereye gideceğinizi unutmak.

5. Yanlış ya da Zayıf Kararlar
Alzheimer hastaları güzel havada üzerine kat kat bir şeyler alabilir ya da soğuk havada çok hafif bir biçimde giyinebilirler.

Normal olan: Zaman zaman tartışılabilir kararlar vermek.

6. Soyut Düşünmeyle İlgili Sorunlar
Alzheimer hastası olan biri hangi numaraların ne olduğunu ve ne için kullanıldıkları gibi kompleks zihinsel işlevleri gerçekleştirmede olağandışı bir güçlük yaşayabilir.

7. Eşyaları Yanlış Yere Koyma ve Adımları Takip Edememe
Alzheimer hastası olan biri eşyaları olmadık yerlere koyabilir. Örneğin, ütüyü buzdolabında, kol saatini şeker kâsesinin içinde bulabilirsiniz.

Tipik olan nedir? Anahtar ya da cüzdanı yanlış yere koymak ama sonrasında hatırlayarak doğru hâle getirmek.

8. Ruh Hâli ve Davranışlarda Değişimler
Alzheimer hastası olan birinin ruh hâlinde hızlı değişimler yaşanılabilir. Sakinken birdenbire gözyaşları içinde kalmak, sinirlenmek ya da saldırganlaşmak gibi. Aşırı derecede kafaları karışmış, endişeli, şüpheli ya da aile bireyine bağımlı olma hâli içinde olabilirler.

Tipik olan nedir? Ara sıra mutsuz ya da karamsar hissetmek.

9. Görsel İmajları ve Mekânsal İlişkileri Anlamada Zorluk
Bazıları için, görsel işlemedeki bir değişim Alzheimer’ın erken belirtileri arasında olabilir. Bu kişiler okumada güçlük yaşayabilir, mesafeyi çıkaramayabilir, renk veya tezatlığı belirleyemeyebilirler. Bu da araba kullanmada problemlere sebebiyet verir.

10. Sosyal Aktivitelerden Geri Çekilme
Alzheimer belirtileri yaşamakta olan bir şahıs yaşadığı değişimler nedeniyle sosyal olmaktan kaçınabilir. Bu kişiler spordan, sosyal etkinliklerden ve hobilerinden uzaklaşabilirler. Saatlerce televizyon karşısında pasif bir biçimde oturup, normalinden daha fazla uyuyabilir ya da günlük aktiviteleri yapmak istemeyebilirler. Bu belirtilere ilave olarak, kişinin işlevsellik düzeyinde hızlı bir değişim var ise doktora görünmenin daima yararlı olacağını unutmayın. Demansın geliştiğini ne kadar erken fark ederseniz, etkilerini o kadar erken hafifletirsiniz.Alzheimer (Alzaymır) Belirtileri 20 Yıl Önceden Başlıyor 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.