Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Tiroid Belirtileri

05.10.2021
2.374
Tiroid Belirtileri

Hasta olduğumuzda üşüttüğümüzü, grip veya alerji olduğumuzu düşünürüz.

Bazen tahminlerimizde haklı olsak da bazense vücudumuzdaki belirtilerin ciddi bir hastalığın habercisi olabiliyor.

Tiroid hastalığı belirtilerinin normal hastalıklarla benzer olduğundan dolayı pek çok insan tiroid ile ilgili hastalıklarından habersiz olarak yaşıyor ve dolayısı ile tedavi olmuyor.

Tiroid bezi boynun ön alt kısmında, nefes borusunun etrafında yer alır ve hormon salgılanmasında yardımcıdır. Ayrıca tiroid bezi, metabolizmayı düzenlediğinden daha sağlıklı olması vücudumuz açısından son derece önemlidir.

Bazen vücudumuzun sinir sistemi tiroid bezlerine saldırır. Bunun neticesinde tiroid bezinden az veya çok hormon salgılanır ve hastalıkların kapısını aralar.

Tiroid hastalıklarının belirtileri yavaşça ortaya çıkar. Vücudumuzun belirtilerini iyi gözlemlememiz ve gerekli olan tedaviyi almamız son derece önemlidir. İşte tiroid hastalığına sahip olabileceğinizin 6 işareti:

Konsantrasyon bozukluğu

Tiroid hastalığının en erken belirtisi konsantrasyon bozukluğudur. Başta yalnızca konsantre sorunu yaşarken hastalık ilerledikçe hafızanızın zarar görmesine neden olur.

Yorgunluk ya da halsiz hissetme

Yorgun ya da güçsüz hissetmenizin ardında pek çok neden yatıyor olabilir. Uzun ve yeterli uyuduğunuz halde hala yorgun ve güçsüz hissediyorsanız, tiroid bezleriniz düzgün çalışmıyor olabilir.

Aşırı üşüme

Tiroid bezinizin düzgün çalışmadığının bir diğer göstergesi de vücut ısınızın hep düşük olmasıdır. Vücut ısınız devamlı düşük olduğunda çok üşürsünüz, elleriniz ve ayaklarınız ısınmaz ve soğuk soğuk terlersiniz.

Depresyon

Tiroid problemleri ayrıca ruh halinizi de etkiler. Ruh haliniz çabuk değişir, çabuk üzülürsünüz ve birden depresif hissetmeye başlarsınız.

Kilo alma

Yediklerinize dikkat etmenize ve devamlı spor yapmanıza rağmen hala kilogram alıyorsanız, tiroid beziniz düzgün çalışmıyor demektir. Ayrıca tiroid bezi alakalı rahatsızlıklar neticesinde midenizde devamlı bir şişiklik hissedersiniz.

Kuru cilt ve saç

Sürekli kaşınıyor musunuz? Saçlarınız kuru ve deforme olmuş mı? Sık sık saçlarınız dökülüyor mu? Sizde muhtemelen tiroid yetmezliği var ve tiroid beziniz yeteri kadar hormon salgılayamıyor demektir.

Belirtilerin birçoğuna sahip olsanız dahi, bu kesin bir biçimde tiroid rahatsızlığına sahip olduğunuz manasına gelmez. En iyi bir doktora görünmenizdir. Tiroid rahatsızlığınız var ise da derhal tedaviye başlanmalıdır.Tiroid Belirtileri 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.