Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Lenfoma Kanseri Nedir? Lenfoma Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Lenfoma Kanseri Nedir? Lenfoma Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Lenfoma (Lenf ) kanseri olarak bilinir. Vücudun savunma mekanizması olan lenfositlerin kanserleşmesi neticesinde kontrol edilemez şekilde büyür ve buna lenfoma kanseri denir.

Lenfoma Kanseri Nedir? Lenfoma Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
Lenfoma, lenf bezlerinde ortaya çıkar ve bünyeyi savunmasız bırakır. Lenf bezleri vücutta çok fazladır genel itibari ile hastanlamamızı önler ve bizi dışarıdan gelecek olan rahatsızlıklardan korumak için iş görür. Lenf bezlerinde sorun var ise eğer büyüme ve bozulma olur bu da normal olmayan zararlı hücrelerin çoğalmasını sağlar.

İlginizi Çekebilir ➔ Folik Asite İhtiyacınız Olduğunu Gösteren 7 Belirti
Lenf kanserinin türü Hodking ve non- hodking olarak ikiye ayrılır. Bu kanser türünün belirtileri nerdeyse aynıdır. Hangi tür kanser olduğunu anlamak için bazı özel testler yapılmaktadır. Ancak bu biçimde anlaşılabilir.

 

Lenfoma Belirtileri
Lenfoma kanserinin birden çok belirtisi mevcuttur bunlardan bazıları ise;

Durduk yere ateşlenme
Lenf bezlerinin durduk yere büyümesi ve şişmesi
Aşırı derecede olan gece terlemeleri
Kilo Kaybı
Göğüş Ağrısı
Düzenli olarak gelen halsizlik ve yorgunluk
Solunum şikayetleri ve öksürük
Belli bölgeler de kaşıntı
Karın bölgesinde ağrı
Karında ya da mide de şişkinlik
Lenfoma Nasıl Tedavi Edilir?
Lenfoma doktorlar tarafından tespit edildikten hemen sonra kaçıncı evrede olduğu anlaşılmaya çalışılır. Özellikle hastanın başka rahatsızlıkları var ise ona göre bir tedavi yöntemi uygulanmaya çalışılır. Hastalığı ileri safada olanların rahatsızlıkları daimi olarak ortaya çıkıyorsa eğer düzenli ilaçlanma tedavi edilmeye çalışılır. Biyolojik tedavi (monoklonal antikorlar), kemoterapi ve radyoterapi metotları kullanılır. Hastalığın durumuna göre bu tedaviler belirlenir ve doz aşımları belirlenir. Hastalığı tedavi ettikten sonra tekrar ortaya çıkması durumunda kök hücre nakli ya da kemik iliği nakli yapılması uygun ise bu yola başvurulabilir. Lenf kanseri kendisini yenileyen bir yapıya sahibi olduğu için hastalar iyileşse de 2 ve beş yıl boyunca düzenli ilaçlanma kontrollere gider.Lenfoma Kanseri Nedir? Lenfoma Kanseri Belirtileri ve Tedavisi 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.