Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Öksürüğe Ne İyi Gelir Hakkında

04.10.2021
3.528
Öksürüğe Ne İyi Gelir Hakkında

Öksürüğün Nedenleri?
Öncelikle alerjik durumlar, astım, koah ve kullanılacak olan bazı ilaçlar öksürüğe neden olabilir. Hatta reflü gibi şikayetler, kuru hava ve bir çok hastalık dolaylı da olsa öksürük nedenleri arasındadır.

 

Öksürük Nasıl Geçer?

Yanlış bir yanılgı, çok sıcak şeyler öksürüğe iyi gelmez. Fazla sıcak boğazı tahriş edebilir aynı şekilde fazla soğuk içeceklerde boğazda kan dolaşımını bozabileceğinden uygun değildir. Normal sıcaklıkta yiyecekler daha iyi neticeler verebilir.

Nane, zencefil, karabiber, limon gibi yiyecekler öksürüğe iyi gelebilmektedir. Ancak öksürüğün sebebi alerjen kaynaklı ise yani astım ya da diğer alerjik rahatsızlıklardan kaynaklı ise buna benzer durumlarda evvela sigaradan uzak kalmak gerekir. Astım kaynaklı öksürük için en iyi gıdalardan birisi keçiboynuzu meyvesidir. Gerek bu meyve gerekse keçiboynuzu özü hem normal öksürüğe karşı hem de astım kaynaklı öksürüğe karşı bir hayli fayda sağlayabilir. Alerji kaynaklı öksürüğe; meyan şerbeti, çörek otu gibi bitkilerde fayda sağlayabilir.

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?
Eğer öksürük balgamlı ise bu durumda, meyan kökü şerbeti, çörek otu fayda sağlayabilir. ( Tansiyon ve şeker sorunu olanların meyan kökü kullanmaları sakıncalıdır) Karanfil de bir diğer öksürük giderici ve balgam sökücü bitkiler arasında sayılır. Gerek rahatlatıcı etkisi, gerekse öksürüğe karşı etkisi hemen gözlenebilir. Normal çayı ya da bir bitki çayını demlerken demlik içerisine bir kaç tane karanfil atılırsa etkisi gözlenecektir.

 

Kuru Öksürük Nasıl Geçer?
Eğer başkaca bir sağlık sebebi yoksa kuru öksürük için sigara bırakılmalı, yatak odası iyi havalandırılmalı ve nem oranına özen gösterilmelidir.. Aşırı kuru ve tozlu odalar veya çalışma koşullar öksürüğe neden olur. Kuru öksürük için, keçiboynuzu, zencefil, limon, ıhlamur, karabiber-pekmez karışımları denenebilir.

Genel anlamda öksürük için tuzlu su gargarası fayda sağlayabilir. Ayrıca üzüm suyu da öksürüğe fayda sağlayabilmekte bu sebeple kuru ya da yaş üzüm tüketilmesi de öneri edilmektedir.

Öksürük için Karabiber Çayı’da önerilir.

Bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber ve 1-2 yemek kaşığı hakiki bal karıştırılır ve üzerine kaynar su dökülür 15 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir.

Aynı şekilde kekik veya biberiye çayı da öksürük kesici yöntemler arasındadır.

Öksürük için önerilen bir diğer yöntem ise, kabukları iyice yıkanmış bir limon dilimi üzerine biraz tuz ve karabiber atıp bu dilimi kabuk ile yemektir. Bu yöntemin normal öksürük için bir hayli etkili olduğu söylenmektedir.

Karaturp ve Bal Karışımı
Bir diğer etkili olduğu söylenen yöntem ise karaturp ve bal karışımı. Bunun için kara bir turp iyice yıkanır ve üst kısmı kesilir ve bir miktar oyulur, alt kısım ise delinmez fakat kapak kısmı alınır ( düz biçimde kesilir ) ve oyulan turpun içine bal doldurulur. Turp bir bardak üzerine konulur ve bu vaziyette bir gece bekletilir. Bal, turp ile etkileşime geçecek bir bir gece sonunda turpun diğer ucunu delerek bardağa süzülecektir. Oluşan bu karışım tüketildiğinde öksürüğü kesici etkisi görülecektir.

Not: Bu yöntemlerden birini bir uzmandan öneri alarak denemenizde fayda vardır.

Öksürüğe Ne İyi Gelir Hakkında 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.