Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Beyaz Saçlarınız Kabusunuz Olmasın! Bu Yöntemlere Kulak Verin

04.10.2021
2.923
Beyaz Saçlarınız Kabusunuz Olmasın! Bu Yöntemlere Kulak Verin

Beyaz saçlar, kadın ve erkek, herkezin problemidir. Hele ki genç yaşta ortaya çıkmışsa çok büyük bir sorundur. Bunun nedeni genetik olabileceği gibi stres, sigara ve beslenme de olabilir.
Genelde beyaz saçlardan kurtulmak için kolay yol seçilir ve saçlar boyanır, ancak bu saça zarar verir. Bu yüzden daha doğal yollar tercih edilmelidir. Bunun için önerilerim olacak.

 

Bazı vitaminler sayesinde saça rengini veren melanin pigmenti salgılanmaya başlar. Zamanla yeni çıkan saç tellerinin doğal renginde çıktığını göreceksiniz.

Diğer bir yol ise, beyaz karşıtı şampuanlar. Haftada bir bu şampuanla yıkadığınızda sonuç almanız mümkündür. Aslında bu şampuanlar da içeriğindeki saç vitaminleri sayesinde sizi beyaz saçlardan kurtarır.

Boya veya kına yerine beyaz karşıtı losyonlardan kullanmak da daha sağlıklı ve çözüm getiren bir yöntem olacaktır.

Etki süresi biraz daha uzun olsa da bazı saç bakım kürleri de beyaz saçlara iyi gelir. Ceviz ve hint yağı kürü uygulayabilirsiniz.

Saçlar için pek çok yararı olan besinler vardır. Bunları düzenli ve dengeli olarak tüketmeniz iyi olacaktır. B, C ve E vitaminlerini almayı unutmayın.

Bu bilgiler haricinde aşağıda vereceğimiz bir kaç etkili yöntem sorununuzu çözmeye bir hayli yardım edecektir.

Beyazlayan Saçlar için Biberiye Kürü
Bu bitki saç bakımı için çok popülerdir çünkü saç uzamasını teşvik eder ve saçın doğal rengini korumasına yardımcı olur. Biberiye yüksek oranda kafeik ve biberiye asitleri, beyazlarla direk olarak savaşan antioksidanlar içerir.

1/4 bardak biberiye
1/4 bardak adaçayı
2 bardak su (400 ml)
Nasıl hazırlayacaksınız?

 

Suyu kaynama noktasına getirin ve şifalı bitkileri ekleyin. Saçlarınıza ve saç derinize uygulamadan önce bütün gece bekletin.

Beyazlayan Saçlara Adaçayı
içeriğinde pek çok doğal boya içerir ve bu da doğal saç renginizi restore eder ve beyaz saçların ortaya çıkışını azaltır. Saçları koyultmak ve beyazları kapamak için adaçayı yapraklarından çay yapın, iyice rengi ve özü çıkana kadar 30 dakika kaynatın. Sonra ılık hale gelince saça uygulayın. En iyi sonuçları almak için haftada 3 kez uygulayın.

Ceviz yaprakları
Ceviz yaprakları beyaz saçları saklar ve kimyasal malzemelerdeki gibi olumsuz yan etkiler olmadan görünümlerini azaltır.

Ağacın yaprakları junglona olarak bilinen bir madde içerir, bu kozmetik endüstrisinde de kullanılacak olan doğal bir renklendiricidir. Ceviz yapraklarından bir çay yapın ve saçlarınıza uygulamadan önce 15 dakika soğutun.

Soğan Suyu
Soğan sağlık ve güzellik açısından sayısız faydaya sahiptir, bunu içeriğindeki yüksek oranda besleyici özelliklerine borçludur. Erken saç beyazlamasını yavaşlatmak için soğan suyunu direk olarak saç derisine uygulanabilir.

İngiltere Birleşik Krallığı Bradford Üniversitesinde yapılan bir çalışmada soğanın katalaz olarak bilinen bir enzimi içerdiği ve bunun da saç köklerinde biriken ve renklerini kaybetmelerine yol açan hidrojen peroksidi ortadan kaldırdığını ortaya koydu. Buna ilave olarak, soğan suyunu uyguladığınızda saçlarınızın daha sağlıklı uzamasını da desteklemiş oluyorsunuz.

Beyaz Saçlarınız Kabusunuz Olmasın! Bu Yöntemlere Kulak Verin 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.