Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

KOAH Nedir? KOAH Belirtileri Nelerdir?

KOAH Nedir? KOAH Belirtileri Nelerdir?

Akciğerlerdeki hava keseciklerinin tıkanmasına sebep olan KOAH, nefes darlığı ilk sırada olmak üzere öksürük ve solunum güçlüğü gibi şikayetleri yanı sıra getiren önemli bir akciğer hastalığıdır. Akciğerlerdeki temiz havanın bronşlar tarafından emilmesine neden olan bu hastalık, ölümcül sonuçlara neden olmaktadır.

KOAH Nedir?
KOAH nedir: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının baş harfleriyle isimlendirilen ve oldukça rahatsızlık verici olduğu belirtilerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın meydana geldiği akciğer bölgesinde bronşlar tıkanır. Bu durumda akciğer kapasitesi önemli ölçüde azalır. Haliyle temiz hava da akciğerden yeterince emilemediği için yeterli oksijen tüketimi yapılamamaktadır.

KOAH Belirtileri
KOAH belirtileri başlangıç, orta ve ileri evrede ortaya çıkar. Başlangıç evresinde;

Koşma, merdiven çıkma ve hızlı yürüme sonrasında nefes darlığı
Balgam ve öksürük gibi belirtiler görülmektedir. Hastalığın orta ve ileri evresinde öksürük bir hayli şiddetlenir. Ayrıca uyku esnasında da nefes darlığı problemi yaşanmaya başlanır. Yoğun balgam ve kuru öksürük de yine ilerlemiş KOAH’ta ortaya çıkmaktadır.
Koah Nedenleri
Koah Nedenleri

En çok rastlanılan diğer belirtiler;
Halsizlik
Göğüs sıkışması
Hırıltılı nefes
Çeşitli solunum yolu enfeksiyonları
Kilo kayıpları
Yorgunluk
Göz, ağız ve tırnak çevresinde mavimsi renk oluşumu
Ayak, ayak bilekleri ve bacaklarda şişme biçiminde sıralanmaktadır.

İlginizi Çekebilir ➔ Akciğer Detoksu Nasıl Yapılır, Akciğer Temizleme Kürleri
Koah Tedavisi

KOAH Nedenleri
KOAH hastalığının nedenleri bir çok etkene bağlı şekilde ortaya çıkabilir. Sigara tüketimi ilk sırada olmak üzere;

Cinsiyet ve yaş
Genetik hastalıklar
Hava kirliliği
Mesleki deformasyonlar olarak sıralanır.
Mesleki deformasyonlar ise ulaşım sektörü, metal ve maden işçiliği, çimento, tekstil ve tahıl işçiliği ve kağıt ile odun imalatı olarak bilinmektedir.

KOAH Tanı Yöntemleri
Hastalığın tanı konma sürecinde evvela bireyin şikayetleri göz önünde bulundurulur. Bu aşamada kan sayımı, akciğer röntgeni, solunum testi, arteryal kan gazı tayini ile biyokimya uygulamalarına başvurulur. Genelde solunum fonksiyon testi ile KOAH tanısı kesin olarak konulabilmektedir.

İlginizi Çekebilir ➔ Ayak Bileği Şişmesi Neden Olur
KOAH Tedavisi
Tedaviye geçmeden önce hastaların varsa sigara ve alkol tüketimini kesinlikle sonlandırması gerekir. Her evrede farklı belirtilerle ortaya çıkan KOAH için hafif evrede ilaç uygulamalarına başvurulur. Sprey ve özel makineler yardımı ile başlanan tedavinin yanıt vermemesi halinde Pulmoner Rehabilitasyon tedavisi uygulanır. Bu tedavide hastaların nefes düzeni ayarlanır ve basit hareketler ile kas güçlendirmesi temin edilmektedir.KOAH Nedir? KOAH Belirtileri Nelerdir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.