Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olduğu Nasıl Anlaşılır?

03.10.2021
1.542
Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bağışıklık sisteminin düştüğünün anlaşılması için vücudunuzun alarm vermesine ya da ciddi bir hastalık yaşamanıza ihtiyaç yoktur.

Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Dönemsel olarak vücudunuzda gözlemleyebileceğiniz hafif tepkiler, bağışıklık sisteminizin düştüğünü gösterebilir. Bağışıklık sistemi, özellikle mevsim geçişlerinde, kişinin daha sağlıklı beslenmemesi ve strese maruz kalması gibi durumlarda düşer. Bu zayıflık, hastalıklara karşı savunmasız kalmanıza ve mevsim griplerine çok fazla yakalanmanıza neden olabilir. Neyse ki, insan vücudu bağışıklık sistemindeki bu zayıflık ciddi boyutlara ulaşmadan tepki vermekte ve önlem alınmasını talep edebilmektedir.

Bağışıklık Sisteminiz Zayıfladıysa Yorgun Hissedersiniz!
Bağışıklık düşmesinde yorgunluk hissi, sık olarak gözlenmektedir. Efor sarf ettiğinizde yorulmanız gerekli olan miktardan çok daha fazlasını yalnızca otururken hissediyorsanız, doktora görünmeniz gerekebilir. Özellikle sabah erken saatlerde yorgunluk hissetmek, uyanırken yorgun kalkmak, istirahat durumunda yorgunluğun geçmemesi gibi belirtiler, bağışıklık sisteminizde problem olduğuna işaret eder. Bu problem, demir ve vitamin depolarınızın boşalmaya başladığını da göstermektedir.+

Sıklıkla Uçuk Çıkarıyorsanız Dikkat!
Uçuğun tekrarlanması, bağışıklık sisteminizin sorun yaşadığına işaret eder. Ağız ve dudakların çevresinde görülen uçuk, eğer senede 4 defadan fazla görülüyorsa, bağışıklık sisteminizin takviyeye ihtiyacı olduğu gerçeğini göstermektedir. Özellikle uçuğun geçmesine yakın tekrarlaması, geçmeye yakın yayılma ve uzun süre ağız çevresinde konaklama durumlarında, bağışıklık sistemi destekleri alınmaya başlanmalıdır.

Bağışıklık Sistemi Zayıfladığının Belirtileri
Bağışıklık Sistemi Zayıfladığının Belirtileri

Enfeksiyonların Tekrarlanması Bağışıklık Sistemine Dikkat Çeker!
Enfeksiyonları sık olarak yaşamak, bağışıklık sisteminin düştüğünü gösterir. Vücuda girerken zorlanmayan ve vücutta herhangi bir önlem bulamayan virüs ve mikroorganizmalar, enfeksiyon olarak uzun süre vücuda yerleşir. Bağışıklığı sağlamakta olan beyaz kan hücrelerinin yeterli seviyede çalışmaması durumunda, enfeksiyonlara daha kolay yakalanılır. Tekrarlayan enfeksiyonlar, normalden uzun süren hastalık hali, ishal, yorgunluk, idrar yolu ve genital bölge iltihapları ve mantar enfeksiyonları, bağışıklık sisteminin desteğe ihtiyacı olduğu gerçeğini göstermektedir. Böyle durumların varlığında hastalığın ciddiye alınmaması ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun yanında yalnızca belirtilere odaklanarak vücudun vermiş olduğu uyarıları geçiştirmeye çalışmak da yalnızca sorunun üzerini örtmek olur. Bu sebeple bağışıklık sistemine ilişkin testlerin ve kontrollerin, sık hastalanan kişiler için yapılması gerekiyor.

Vücudunuzda Nedensiz Yaralar Bağışıklık Sistemi İle İlgili!
Vücutta nedensiz yaraların bağışıklık durumundan kaynaklanması, kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirerek bu yaralardan kurtulabileceğini gösterir. Cilt yanıklarının, tahrişlerin veya hafif çiziklerin iyileşmemesi, olması gerekli olanden çok sonra iyileşmesi veya lüzumsuz iz bırakması, bağışıklık sistemine dikkat edilmesi gerektiğini gösterir. Özellikle önem verilmeyen sivilceler, ayak mantarları, kasık bölgesinde kızarıklık ve kabarma, saç derisinin pullanarak dökülmesi gibi belirtiler, bağışıklık sisteminin zayıfladığının işareti olabilmektedir. Geç kapanan yaralar, doktora gidilerek bağışıklık sisteminin kontrol edilmesini ve gerekli takviyelerin alınmasını gerektirmektedir. Ayrıca saç dökülmeleri, tırnak diplerinde et kalkmaları, tırnakların kırılması ve şekilsiz uzaması gibi belirtilere de özen gösterilmelidir.. Ağız ve yüzde sivilcelenme ve yağ bezesi oluşumda da bağışıklık sistemindeki zayıflamanın etkisi bulunur.Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olduğu Nasıl Anlaşılır? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.