Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Epsom Tuzu Nedir? Epsom Tuzu Faydaları Nelerdir?

02.10.2021
959
Epsom Tuzu Nedir? Epsom Tuzu Faydaları Nelerdir?

Magnezyum sülfat olarak da bilinen Epsom tuzu, magnezyum, kükürt ve oksijen içeren bir tür inorganik tuzdur. Epsom tuzu olarak anılır çünkü öncelikle 17. Yüzyılda İngiltere’de Londra yakınlarındaki Epsom kasabasında keşfedilmiştir. İngiliz tuzu ya da acı tuz olarak da bilinir. Müshil etkisi için yaygın olarak kullanılmasına rağmen, yüksek magnezyum içeren epsom tuzu pek çok başka sağlık yararına sahiptir.

Epsom Tuzu Nedir? Epsom Tuzu Faydaları Nelerdir?
Epsom tuzu nasıl kullanılır?

Suya ilk karıştırıldığında kuvvetli bir müshil etkisi olduğu için sık olarak bu biçimde tüketilse de epsom tuzunu kullanmanın pek çok farklı yolu vardır. Banyo suyuna eklenebilir, peeling karışımlarına katılabilir, el-ayak ya da tüm vücut peelingi için kullanılır, saç bakım ürünlerine ilave edilebilir. Kısacası vücudunuzu hem dışarıdan hem de içeriden beslemek için rahatlıkla kullanılabilir. Üstelik artık epsom tuzlu suyunuzu bitkilerinize dökerek kuvvetli bir bitki besin maddesi de sağlayabilirsiniz.

Epsom tuzunun yararları ve kullanımları
Epsom Tuzu Banyosu Faydaları

1- Epsom tuzu banyosu
Banyo suyunuza eklediğiniz bir avuç Epsom tuzu, siz suda dinlenirken cildinizdeki gözeneklerden vücudunuza girerek etkisini gösterir. Vücudu dinlendirir, ağrıyı gidermede etkilidir, kemikleri güçlendirir. Epsom tuzu banyosunda 20 dakika dinlenmek de çok daha iyi bir uyku için faydalıdır. Magnezyum, uykuyu düzenleyen hormon olan melatonin salınımı için gerekli bir mineraldir ve epsom tuzu da çok miktarda magnezyum içerir ve uyku kalitenizi iyileştirmeye yardımcı olur. Rahatlatıcı etkisini artırmak için banyo suyunuza 4-5 damla lavanta yağı da ekleyebilirsiniz. Özellikle kramplar, huzursuz bacak sendromu, kas ve kemik ağrıları gibi durumlarda Epsom tuzu banyosu etkili olacaktır.

Epsom Tuzu Cilt Bakımı

2- Epsom tuzu ile cilt bakımı
Tuz, soyma karışımlarında en çok kullanılacak olan bileşenlerden birisidir. Sıradan deniz tuzu da arındırıcı bir etkiye sahipken, epsom tuzu ile cildi ovmak, faydalı bileşenlerin cildinize nüfuz etmesini sağlayarak daha kuvvetli bir bakım sağlar. Duştan sonra haftada 1-2 kez tüm vücudunuzu Epsom tuzu ile ovabilir ya da Epsom tuzu ile nazikçe peeling yapabilirsiniz. Eksfoliye edici karışımınızdaki Epsom tuzu, ölü deriden kurtulmanıza yardımcı olurken hemde size çok miktarda magnezyum sağlar. Ovma karışımınıza ilave olarak epsom tuzlu suyu cildinize tonik olarak da kullanabilirsiniz.

Epsom Tuzu Saç Bakımı Faydaları

3- Saç bakımı için epsom tuzu
İngiliz tuzu, kuvvetli içeriği ile saç bakımında da bir hayli etkilidir. Saçın hacim kazanmasına yardımcı olur. 2 bardak sıcak suya bir çorba kaşığı Epsom tuzu koyun ve iyice eriyene kadar karıştırın. Saçınızı koklamak ve yumuşatmak için 2-3 damla lavanta yağı da ekleyebilirsiniz. Karışımı bir sprey kabına alın ve kuru saçınıza uygulayın.Epsom Tuzu Nedir? Epsom Tuzu Faydaları Nelerdir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.