Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bakın İdrar Renginiz Ne Anlama Geliyor Hangi İdrar Rengi Hangi Hastalığın Habercisi

02.10.2021
2.087
Bakın İdrar Renginiz Ne Anlama Geliyor Hangi İdrar Rengi Hangi Hastalığın Habercisi

İdrarımızın rengine pek dikkat ettiğimiz söylenemez. İdrar renginizin sağlığınız hakkında ipucu verdiğini biliyor muydunuz? İdrarınızın rengine bakarak vücudunuzdaki mineral eksikliğini tespit etmek mümkün.

Bakın İdrar Renginiz Ne Anlama Geliyor Hangi İdrar Rengi Hangi Hastalığın Habercisi

İşte 11 farklı idrar rengi ve fonksiyonları!

 

Transparan

İdrarınız transparan renkteyse, çok fazla su içiyorsunuz demektir.

Su içmenin sağlığımıza ne kadar faydalı olduğunu bilsek de çok fazla su içmenin pek de faydalı olduğu söylenemez. İdrarınız bu renkteyse daha az su için.

Soluk sarı

İdrarınızın bu renkte olması dengeli miktarda su içtiğiniz manasına geliyor.

 

Sarı

Bu renkteki idrar da dengeli miktarda su içtiğinizi ve sağlığınızın iyi olduğunu gösteriyor.

 

Koyu sarı

İdrarınız koyu sarı renkteyse, daha fazla su içmelisiniz. Sabahları idrarınızın bu renkte olması normal. Bunun sebebi de gece uyurken vücudumuzun su kaybetmesidir.

Bal rengi

İdrarınız bal rengindeyse daha fazla su içmeniz gerekmektedir.

 

Kahverengi

İdrarınızın kahverengi renkte olması, çok fazla fasulye, ravent yediğinizi ya da ilaç aldığınızı gösterir.

Kahverengi idrar hemde karaciğer probleminiz olduğunun bir işareti olabilir. Yeterince su içtiğinizi düşünüyorsanız doktorunuza danışın.

 

Kırmızı

İdrarınızın kırmızı renkte olmasının pek çok sebebi olabilir. Pancar ve yaban mersini benzeri kırmızı renkteki yiyeceklerin tüketimi idrarın kırmızılaşmasına neden olabilmekte. Eğer durum bundan ibaretse endişelenmenize gerek yok.

Son günlerde kırmızı renkte sebze ya da meyve tüketmediğiniz halde idrarınız kırmızı renkteyse derhal doktorunuza danışın. İdrarınızda kan olabilir.

 

Turuncu

Kırmızı renkteki idrarda olduğu gibi turuncu renkteki idrar da yediklerinizden kaynaklanıyor olabilir. Turuncu renkteki herhangi bir yiyecek idrarınızın turuncu renkte olmasına neden olabilir.

Koyu turuncu renkteki idrar ise bir hastalığın belirtisi olabilir. Hemen doktorunuza danışın.

 

Yeşil

İster inanın ister inanmayın yeşil renkte idrar da olabiliyor. Genelde aldığınız ilaçlar ve bazı yiyecekler idrarın yeşil renkte görünmesine neden olur. Yine de doktorunuza danışın.

 

Köpüklü

Bu esasında bir renk değil. Bazılarının idrarı köpüklü olabiliyor. İdrarınız nadiren bu şekildeyse çok fazla protein alıyorsunuz demektir ve tehlikeli değildir. Ancak eğer idrarınız sık sık bu şekildeyse hemen doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

 

Tortulu

Tortulu idrar prostatın habercisi olabilir. Böbrek taşları da buna neden olmaktadır. İdrarınız devamlı bu şekildeyse, idrar yolu enfeksiyonunuz olabilir. Doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Bundan sonra idrarınızın rengine dikkat edin.

Çoğu insan idrar renginin hastalıkların habercisi olduğundan habersiz ve hastalıklarda bildiğiniz üzere erken teşhis çok önemli. Onlarla yazıyı paylaşmayı ihmal etmeyin.Bakın İdrar Renginiz Ne Anlama Geliyor Hangi İdrar Rengi Hangi Hastalığın Habercisi 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.