Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Patates Kabuğu Faydaları

01.10.2021
1.611
Patates Kabuğu Faydaları

Patatesi nasıl tüketirsiniz? Kızartırsınız, yemeğini yaparsınız, püre yaparsınız veya börek yapabilirsiniz. Her ne yapıyorsanız, kabuğunu soyup o şekilde tüketirsiniz. Kabukları da tabi ki çöpe atarsınız. Ancak, patatesin kabuğunda da vitamin olduğunu biliyor musunuz? Birçok meyvenin kabuğu ile tüketildiğinde daha yararlı olduğunu biliyoruz fakat patates de kabuklu yenir mi? Demeyin. Yazımızı okuyun, patatesin kabuğunun yararlarına inanamayacaksınız.

Vitamin ve mineral deposu olan patates kabuklarıyla tüketildiğinde vücuda bir çok yarar sağlıyor. Yüksek lif oranıyla tok tutarak kalp krizi riskini düşürüyor, kolesterolü azaltıp şeker hastalığına yakalanma ihtimalini önlüyor. İşte patates kabuğunun önceden duymadığınız yararları.

Kan basıncını düşürüyor
Kabuğu ile beraber pişirilmiş iri bir patates yaklaşık 1,600 miligram potasyum içerir, yani tüm bir gün için tavsiye edilen miktarın yarısı kadar ve potasyumuyla ünlü muzdan nerdeyse 4 kat fazla. Potasyum yalnızca hidrasyon ve atletik performans için önemli bir elektrolit anahtarı değildir, hemde kan basıncını düşürücü bir rol oynayabilir.

Yüksek lif oranıyle tok tutar
Yine iri bir patateste bir gün için hedeflenenin dörtte biri kadar olan 7 gram diyet lif vardır ama kabuksuz olduğunda bu oran yalnızca 1 grama düşer. Bu sizin çok daha uzun bir süre tok hissetmenizi sağlar, kalp krizi riskini ve kolesterolü düşürür, şeker hastalığına yakalanma ihtimalini önler.

C vitamini deposu
Patatesin kabuğunda hemde bir hayli yoğun C vitamini de bulunur. İri bir patatesin kabuğunda 29 mg C vitamini bulunmaktadır, yani bu vitaminle anılan portakalın 3 katı kadar ve günde almanız gerekenin yarısı kadar. Aynı zamanda bir antioksidan olarak ve yaraların çabuk iyileşmesi için de çok yararlıdır.

İyi bir manganez kaynağı
Bu besine daha az aşina olabilirsiniz ancak bu ona ihtiyacınız olmadığı manasına gelmez. Manganez, protein, karbonhidrat ve kolesterol işlemede önemli bir rol oynar ve hemde kemik oluşumunda yer alabilir. İri bir patatesin kabuğunda tavsiye edilen günlük ihtiyacın yüzde 33’ü bulunmaktadır.

Beyin sağlığına iyi gelir
Bu vitamin, kardiyovasküler, sindirim, bağışıklık kas ve sinir sistemleri için önemlidir. Ayrıca beyin hormanları için yararlıdır. Kabuklu iri bir patates günlük B6 vitamin gereksiniminin yüzde 46’sını karşılar.Patates Kabuğu Faydaları 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.