Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır

01.10.2021
1.734
Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır

Ketojenik Diyet, zayıflamak ve kilogramlarından kurtulmak isteyen pek çok kişinin gündeminde yer almakta. Beslenme şartlarını değiştiren ketojenik diyet, ilk çıkış amacı ile epilepsi nöbetlerinin azaltılmasında kullanılırken, sonraki dönemlerde kilogram vermek ve hastalıkları kontrol altına almak için gündemde yer almıştı. Peki, ketojenik beslenme diyeti nedir ve nasıl temin edilmektedir? İşte, o diyet türü hakkında bazı bilgiler

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır

Ketojenik beslenme diyeti, porsiyonlar ve pişirilme süreleri ile bir program oluşturmaktadır. Ketojenik beslenme için karbonhidrat alım zamanı önem arz etmektedir. Peki, ketojenik beslenme diyetinde var olan türler nasıl uygulanıyor? İşte, o konuyla ilgili bazı bilgiler

KETOJENİK DİYET NEDİR?
İlk olarak 1920’lerin başında epilepsi nöbetlerini azaltmak için uygulanmaya başlanan ketojenik diyet, daha sonra 90’larda tekrar gündeme geliyor. Kökeni 20. Yüzyıla dayanan ketojenik diyet ise yalnızca kilogram vermek için değil, çeşitli hastalıkların etkilerini azaltmak için de uygulanmakta olan bir yöntem.

Bu diyette amaç vücudu enerji sağlamak amacıyla yağ yakmak mecburiyetinde bırakmak. Bu sebeple de karbonhidrat kısıtlanıp yağ ve protein arttırılıyor. Ketojenik diyetin endokrin sistemini düzenlemiş olduğu, kan glikoz düzeylerini stabilize ettiği, insülin duyarlılığını iyileştirdiği, kanser ve epilepsi gibi hastalıklarda destekleyici etkiler yarattığı söyleniyor.

Popüler olan diğer diyetler gibi ketojenik diyeti de uygularken bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekmektedir. İşte, ketojenik diyetten daha verimli sonuç almanızı sağlayacak ipuçları:

Karbonhidratı kestiniz fakat yağda elinizi korkak alıştırmayın. Yağ tüketimini artırın ki vücut enerji sağlayabilsin. Zeytinyağı, kanola yağı, fındık yağı, bitkisel yağlar gibi yararlı yağlar, ketojenik diyette sık sık tüketilebilir.
Sebzeleri buharda pişirin ya da yemeğini yağın. Kızartmayın. Kızartma hiçbir diyette iyi olarak kabul gören bir tür değil.
Protein tüketimini dikkatli yapın. Ton balığı gibi orta dozda protein besinleri tercih edin.
Ketojenik diyet karbonhidratları sınırlandırıp yağlara yönelim sağlamış olduğu için evvela herhangi bir rahatsızlığı olan fertlerin profesyonel görüşü alması lazım. Özellikle diyabet veya yüksek tansiyon sorunlarınız var ise doktorunuza danışmanız şart.
Yüksek protein alımı bir süre sonra rahatsızlanmanıza ve vücudunuzun yorulmasına neden olabilir. Aşırıya kaçmadan porsiyonlarınızı ayarlayın.
Her diyette olduğu gibi ketojenik diyette de dikkat etmeniz gerekli olan en önemli nokta günlük su tüketimine dikkat etmek. Çünkü protein ve yağ alımının yüksek olduğu bu diyette vücudun daha fazla suya ihtiyacı olacak.

KETOJENİK DİYET TÜRLERİ
Dönemin gözde diyeti Ketojenik diyetinin türleri:

Standart ketojenik diyet; çok düşük karbonhidratlı, orta proteinli ve yüksek yağlı bir diyettir. Genellikle % 75 yağ, % 20 protein ve yalnızca % 5 karbonhidrat içerir.
Döngüsel ketojenik diyet; yüksek karbonhidrat dönemleri ile ketojenik günlerin harmanlanması biçiminde oluşur. 2 yüksek karbonhidrat gününün ardından 5 ketojenik gün gelir.
Hedefli ketojenik diyet; antrenmanlar doğrultusunda diyete karbonhidrat ekleyebilmeyi sağlar. Ketojenik diyet yemekleri yenilmesinin beraberinde karbonhidrat içeren yiyecekler de egzersiz oranına göre tüketilir.
Yüksek proteinli ketojenik diyet; standart ketojenik diyete benzer, fakat daha fazla protein içerir. Bu oran genelde % 60 yağ, % 35 protein ve % 5 karbonhidrattır.
FAYDALARI NELER?
Ketojenik diyetin kilogram kontrolü ve diyabet, kanser, epilepsi ve Alzheimer hastalıklarına karşı yararları olabileceğini çeşitli çalışmalar ispatlamıştır. Kilo vermek ve hastalıklar için risk faktörlerini azaltmak için etkili bir yöntemdir.

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.