Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kas Dejenerasyonu 8 Erken Belirtiyle Başlar, Onları Gözardı Etmeyin

30.09.2021
1.847
Kas Dejenerasyonu 8 Erken Belirtiyle Başlar, Onları Gözardı Etmeyin

Musküler distrofiye genelde bir gen mutasyonu neden olur ve vücudunuzdaki ilerleyici hasara ve kas hücrelerinin kaybına yol açar. Farklı şekillerde hareket eden 150’den fazla dejeneratif kas hastalığı içerir, fakat nerdeyse hepsi, fark edilmeden bırakıldığında ağır ağır zamanla ilerleyen bazı hafif semptomlarla başlar.

8. Kaslarda ağrı ve sertlik
Kas hücrelerinin kaybı genelde kaslarınızda zayıflık hissine neden olur . Yani, bir sandalyeden yükselirken, saçınızı fırçalarken, bir nesneyi kaldırırken ya da yere düşerken sorunlarıniz var ise, muhtemelen kas distrofisinden muzdarip olursunuz.

Kontraktürleri, esnekliği azalttığınızı ve kaslarınızda bir sorun olduğunu gösteren kas ağrısını da fark edebilirsiniz. Bununla beraber, uzamış spazmlar ve kol ve bacak kaslarının sıkılaşması ve sıkılığı gibi semptomlar , medikal tedavi gerektiren ciddi bir durum olan miyotoni belirtileri olabilir .

7. Genişlemiş baldırlar
Büyümüş baldır kasları Duchenne kas distrofisinin işaretlerinden biri olabilir . Bu hastalık genelde erkeklerde erken yaşta ortaya çıkar ve çok hızlı bir biçimde kötüleşir .

Eğer Duchenne bozukluğundan muzdaripseniz, baldır kaslarınız ilk aşamada sık olarak etkilenir çünkü vücudunuzu stabilize etmeye çalışmakta olduğunızda çok fazla kullanılırlar. Bu durumda, orijinal kaslar sonunda yağ ve yara dokusu sayesinde yer değiştirir.

6. Kavisli omurga
Eğer kaslarınız omurganızı düz tutacak kadar kuvvetli değil ise , zamanla skolyoza yol açabilecek kötü bir duruştan mustarip olabilirsiniz . Bu durumdan dolayı, omurganız sol ya da sağ tarafa doğru kıvrılır, bu şekilde iç organlarınız pozisyonlarını değiştirir.

Skolyoz genelde gençlerde kendisini gösterir ve kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Hastalık, baş ağrısı ve devamlı bacak ağrısı dahil olmak üzere sağlığınız üstünde pek çok olumsuz etkiye sahip olabilir .

5. Solunum sorunları
Skolyoz Ağır vakalarda, ilerleyici kas zayıflığı olabilir nefes süreci ile ilişkili göğüs kasları etkiler . Nefes darlığı hissetmemekle beraber, başağrıları, konsantrasyon kuvvetliğü ve kabuslar gibi kötü solunum fonksiyonlarını gösteren bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Zayıf göğüs kasları, öksürmeniz için zorlaştırır ve ciddi bir solunum yolu enfeksiyonu riskini artırır . Bu sebeple düzgün bir biçimde tedavi edilmezse, kolay bir soğuk zatürre hızla ilerleyebilir.

4. Konuşma, çiğneme ve yutma kuvvetliğü
Yemek yemeyi yutma, yutma, öksürme, boğulma ya da boğulduktan sonra sesini yitirmek gibi problemler yemek, Kennedy’nin hastalığının ilk belirtileri olabilir . Bu hastalık her yaşta kendisini gösterebilir, fakat en sık orta yetişkin yaşamında gelişir.

Yeme zorlukları ile beraber konuşmadaki değişiklikler, burun sesleri ve hatta yüz, çene ve dil kaslarının bütünüyle atrofisi gibi başka belirtilerle karşılaşabilirsiniz . Hepsi acil tıbbi tedavi gerektirir.

3. Kalp problemleri
Çeşitli kas distrofisi formlarında , kalbin işleyişindeki ilerleyici değişiklikler meydana gelebilir. Bu değişiklikler kardiyomiyopati olarak adlandırılır ve bazı insanlar nefes darlığı, yorgunluk ya da bacak şişmesi hissine rağmen, erken bir aşamada belirtileriniz olmayabilir.

Ancak, bu bozukluğa bağlı şekilde, kalp kasınız çalışmakta olduğu kadar mükemmel çalışamaz . Bu yüzden zamanla düzensiz kalp atışı, bayılma ve baş dönmesi gibi belirtiler alabilirsiniz.

2. Kataraktlar
Kas israfına ilave olarak, miyotonik distrofisi olan insanlar sık olarak çeşitli göz sorunlarınden muzdariptirler. Bu problemler arasında göz kaslarında zayıflık, ağrılı gözler, düşük göz tansiyonu ve katarakt sayılabilir .

Bir katarakt müsküler distrofi en yaygın belirtisidir. Gözünüzdeki merceğin bulanıklaşmasını ifade eder ve genelde bulanık görüşe, soluk renklere, parlak ışıklarla ilgili problemlere ve gece görüş problemlerina yol açar .

1. Erkeklerde kısırlık ve infertilite
Myotonik distrofili bazı erkekler de hormonal değişikliklerden geçer. Böylesi bir hormonal dengesizlik, tipik olarak , 20’li ya da 30’lu yaşlarda sık olarak gelişen bir erkeğin kafatasının ön kısmında erken bir kelliğe neden olur .

Endokrin bozukluk da erkeklerde iktidarsızlık ve testiküler atrofi neden olabilir. Kural olarak, bu durum infertiliteye ya da çocuk sahibi olmamıza yol açar .

Kas dejenerasyonu için gerçek bir tedavi olmamasına rağmen, kaslarınızı kuvvetli ve daha sağlıklı tutmak için bazı basit şeyler yapabilirsiniz:

Düzenli egzersiz yapın . Kaslarınız ağır ağır zayıflama sürecinden geçtiğinden, bunu yavaşlatmanın en iyi yöntemlerinden biri günlük olarak çalışmaktır. Düzenli düşük yoğunluklu fiziksel aktiviteler ve gerdirme, vücudunuzu uyarmanıza ve kaslarınızı doğal olarak oluşturmanıza yardım edecektir.

E ve D vitaminleri açısından zengin olan daha fazla yiyecek yiyin . Eğer kas zayıflığınız var ise , daha fazla somon, sardalye, karides, peynir, yumurta, badem, avokado, brokoli ve zeytinyağı yiyin.

Yemek pişirirken zerdeçal tozu kullanın . Curcumin olarak isimlendirilen kuvvetli bir bileşiğe sahip olan bu eski Hintli baharat, kas israfının önlenmesi ve tedavisinde yararlı olabilir.

Diğer içecekler yerine yeşil çay içirin . Bazı çalışmalara göre , günde yaklaşık 7 fincan yeşil çay içmek kaslarınızdaki oksidatif stresle mücadele vererek kas dokusunun bozulmasını yavaşlatmaya yardım edebilir.

Hamurunuza kabartma tozu ekleyin . Alkalin özelliği sebebiyle, bu madde kaslarınızı koruyabilir ve içlerindeki ağrıları, ağrıları ve iltihapları giderebilir.
Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, yapmanız gerekli olan ilk şey doktorunuzu görmektir.

Musküler distrofiyi tedavi etmek için herhangi bir yol biliyor musunuz? Aşağıdaki konu hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşın. Sağlıklı kal!Kas Dejenerasyonu 8 Erken Belirtiyle Başlar, Onları Gözardı Etmeyin 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.