Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Parkta

Geçtiğimiz hafta BM 76. Kurul toplantısına istişare etmek üzere New York’a gittik. Yaptığımız görüşmelerde, ülkemizin temel yaklaşımını bütün dünya’ya paylaşma fırsatı bulduk. Uzunca bir süredir dünya 5’ten büyüktür itirazıyla global yönetim sistemindeki değişimli talebini çok daha iyi bir dünya büyüktür talebi ile bir adım daha öne taşıdık. Dünyanın adalet çağrısına verme niyeti olmayanların, sağlık ve iklim krizlerindeki yaklaşımları farklı göstermeleri elbette zordur. Bu krizler zengin fakir kriteri etki etmeden herkesi etkiliyor.

Parkta 1

BM yapısal eksiklerine rağmen hala insanlığın ortak problemlerini çözecek en önemli platform olarak görüyoruz. Bunun için BM’yi daha adil, daha kapsayıcı bir yapı oluşturmanın mücadelesini vermeyi sürdüreceğiz.

Güvenliği ve refahı kendi vatandaşlarımızla beraber tüm kardeşlerimiz, bütün dünya için istemek bizlere medeniyetimizin ve tarihimizin emridir. Geleceğin dünyasında tüm insanlığın ortak çatısı haline gelmesi için gayret gösteriyoruz. Her platformda bunu anlatmayı sürdüreceğiz. Hepimiz için geç olmadan bu sürecin tamamlanmasını diliyoruz.’İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONUSUNDA TARİHİ BİR ADIM ATIYORUZ’ Yeni Türkevimizin binasının açılışını da gerçekleştirdik. Temelini 4 sene önce attığımız 36 kat yüksekliğe 20 000 metre kapalı alana sahip yeni Türkevi binamız Lale şekilli görkemli yapısı ile şimdiden şehrin sembollerinden biri haline geldi. BM Genel Kurulu’ndaki hitabımda ülkemiz için çok önemli olan bir müjdeyi de bütün dünya ile paylaştık . Yeşil kalkınma devriminin tabi sonucu olan İklim Konusunda yeni ve tarihi bir adım atıyoruz.

Parkta 3

Paris İklim Anlaşmasına mutabakat veren ülkeler arasında yer almakta. Son dönemde yaşanan gelişmeler, ülkemize verilen taahhütler ile önümüzdeki ay bu anlaşmayı onaylama kararı aldık. BM’de duyurduğumuz bu kararın ülkemiz ve dünyaya hayırlı olmasını diliyorum. Kasım ayına kadar inşallah onay sürecini tamamlamış olacağız. Esasen AB yeşil mutabakatına uyum için gerekli olan eylem planını hazırlayarak bu konu da önemli bir adım atmıştık. Girdiğimiz bu yeni yol Cumhuriyet döneminde Türkiye’nin yapmış olduğu en keskin tercihlerden birini ifade ediyor.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE KARARLILIK VURGUSU

Eğitim, hükümetlerimiz döneminde en büyük yatırım yapmış olduğum alandır. Salgın sürecinden uzaktan sürdürülen eğitim öğretim faaliyetlerinin yüz yüze eğitiminin yerini alamadığını gördük. Onun için bu yıl Yüz Yüze Eğitim için kararlı bir tutum ortaya koyduk. 6 Eylül’de başlayan eğitim faaliyetleri alınan tedbirlerle başarıyla yürütülüyor. 1,5 senelik aradan sonra elbette ufak tefek aksaklıklar olmuştur. Ama bunlarda ilgili kurumlarımız tarafından süratle giderilmiştir. 722 milyonluk ödeneği yerlerine ulaştırdık.

 

YURT ELEŞTİRİLERİNE SERT YANIT

Pek çok üniversitemiz eğitim öğretim faaliyetlerini başlattı. Önümüzdeki haftada Külliye’de ortak akademik yıl açılışı gerçekleştireceğiz. Öğrencilerimizi barınmaları açısından da 2 senenin ardından bir açık ortaya çıktı. Bunu altını çizerek vurgulamak istiyorum. Bazı park bahçe, buralardaki bankların üstünde yatanlar şunu açık ve net söylüyorum. Bunların bir kısmının öğrencilikle alakası yok. Bunlar kendilerine göre sözde öğrenci. Bunlar aynen Gezi parkı olayı neyse başkasını sergiliyor. Yurtlardaki 182 bin olan yatak kapasitesini 719 bine biz çıkardık.

Parkta 5

Almanya’da 290 bin Hollanda’da 113 bin İspanya’da 91 bin seviyesindedir. Ülkemiz 1 milyonu aşkın yurt kapasitesiyle açık ara birincidir. Yurt binalarımız öğrencilerimizin hizmetindedir. Bu yıl yurt başvuruları 623 bine yükselmiştir. Başvuruların yaklaşık 430 bini yurtlarına yerleştirilmiştir.

Ailelerin yanlarında kalmakta olan burs ve kredi olarak 1 500 000 öğrencimize veriyoruz. Bay Kemal bunlardan haberin var mı? Ev ya da pansiyon türü yerlerde kalmayı tercih eden öğrenciler bulunmakta. Zaten kaydı olanlarla beraber yurt kapasitelerin tamamına yakını öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Yurt kapasitelerini artırmaya yönelik çalışmaları da devam ettiriyoruz. Eskiden işte CHP’nin zamanlarında 30-40 kişilik koğuş tipi yerlerden oluşan, ranza tipi yataklarda yatan, Biz de oralardan geçtik. Şimdi ise otel tarzı yurtlardaki odaları dönüştürdük.

Parkta 7

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.