Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Hem Yaşlılıkta Hemde Gençlikte Sağlığa Yapılacak En Güzel Yatırım

28.09.2021
2.289
Hem Yaşlılıkta Hemde Gençlikte Sağlığa Yapılacak En Güzel Yatırım

Düzenli ve 12 ay boyunca kullanıldığında mükemmel sonuç verecektir. Kullanmaya hemen şimdi başlayın. Gençlikte ve yaşlılıkta yapılabilecek yatırımların en değerlisi.

 

Anti-enflamatuvar, idrar söktürücü ve detoks özelliği olan zerdeçal suyu, artrit gibi pek çok sorunla başa çıkmada yardımcı muhteşem bir içecektir.Zerdeçal, diğer adı ile Curcuma Longa, medikal bir bitkidir ve zencefil ile birlikte zingiberaceae familyasına aittir.

Yüzyıllarca doğal medikal uygulamalar için kullanılmıştır. Çok besleyici ve insan sağlığına da faydalıdır. Buna ilave olarak,yemeklere vermiş olduğu hafif tat ve belirgin sarımsı turuncu rengiyle baharat olarak sıkça kullanılır.

Ayrıca, ağrı kesici, anti-enflamatuvar ve antibakteriyel madde olarak ev yapımı doğal tedavilerin de çoğunda kullanılır.Aslında, yüksek antioksidan, vitamin ve mineral konsantrasyonu sayesinde çeşitli kanser türlerini önlemek ve tedavi etmek için yararı olduğuna bile inanılır.

En güzeli ise kullanım alanının çeşitli olması ve fonksiyonlarınden faydalanabilmek için yemeklerde pek çok farklı tipte kullanılabilmesidir.Örneğin, düzenli ilaçlanma tüketildiğinde fiziksel ve zihinsel insan sağlığına katkıda bulunan medikal bir içeçek yapabilirsiniz

Aşağıda size, vücudunuz için nasıl bir etkisi olduğunu ve birkaç kolay adımda evde nasıl hazırlayabileceğinizi anlatacağız.

1. Artrit ile savaşır

Öncelikle, artriti olan kişiler düzenli ilaçlanma zerdeçal suyu tükettiklerinde çok iyi neticeler alabilirler.

 

 

Bu içecek, sindirildiğinde eklem ağrılarını ve tutulmalarını azaltmaya yarayan kuvvetli antioksidanları ve anti-enflamatuvar fonksiyonları bir araya getirir.

2. Alzheimer’ı önlemeye yardımcı olur

Zerdeçalın aktif bileşeni kürkümin, beyindeki enflamasyonu azaltır ve hücrelerin serbest radikallerden dolayı zarar görmesini engeller.Böylelikle de yaşlılıkla gelen zihinsel gerilemeyi ve Alzheimer’ı önler.

3. Kanser riskini azaltır

Zerdeçalda bulunan antioksidanlar, serbest radikallerin ve kanserden kaynaklanan anormal hücrelerin yok edilmesinde pozitif bir etkiye sahiptir. Genel olarak bu moleküller, vücudunuzdaki toksinlerin olumsuz etkilerini engeller ve kanser hücrelerinin hızlı artışını durdur.

İlgilini çekebilir Koronavirüs çayı yararları ve tarifi

4. Sindirim bozukluklarıyla mücadele eder

Doğal zerdeçal suyu, hazımsızlık belirtilerini hafifletir ve midedeki fazla asit miktarını azaltarak ülser ve reflüyü önler.

Buna ilave olarak, vücudunuzun metabolizma hızını artırır,düzenli tuvalete çıkmayı sağlar ve yiyeceklerin düzgün bir biçimde sindirilmesine yardımcı olur.

5. Kalp ve damar sağlığını destekler

Düzenli olarak zerdeçal suyu tüketmek, kötü kolesterol ve trigliserit seviyesini dengede tutmak için muhteşem bir yöntemdir.İçeriğindeki antioksidanlar, atardamarlarınızda bulunan bu lipidlerin yok edilmesine katkıda bulunur ve bu şekilde damar sertleşmesi gibi rahatsızlıklardan korunmaya yardımcı olur.

Ayrıca, atardamarlarda plak oluşumunu engeller ve hipertansiyon gibi hastalıkları kontrol etmede fayda sağlar.

6. Karaciğer sağlığını korur

Ek olarak bu baharat, karaciğerin sağlığını korumak için önemli iki salgı olan bilirubin ve safra arasındaki dengeyi sağlamaya yardımcı olur.Zencefilin temel besin maddeleri, karaciğerin düzgün bir biçimde çalışmasını sağlamanın beraberinde enflamasyonu, toksin birikmelerini ve yağı da azaltır.

7. Erken yaşlanmayı önler

Bu doğal içecek sadece içerideki hücre yaşlanmasına karşı savaşmaz, buna ilave olarak cildinizde ve saçınızda yaşlanma belirtilerinin oluşmasını önlemekte de çok büyük bir yardımcıdır.

8. Kan şekerini düzenler

Son olarak, zerdeçal suyu, kan şekerinin metabolizmasını harekete geçirme yetisi ile Tip 2 diyabet hastalarına bile fayda sağlayabilir. Her gün bir bardak içmek, yüksek kan şekeri değerlerini fark edilir derecede düşürür.

Zerdeçal suyunu evde nasıl yapabilirim?

Elbette, zerdeçal suyu yapmanın pek çok tarifi vardır. Bu yazımızda size, detoks ve idrar söktürücü etkisi olan bir tarif vereceğiz.

Malzemeler
2 bardak su (500 ml)
1 yemek kaşığı toz zerdeçal (10 g)
2 adet limonun suyu
2 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı

İlk önce, 2 bardak suyu bir tencereye koyun ve bir yemek kaşığı toz zerdeçal ile birlikte kaynatın.

İlgilini çekebilir Sağlık için Egzersiz Sürelerini Dikkate Alın!
Ardından, ocaktan alın ve birkaç dakika bekletin, sonra da limon suyunu ekleyin.

Daha sonra, buzdolabında soğumaya bırakın.

Soğuduktan sonra ise tatlandırmak için bal ekleyin.

Günde bir veya iki bardak için.

Kontrendikasyonlar

Öncellikle, önerilen zerdeçal miktarını geçmeyin; daha fazlası sindirim sisteminizi rahatsız edebilir.

Zerdeçal suyu, safra kesesi taşı olan kişiler için öneri edilmez çünkü şiddetli karın ağrısına yol açabilir.

Eğer şu an için antikoagulan ve anti-enflamatuvar içeren ilaçlar kullanıyorsanız, zerdeçal suyu içmenizin uygun olup olmadığını doktorunuza sorun.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin yararlanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen

Hem Yaşlılıkta Hemde Gençlikte Sağlığa Yapılacak En Güzel Yatırım 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.