Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Evimizin Ortasındaki Tehlike 8 Zehirli Bitki

28.09.2021
2.071
Evimizin Ortasındaki Tehlike 8 Zehirli Bitki

Evimizin Ortasındaki Tehlike: Hiç Bilmeden Evimizde Büyüttüğümüz 8 Zehirli Bitki
Çiçeklerin güzelliği tartışmaya nerdeyse kapalı bir konudur. Bulunduğu her ortamı güzelleştirip mis gibi kokular yayar. Ama bazı bitkiler var ki evimizin en orta yerinde bulunup tehlike saçıyorlar!
Bu konudaki uzmanlar difenbahyanın oldukça zehirli maddeler içerdiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Bu bitkinin yaprağının kesilmesi veya kopmasıyla ortaya çıkan bitki öz suyuna kesinlikle dokunulmaması asla cilde temas edilmemesini söylüyorlar.

 

Orman gülü

Kokusu ve görüntüsüyle dünyanın en güzel çiçeklerinden biridir orman gülü, fakat yapraklarında zehir olduğunu belirtmek gerekir. Temas ve yenilmesi durumunda ölümcül neticeler doğurabilir. Evde beslerken çocuklarızını ve evcil hayvanlarınızı koruyun.

Sarmaşık

Genellikle anneanne, babaane evinde görmüş olduğumuz bu çiçeğin orijinal adı poison ivy yani zehirli sarmaşıktır. İsminden bile bizlere bir uyarı veriyor esasında. Yapraklarında hayvanları ve otobur kuşları uzak tutması adına zehir barındırıyor.

Yılanyastığı

 

Yılanyastığı bitkisi kesinlikle yenmemeli ya da ısırılmamalı. Bu bitkiyi ısıran veya yiyen kişi nefes darlığı çekecektir. Mümkün olduğunca bu bitkiyi çocuklardan uzak yerlerde bulundurmak gerekir.

Zakkum

Zakkum belki de evlerde dekoratif amaçlı en çok kullanılacak olan bitkilerden biridir. Ancak uzmanlara göre bu bitki de zehirli maddeler içeriyor. Örneğin; yalnızca Nergisgiller familyasında 150’ye yakın bitkide zehirli madde var.

Zambak

Kokusu ve görüntüsü itibarıyla gözlerimize bayram yaşatan bitkilerden biridir zambak. Ancak zambağın çiçeği ve yaprağında mide bozukluğuna ve zihinsel özellikleri yitirmeye sebep olan maddeler var.

Açelya

Açelya bitkisi ise dallarından yapraklarına kadar her kısımda zehir bulundurabilir. Halsizlik, nefes darlığı ve kusmaya neden olabilir.

Yasemin

Hiç aklınıza gelmeyecek bitkilerden bir tanesi de yasemindir. Kokusu mükemmeldir. Ancak mide fesadı geçirmenize neden olabilir. Tabii ki bunlar kurutulmuş ve işleme tabi tutulmuş çaylar vs için geçerli değil. Doğadaki hallerinden bahsettiğimizin altını çizelim.

Evimizin Ortasındaki Tehlike 8 Zehirli Bitki 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.