Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kalp Sağlığınızın İyi Olmadığını Gösteren 7 İşaret

27.09.2021
1.392
Kalp Sağlığınızın İyi Olmadığını Gösteren 7 İşaret

Günlük yaşantınızı kısıtlayan kalp ağrılarınız var ise ve yüksek tempoyla koşamıyorsanız kalp rahatsızlığınız olabilir. Aşağıda yer alan 7 belirtiden bir tanesi bile var ise doktora gitmelisiniz.

Kalp Sağlığınızın İyi Olmadığını Gösteren 7 İşaret

Vücudumuzda yer alan en önemli organımız kalptir ve kalpte herhangi bir rahatsızlık söz konusu olursa tüm bünyeniz bu durumdan etkilenir. Bu yüzden en dikkat edilmesi ve bakılması gerekli olan organlarımızdan biridir. Kalp problemleri genelde kendisine çok fazla dikkat etmeyen bireylerde ortaya çıkar. Özellikle daha sağlıklı beslenmeyenler, spor yapmayanlar ve bünyesini kötü etkileyen zararlı alışkanlıklar. Toplum bunların çoğuna dikkat etmez ve kalp rahatsızlıkları artmaya başlar. Kalp rahatsızlıkları diğer sağlık problemleri gibi hemen kendini göstermeyebilir ve bu nedenle dikkat edilmesi gerekir.

Kalp Rahatsızlıkları Neden Olur

Spor Yapmama
Sağlıksız Beslenme
Yeteri Kadar Dinlenmeme
Sigara Kullanma
En Yaygın 7 Belirti

Göğüş Çevresinde Ağrı ya da Yanma Hissi
Göğüs bölgesi hassastır ve pek çok rahatsızlık belirtisini buradan gösterebilir. Ancak gün içinde sıkışma, batma, yanma, daralma ya da ağrı hissi oluşuyorsa buna özen gösterilmelidir.. Özellikle günlük bu ağrılar yüzünden hareket edememe durumu da ortaya çıkabilir.

 

Aritmiler
Kalp atış ritmi genelde hep düzenlidir. Yetişkin bir bireyin daha sağlıklı olduğunu gösteren bir ritim hızı vardır. Bunun dışında kalbiniz olduğundan daha hızlı ya da yavaş atıyorsa burda bir problem var demektir. Bunun sebebini anlamak için doktora başvurmanız en iyi yöntemdir.

Uyku Apnesi
Uyku apnesi en yaygın belirtilerinden birisi olabilir. Bir kişi uyurken çok horluyorsa veya uyku sırasında arar nefes almaları duruyorsa hemde uyuma esnasında ani uyanışlar var ise uyku apnesi geçiriyor demektir. Uyku apnesi geçiren kişilerin sabah uyandıklarında ağızların aşırı derecede kuruluk oluşur ve gün içinde uykularını alamamış gibi hissedebilirler. Ağır uyku apnesi beyne hava girmesini önler ve buda kalp krizine yol açabilir.

Ayakların ve Ellerin Şişmesi
Ekstra bir egzersiz yapmadıysanız ayaklarınız ve elleriniz yine de şişiyorsa dikkat etmeniz gerekir. Özellikle bu şişlikler uzun süre gitmiyorsa kalpten kaynaklı bir sorundan ortaya çıktığını anlayabilirsiniz. Özellikle şişen bölgeler de renk değişimlerinin olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir.

 

Nefes Darlığı ve Titreme
Astım gibi bir sağlık probleminiz olmamasına rağmen nefes almakta zorlanıyorsanız dikkat etmeniz gerekir. Gün içerisinde koşmadan sakin tempolu zamanlarda bile nefes darlığı yaşanıyorsa hemde ara ara titremeler geliyorsa kalbin düzgün çalışmadığına işaret eder.

Cinsel İşlev Bozukluğu
Bu sorun özellikle 40 – 50 yaş arasında ki kişilerde ortaya çıkar. Normal giden cinsel yaşamınız bir anda bozulduysa kalp rahatsızlığı olabilir. Bunun neden kaynaklandığını anlamak için doktora başvuru yapabilirsiniz.

Kırık Kalp Sendromu
Kalp krizine benzeyen etkileri olan bir sendromdur. Genellikle yoğun stres altında ortaya çıkar. Bu Sendrom hemde stres kardiyomiyopatisi olarak da bilinir. Buna yakalanan kişi kalp krizi geçiren bir kişinin hissettiği şeyleri hisseder. Kişi aşırı stres altında ise kalbinin durma olasılığı o kadar yüksek olur.

Kalp Sağlığınızın İyi Olmadığını Gösteren 7 İşaret 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.