Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu Meyvenin Çekirdeğini Mutlaka Çıkarın

26.09.2021
4.527
Bu Meyvenin Çekirdeğini Mutlaka Çıkarın

Mandalina, bağışıklık sistemini güçlendirmekten kanser riskini düşürmeye, iştah kontrolünü sağlamaktan yüksek kan basıncını önlemeye kadar sağlık üstünde bir çok önemli fayda sağlıyor. Ancak mandalinanın yararlarından en etkili biçimde faydalanmak için bazı kurallara dikkat etmek gerekmektedir. İşte dikkate almanız gerekli olan tavsiyeler…
Kış aylarının vazgeçilmezi ve turunçgillerin baş tacı olan mandalina C vitamini ilk sırada olmak üzere içerdiği A, B vitaminleri, kalsiyum, lif, potasyum, demir, fosfor ile tam bir sağlık deposu.

Bağışıklık sistemini güçlendirmekten kanser riskini düşürmeye, iştah kontrolünü sağlamaktan yüksek kan basıncını önlemeye kadar sağlığımız üstünde bir çok önemli faydalar sağlıyor.

Ancak mandalinanın yararlarından en etkili biçimde faydalanmak için bazı kurallara dikkat etmek gerekmektedir.

Örneğin bol gözenekli bir kabuğa sahip olan mandalina diğer turunçgillere göre daha çabuk su kaybettiği için satın aldıktan sonra 2-3 gün içerisinde tüketmeniz biyo yararlılığı açısından önemli. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik mandalinanın sağlığımız üstündeki önemli yararlarını anlattı, tüketirken nelere dikkat etmemiz gerekli olduğu konusunda önemli ikazlarda bulundu.
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Zengin C vitamini içeriği ve flavonoidler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sunuyor.

YENİ HÜCRELERİN OLUŞUMUNU DESTEKLİYOR

B vitamininden de bir hayli zengin olan mandalina vücutta DNA ve RNA oluşumunda görev alarak yeni hücrelerin oluşmasını destekliyor.

KANSERE KALKAN OLUYOR

 

İçeriğindeki folat sayesinde kansere yol açabilecek DNA değişikliklerini önleyerek akciğer, meme, kolon, yemek borusu ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerinin gelişimini önlemede etkili oluyor.

İŞTAH KONTROLÜNÜ SAĞLIYOR

İçeriğindeki çözünür lif olan pektin daha uzun süre tokluk sağlıyor. Yapılan çalışmalara göre, mandalinaobezite sorunu olan kişilerde iştah kontrolüne katkıda bulunarak kalori alımını azaltıyor.

YÜKSEK KAN BASINCISINI ÖNLÜYOR

Mandalinanın potasyum içeriğiyle yüksek kan basıncını önleyerek kalp krizi riskini azalttığı da, yapılan çalışmalar neticesinde tespit edilen yararları arasında yer almakta. Çelik, ayrıca içeriğindeki flavonoidler sayesinde kolesterolün düşmesinde de etkili olduğunu belirtiyor.

KEMİK ERİMESİNE KARŞI ETKİLİ

Potasyum hemde kemik sağlığı için de gereken bir mineral. Mandalina içerdiği potasyum ve A vitamini sayesinde daha sağlıklı kemik gelişiminin sağlanmasında ve kemik erimesinin önlenmesinde etkili oluyor.

 

YARALARIN DAHA HIZLI İYİLEŞMESİNE KATKI SAĞLIYOR

Mandalinada bolca bulunan C vitamini vücutta kollajen sentezi için önemli. Kollajen yaraların hızlı iyileşmesini sağlıyor.

DEMİRİN EMİLİMİNİ ARTIRIYOR

C vitamini hemde besinlerle alınan demirin vücuttaki emilimini artırıyor.

GÖZ HASTALIKLARINI GECİKTİREBİLİYOR

Mandalinada bolca bulunan A vitamini göz sağlığı için de önemli. A vitaminin yeterli alınması başta gece körlüğü olmak üzere makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumunu geciktiriyor.

ÇEKİRDEĞİ VARSAM MUTLAKA ÇIKARIN

Çekirdeksiz türleri de bulunan mandalinayı tüketirken çekirdeklerinin çıkarılması gerekmektedir. Çünkü çekirdeği apandisit organının tıkanmasına yol açabiliyor.

Bu Meyvenin Çekirdeğini Mutlaka Çıkarın 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.