Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu Bitkiyi Yoğurtla Yiyenin Romatizması Geçer

26.09.2021
2.651
Bu Bitkiyi Yoğurtla Yiyenin Romatizması Geçer

Bu ot içerdiği yüksek besin değerlerinden dolayı bir hayli önemli bir bitkidir… Özellikle böbrek hastalıklarında kullanılması önerilen bu bitki böbrek taşı düşürmede de kolaylık sağlamaktadır ayrıca romatizma hastalığının kökünü kurutmaktadır.
Çoğunlukla ülkemizde Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde yetişmektedir. Şevket Bostan Otu Nasıl Hazırlanır? Yukarıda tarifini vermiş olduğumuz şekilde kurutulup hazırlanan şevket bostan otunu hazırlarken 1 bardak su için 1 tatlı kaşığı ot kullanılıyor.

 

Öncelikle 1 bardak suyu kaynatıyoruz, ocağın altını kapattıktan sonra 1 tatlı kaşığı otu içine atıyoruz ve 15 dakika boyunca demlemeye bırakıyoruz.

Etkili sonuçlar almak için bir gün içerisinde 3 defa uygulanması gerekiyor.

Alerji için ise kullanım biçimi daha farklıdır.

1 litre suyun içine 2-3 tutam şevket otu atılır ve bir gün bekletilir. Ardından bir hafta boyunca hergün 1 saat arayla 1 kaşık içilmelidir.

 

Şevket i Bostan Bitkisinin Yemeği Nasıl Yapılır?
İçerdiği yüksek zengin bileşimlerden dolayı şevket-i bostan çok güzel yemeğe çevrilebilecek bir ottur.

İşte Arda Türkmen’in bir hayli lezzetli Şevket-i Bostan yemeği tarifi;
Malzemeler: Yarım kilogram şevketi bostan, 1 tane iti kuru soğan, 2 diş sarımsak, 3 adet domates, 5 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 avuç pirinç, Toz şeker (1 çorba kaşığı), Yarım limonun suyu, Yarım çubuk tarçın, 3 bardak su, Tuz

 

Şevketi Bostan Yemeğinin Hazırlanışı:
Şevketi Bostan otu ayıklanması zor bir bitki olması nedeniyle pazarlarda ayıklanmış bir biçimde suyun içerisinde satılmaktadır. Suyun içerisinde olmasının nedeni sudan çıkınca renginin değişmesidir.Bu nedenle aldığınız şevket-i bostan otunu hemen pişirmeyecekseniz limonlu ve unlu bir suyun içerisinde muhafaza edilmelidir.

Öncelikle bu otu jülyen biçiminde doğrayın. Soğanları yemeklik bir biçimde doğrayın. Sarımsakları ince kıyın ve domatesleri küp küp yemeklik doğrayın. Bir tencerenin içerisinde zeytinyağını ilave edin ve biraz kızdırın. Ardından ayıklanmış ve jülyen doğranmış şevket-i bostanı tenceremize koyalım biraz karıştırdıktan sonra doğranmış soğanı ve sarımsağı ilave edin.Soğanlar kavrulduktan sonra hazırlamış olduğunu domateslerin yarısını, şeker, tuz, limon suyu,su, ve kabuk tarçını ilave edin.

Ardından yaklaşık olarak 20 dakika kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra kalan domatesleri ve pirincide ilave ederek kapağını kapatın ve pirinçler yumuşayana kadar pişirin. Pirinçler yumuşadıktan sonra yemeğiniz hazır olacaktır ocağın altını kapatabilirsiniz. Dilerseniz şevketi bostan yemeğinizi yoğurt ile beraber ılık olarak servis edebilirsiniz.

Bu Bitkiyi Yoğurtla Yiyenin Romatizması Geçer 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.