Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu Alışkanlıklar Zeka Geriliğine Yol Açıyor

26.09.2021
2.363
Bu Alışkanlıklar Zeka Geriliğine Yol Açıyor

Zeka Geriliğine Yol Açıyor, Avrupa Vazgeçti Bizde Yaygınlaşıyor

Avrupa Vazgeçti, Türkiye’de Yaygınlaşıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı, bazı okullarda anasınıfı ve 1. Sınıf öğrencilerinin dişlerine uygulanmakta olan Avrupa’nın ‘zeka geriliğine yol açtığı için’ terk ettiği florlu cila uygulaması yaygınlaştırılıyor.

Meydan Gazetesi’nin haberine göre bakanlık, okullardaki diş sağlığı uygulamaları kapsamında, 4-6 yaş anaokulu öğrencileri ve 7-12 yaş ilköğretim öğrencilerine yönelik bilinçlenme çalışması başlattı. Uygulama ile diş hekimi ve eğitim hemşiresi eşliğinde çocuklara diş temizliği eğitimi verilmekte. Çocuklar muayene ediliyor. Ardından temizliği iyi olan dişlere florlu cila uygulaması yapılıyor. Florlu cila dişte 6 ay kalıyor. 6 ay sonra uygulama tekrarlanıyor.

AVRUPA VAZGEÇTİ BİZ NİYE YAYGINLAŞTIRIYORUZ?
Üzerinde pek çok araştırma yapılan ve çocuklar üstündeki yan etkileri nedeniyle Avrupa ülkelerinin 10 sene önce vazgeçtiği florlu cila uygulaması, Amerika’de bazı bölgeler de devam ediyor ve kaldırılması gündemde. Flor maddesi suda bulunan mikropları uzaklaştırmak için Türkiye’de şehir sularında da kullanılmaktadır.

Ancak son olarak Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, çok florlu suyu olan şehirdeki çocukların % 15’inde az florlu olan şehirdeki çocukların % 6’sında zekada gerileme işaretleri bulundu. Yan etkilerinin ortaya çıkması nedeniyle Avrupa’da artık pek çok şehir suyunda flor uygulaması yapılmıyor.

ZEKA GERİLİĞİNE YOL AÇIYOR
Halen yalnızca geri kalmış ülkelerde eksiksiz olarak uygulanmakta olan florlü cilanın Türkiye’nin yaygınlaştırmaya çalışmasına uzmanlardan tepki geldi. Uygulama için “Faydasından çok zararı var” diyen uzmanlar bakanlığa acilen projeyi durdurmasını istedi.

 

Florun tespit edilen zararları şöyle:

Yüksek dozda flor çocuklarda zeka geriliğine yol açıyor.

Bağışıklık sistemini çökertip enfeksiyonlara karşı direnci düşürüyor.

Su florlaması yapılan bölgeler de kansorejen etkiler görüldü.

Kemik bozukluklarını ve kırıkları artırıyor.

Üreme sistemine zarar veriyor.

Tiroid hormon sentezini azaltır.

FLORDAN UZAK DURMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT!
Çocuğun macunu yuttuğu dönemde (0-6 yaş), flor içeren diş macunlarını kullandırmayın.

İşlenmemiş ve mümkün olduğunca doğal gıdaları yiyin. Çocuklarınızı biberonla beslemeyin.

Dişlerin iyi gelişmesi için yarı-katı ve katı ya da kemirilen gıdalara erken başlatın.

Şekerli ve rafine gıdaları (bisküvi, ekmek, nişasta, hamur işleri) azaltın.

Diş fırçalama alışkanlığını erken yaşlardan itibaren verin.

Çocuklara flor tabletlerini hiç vermeyin.

“GEREKLİ BİR UYGULAMA DEĞİL”

Anestezi ve Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Ergün Turan’ın görüşü ise şöyle: “Flor insan için lazım bir element değil. Florlu su içenlerde % 95, florsuz su içenlerde % 54 oranda çürük görülmüş. Birkaç dakikada lokal flor uygulanmasının dişe hiç yararı yok. Çünkü dişe yararının olabilmesi için kan yolu ile dişe gitmesi lazım.

Flor, lokal uygulamayla ağızdan emilerek tiroiddeki iyodu yerinden sökerek kendisi geçmekte ve hipotiroidiye sebep olur. Hipotiroidide kolesterol yükselmekte ve onun için statin kullanılmakta ve kas nekrozu, depresyon, kas zayıflığı, hafıza bozuklukları meydana gelmektedir.”

“FLOR BİR ZEHİR”
Çocuk metabolizması uzmanı merhum Prof. Dr. Ahmet Aydın da florün zararlarıyla ilgili aileleri uyarmıştı. Aydın’ın görüşü şöyle: “Evet flor bir zehir. Bir kere doğada bulunan flor, kalsiyum florür; tabletlerde kullanılacak olan ise kimyasal bir atık olan sodyum florür. Kalsiyum florür bağırsakta çok az emiliyor, bu sebeple toksik etkisi de çok az. Halbuki sodyum florür bağırsaktan çok emiliyor ve bir yığın zararı var.

Bu Alışkanlıklar Zeka Geriliğine Yol Açıyor 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.