Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Dizlerden Gelen O Sesler Büyük Bir Uyarı Olabilir!

25.09.2021
3.164
Dizlerden Gelen O Sesler Büyük Bir Uyarı Olabilir!

Dizden gelen çıtlama ve çatırdama sesleri ağrı, şişlik gibi durumları yanı sıra getiriyorsa ciddi problemleri yanı sıra getiriyor.
Vücudumuzdaki çoğu eklem çıtırdar fakat dizlerdeki eklemler çıtırdamaya en müsait eklemlerdir. Çoğu kişi eğilip, kalkarken ya da dizini çevirdiğinde çıtlama sesi duyar. Bu sesler yanı sıra bir acı, ağrı gibi durumlar getirmediği sürece pek fazla ciddiye alınmaz. Sonrasında ağrı ya da acı hissedilirse kireçlenme, menisküs yırtığı ya da diz kapağı kıkırdağında bozulma gibi durumlarla karşı karşıyasınız demektir.

 

ÇITLAMA SESLERİ BAZI EYLEMLERDE NORMALDİR
Koşmak, merdivenden çıkmak gibi durumlarda eklemlerin genişlediğini bu sebeple dizden çıtırtı sesleri geldiğini dile getiren Rejeneratif Tıp Uzmanı Aşkın Nasırcılar: “Bu gibi eylemlerde diz yapısı uygun pozisyonda olmadığı durumlarda yumuşak dokularla temas veya diz çevresindeki bağların ve tendonların yerine oturmaması nedeniyle gerilme yaşanır. Bunlar çıtlama sesini yanı sıra getirir. Bu durumların tümü bir hayli çok normaldir.” dedi.

İŞİN İÇİNE AĞRI, ŞİŞLİK, MORARMA GİBİ DURUMLAR GİRERSE TEHLİKELİ
Çıtırtı seslerinin ağrı, şişlik ve morluk gibi durumlara yol açmasının tehlikeli olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar: “Eğer ağrı yanı sıra böyle bir durumu getiriyorsa muhakkak bir hekime başvurulmalıdır çünkü teşhis edilmesi gerekli olan bir yaralanmanız söz konusu olabilir. Diz çıtırtısına sebep olacak rahatsızlıklar ise; diz ön ağrısı, ön çapraz ya da yan bağ yaralanmaları, menisküs yırtıkları, kireçlenme ve diz kapağı kıkırdağında bozulmadır.” diye konuştu.

 

BUZ TEDAVİSİNDEN, HÜCRESEL TEDAVİLERE KADAR BİRÇOK TEDAVİ MEVCUT
İlk adımın hekim tarafından detaylı muayene olmak olduğunu dile getiren Nasırcılar, sağlık sorununa bağlı şekilde egzersiz sonrası buz uygulamasından, ameliyat ve hücresel tedavilere kadar pek çok tedavi yönteminin olduğunu belirtirken yaygın tedavi yöntemlerini şu biçimde sıraladı:

– Egzersiz, sonrasında buz uygulaması: Bu yöntem daha çok hafif ağrıların yaşandığı ön diz ağrısında kullanılır. Egzersiz sırasında dizlik kullanmak ve dizi doğru konumlandırmak önemlidir.
– Fizik tedavi ve rehabilitasyon: Diz çevresi kasları ve bağları güçlendirilerek, eklem ve kasalara binen yük azaltılır.
– Ameliyat: Bağ ve menisküs kopmaları gibi daha ağır diz yaralanmalarında ameliyat gereken yöntemdir.
– SVF (Stromal Vasküler Fraksiyon) ve Mezenkimal Hücre Tedavisi: Ameliyatın gerektiği durumlarda kişi ameliyat olmak istemezse SVF tedavisi kolay uygulanabilmesi ve yenilenme sağlaması bakımından iyi bir alternatiftir. SVF enjeksiyonunda kullanılacak olan kişinin kendi hücresidir. Diz hareketliliğini geri kazanır, esneklik artar.

Diz ile alakalı herhangi bir sıkıntı yaşamamak için en önemli noktanın aşırı kilodan kaçınmak olduğunu dile getiren Rejeneratif Tıp Uzmanı Dr. Aşkın Nasırcılar: “Kilo verilemiyorsa bile diz kaslarının kuvvetli olması gerekir. Bu sebeple ısınma ve esneme hareketlerini aksatmadan, egzersiz yapmak konusunda ısrarcı olmak gerekir.” ifadelerini kullandı.

Dizlerden Gelen O Sesler Büyük Bir Uyarı Olabilir! 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.