Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Pemfigus Nedir, Belirtileri Nelerdir?

24.09.2021
1.402
Pemfigus Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak deride ve ağızda çıkan pemfigus bazı zamanlarda gözlerde, boğazda, burun içerisinde ve cinsel organlarda da çıkabilmektedir. Bu hastalıkta içi sıvı dolu olarak yanık biçiminde görülen kabarcıklar oluşmaktadır. Daha sonrasında bu kabarcıklar patlayarak açılmakta ve üzerleri de kabuklanarak yara biçiminde görünmektedir. Bu deri hastalığı özellikle de görünümü sebebiyle son derecede korkutucu bir izlenim oluşturmaktadır.

Pemfigus Belirtileri Nelerdir?
Pemfigus belirtileri olan kişilerin bu yaralar artmadan ve daha kötü bir duruma gelmeden hemen tedavi görmeleri gerekiyor. Bu yaralar öncelikle genelde ağız bölgesinde başlamaktadır. Daha sonrasında yüz, gövde, genital bölge ve saç kısımlarına doğru yayılmaktadır. Belirtileri ise genel itibari ile şu biçimdedir:

Deride içi su dolu kabarcıkların oluşumu,
Meydana gelen kabarcıkların patlayarak ağrılı yaralar meydana getirmesi,
Yaralarda yanma, kızarma ve sulanma gibi durumların meydana gelmesi,
Burundaki yaralar için akıntı, kanama ve tıkanıklık meydana gelmesidir.

Pemfigus Bulaşıcı Mıdır?
Vücutta meydana gelen yaralar korkutucu görünmesiyle beraber insanların akıllarında bulaşıcı olup olmadığı sorusunun oluşmasına neden olmaktadır. Bu yaralar oluşması sebebiyle kesinlikle bulaşıcı değildir. Yine yaralara dokunan kişilere hiçbir şekilde bulaşma durumu olmamaktadır.

Pemfigus Hastalığı Neden Oluşur?

Pemfigus Nedenleri; Hastalığın meydana gelmesinin temel nedeni bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Hastalığın meydana gelmesinin sebebi henüz eksiksiz olarak bilinmemektedir. Vücut kendi hastalığın nüksettiği bölgeler de kendi derisini tanıyamamaktadır. Bu sebeple de bu bölgelere karşı bir direnç göstermektedir. Vücutta meydana gelen yaralar da bu gösterilen dirençten dolayı oluşmaktadır. Meydana gelen tepkime ile beraber derinin en üst tabakasında birbirini tutan bağlar meydana gelen kopmalar ile ayrışır. Burada oluşan kabarcığın içi su dolarak zaman içinde yaralar meydana gelir.

Pemfigus Tedavisi Nasıldır?

Pemfigus tedavisi kortizon tedavisiyle yapılmaktadır. Vücuda antikor verilerek derilerin kendini onarılması temin edilmektedir. Eğer bu tedavi ardından hastalık tedavi olamazsa da kortizon tedavisini desteklemek adan birtakım ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bu tedaviler gerçekleştirilirken ayarlanacak olan doz son derecede önemli bir etki oluşturmaktadır. Kortizonun yan etkilerinin de bulunmasından dolayı tedaviyi gerçekleştiren doktorun gerekli testler ardından doz ayarlamasını en ideal şekilde yapması gerekiyor.Pemfigus Nedir, Belirtileri Nelerdir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.