Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Gırtlak Kanseri Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

24.09.2021
1.555
Gırtlak Kanseri Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Gırtlak, yani boğaz kanseri belirtilerinin başında kuru öksürük gelir. Öksürüğün şiddetli olması sebebiyle ses kısıklığının ardından boğaz ve boyun ağrısı da ortaya çıkabilir. Aşıtı tahriş olan boğazda ise yutma zorluğu da başlayabilir.

GIRTLAK KANSERİ NEDİR?
Gırtlak kanserinin en önemli sebebi aşırı sigara ve alkol kullanımıdır. Bü ürünlerin fazla kullanılmasından dolayı kanser belirteri kendi göstermeye başlar. Özellikle ses telleri etkilenir ve ses kısıklığı önlenemez bir hale girer.

GIRTLAK KANSERİ TÜRLERİ
Gırtlak kanseri, Hipofarengeal kanser (laringofaringeal kanser) olarak da bilinir ve ses telleriyle direk şekilde etkiler. Gırtlak kanseri öncelikle boğazın alt tarafında bulunan nefes borusundan başlar. Aynı zamanda Glottis adı verilen kanser türü ise boyun tellerinde başlar. Supraglottik kanser olarak geçen türler ise de boğazın üst kısmında başlar. Subglottik kanser tüleri boğazın alt kısmında kendisini göstermeye başlar. Son olarak da epiglotu olarak bilinen kanserler de nefes borusundan gıda girmesini engeller.

GIRTLAK KANSERİ BELİRTİLERİ
Her kanser türü gibi gırtlak kanserinin de belirgin fonksiyonları ve belirtileri vardır. Diğer kanserlerden ayırt etmek nerdeyse daha kolaydır.

Yaygın olarak görülen belirtileri;

Aşırıya kaçan öksürük
Kısık ve boğuk ses
Boyun ağrısı
Kanlı öksürük
Gıdaları yutma problemi
Nefes darlığı
Boğaz ağrısı
Boyun şişmesi
Kulak ağrısı
Hızlı ve ani kilogram kaybı
Boyunca çıkan yaralar
Bu belirtiler her gırtlak kanserinden görülmese de yaygın olarak karşılaşılan durumlar içerisinde yer alırlar. Yukarı da yer alan bu belirtilerin herhangi birisi de sizde oluyorsa profesyonel bir doktora başvurmanız önemlidir.

GIRTLAK KANSERİNİN NEDENLERİ
Boğaz yani gırtlak kanserini neyin tetiklediği yüzde yüz bilinmemektedir. Aşırıya kaçan sigara ve alkol kullanımının gırtlak kanserini %80 etkilediği üzerine bir kanıya varılmıştır. Aynı zamanda insan Papilloma Virüsü (HPV) de tetikleyen olarak belirtilmiştir. Basit bit rahatsızlık gibi görülen GERD (Gastroözofageal reflü hastalığı) da gırtlak kanserine neden olabilir. Mide asidinin yutağa geri gitmesi neticesinde oluşan reflü hastalığı, yutakta ciddi hasarlara neden olabilir. Zedelenmiş olan yutağın kısa bir süre içinde iyileştirilmemesi durumda gırtlak kanserine gidebilecek problemlerle karşılaşılabilir.

Gırtlak kanserine davetiye çıkaran bir diğer etkenler ise Asbest ve kömür tozu, aşıraya kaçan kimyasallar, tiroidlerin büyümesi, sağlıksız ve yetersiz beslenme, fazla radyasyona maruz kalma.

GIRTLAK KANSERİ TEDAVİSİ
Gırtlak kanserini tedavi ettirmek için öncelikle evresini tespit etmek bir hayli önemlidir. Derecesi öğrenildikten sonra, hücrelerin yapısı araştırılır. Buralardan yola çıkarak tümörün boyutuna ve huyuna göre ameliyat ile temizleme ya da kemoterapi önerilebilinir. İmkan var ise ameliyat ile bu kanser hücresi alınır ve kurtulmaya çalışınılır. Tümörün boyutu küçük ise ve yapısı müsaitse kemoterapi ile kurutulmak için tedavi aşamasına başlanılabilir.
Tümör olması gerekli olan boyuttan büyükse ve lenf bezlerini de olumsuz etkiliyorsa, kemoterapi yanında radyasyon tedavisine de başlanabilinir. Tedaviye cevap verilmeyen ve diğer uygulamaları uygunsuz olan durumlarda larenjektomi işlemi yani gırtalığı çıkarma operasyonu uygulanır.

Gırtlak kanseri için yaygın tedaviler:
Radyasyon tedavisi: Radyasyon tedavisi olarak bilinen uygulamada ki temel amaç kötü kanser hücrelerine radyasyon vererek kurutmaktır. Bu radyasyon, X ışınlarından ve protonlardan elde edilen yüksek enerji ışınlarınlarından oluşmaktadır. Uygulanan radyasyon tedavisi makineyle vücudun dışına uygulanır. İçeride yer alan kanser hücrelerinin yanına radyasyonlar yerleştirilir.
Radyasyon tedavisi kanserin ilk evresinde uygulanmaktadır. Kanserin evresi ilerlemiş bir durumdaysa radyasyonun yanında kemoterapi ve cerrahi işlemlerde uygulanmaktadır.

Kanseri yok etmek için ameliyat
Kanser olan bölgede ki tümör tespit edilir ve cerrahi operasyonla beraber bu hücreler kesilerek çıkarılır.

Kemoterapi
Kemoterapi genelde radyasyon tedavisi ile brilikte uygulanmaktadır. Buradaki amaç kanser hücrelerini öldürmektir ve il-ac’ler kullanılarak kemoterapi uygulanır.Gırtlak Kanseri Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.