Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bağışıklık Sisteminin 1 Numaralı Yakıtı Deniyor

23.09.2021
1.782
Bağışıklık Sisteminin 1 Numaralı Yakıtı Deniyor

Corona virüs ile savaşta en büyük silahın bağışıklık sistemini kuvvetli tutmak olduğunu bir çok profesyonel dile getiriyor. Özellikle salgın sürecinde hazır gıdalar yerine daha sağlıklı besinleri hayatımıza sokmak ise COVID-19’e karşı mücalede çok önemli. Bu besinler arasında yer alan bal ve pekmez de bağışıklık sisteminin “nükleer yakıtı” olarak adlandırılıyor. Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Doç.Dr. İsmail Özkaya bakın neler söyledi

Bağışıklık Sisteminin 1 Numaralı Yakıtı Deniyor

Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı Başkanı Doç.Dr. İsmail Özkaya, özellikle salgın sürecinde hazır gıdalar yerine daha sağlıklı besinler tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Her kahvaltıda muhakkak bağışıklık sistemini güçlendiren süt ve süt ürünleri, yumurta, bal veya pekmez gibi gıdaların bulundurulmasını öneren Özkaya, bunlara ek olarak öz C vitamini ve protein ağırlıklı ürünlerin de tüketilmesini öneri etti.

C vitamini eksikliğinde vücudumuzda neler olur?
Biber, turunçgiller ve kuşburnunun da C vitamini kaynağı olduğuna dikkat çeken Özkaya, şöyle devam etti: “İmmün sistem için çok önemli iki başlık, C vitamini ve protein. C vitamini vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar, savunma sistemini güçlendirir. C vitamini kaybını engellemek için sebzeler ve meyveler tüketilmeden hemen önce hazırlanmalıdır. C vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi, diş eti iltihabı ve kolay morarma gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bal ve pekmezin yararları nelerdir?
İmmün sistemi için nükleer yakıt, bal ya da pekmezdir. Demir, kalsiyum, fosfat, sodyum, klorür, potasyum, magnezyum gibi minerallerden oluşan bal ve pekmez B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri açısından bir hayli zengin bir besin kaynağıdır ve bu nedenle de kuvvetli antiseptik, antibakteriyel özelliği vardır. ”

Yeterli seviyede protein almak şart
Özkaya, kuvvetli bir bağışıklık sistemi sayesinde daha sağlıklı büyüme ve gelişme için proteinlerin önemine işaret ederek, “Günlük beslenmede yeterli miktarda protein almak kuvvetli bağışıklık için ilk şarttır. Özellikle et ve yumurta gibi biyolojik değeri yüksek proteinleri tüketmek bir hayli önemlidir. Çocuklarımızın kahvaltısına yumurtayı bir gün omlet, bir gün pankek, bir gün haşlanmış, bir gün menemen gibi çeşitli formlarda ekleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Kahvaltı sonrası bu hareketleri yapın
Ebeveynlerin çocuklarıyla fiziksel aktivitelerde bulunarak hem kilogram almayı engelleyebileceğini hem de nitelikli zaman geçireceğini anlatan Özkaya, şunları kaydetti: Sosyal izolasyon sağlayarak evlerinde kalan aileler, kahvaltı sonrasında kültür fizik hareketleri yapabilir. Ayakta durup beli ikişer veya üçer kere sağa sola döndürmek, diz kapakları sabit şekilde eğilerek elleri ayak parmaklarına değdirmeye çalışmak gibi kültür fizik hareketleri sabah sporu için yeterli olacaktır. Bunların yanında zumba ya da müzik açıp dans da edilebilir. Bu sayede bir yandan eğlenirken başka bir yandan da spor yapmış oluruz.”

Doç.Dr. İsmail Özkaya; 1-3 yaşın 1,3 litre, 4-8 yaşın 1,4 litre, 9-13 yaşın 2 litre, 14-18 yaşın ise günde en az 2 veya 3 litre su tüketmesi gerektiğini sözlerine ekledi.Bağışıklık Sisteminin 1 Numaralı Yakıtı Deniyor 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.