Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Hacamat Nedir? Hacamatın Faydaları Nelerdir?

22.09.2021
1.478
Hacamat Nedir? Hacamatın Faydaları Nelerdir?

5000 yıl öncesine dayanan bir çeşit akupunktur yöntemi olan hacamat, derinin bir neşter yardımı ile çizilip ağzı geniş bir bardak, kavanoz ya da şişe ile oluşturulan emme gücüyle kanın çekilmesi biçiminde yapılır.

 

 

eleneksel olarak Ağrı, sızı ya da hastalık olan organa yakın yerlere yapılır.

Hacamat Nedir?

Hacamat, deri üstündeki gözeneklerden vakum yoluyla, kirli kanın çekilmesidir.

Hacamat Öncesi Yapılması Gerekenler
Hacamat aç karnına yapılır; Takribi 3 saat öncesi yeme içme bırakılır. Tok karnına yapılan hacamat pek çok hastalığa neden olur.

Vücutta takribi 6-7 litre kan olup yemekten sonra takribi 3-4 litre kan sindirim işlemini hayata geçirmek için görevlendirilir. Bu durumda kan basıncı düşmesi ve kan dolaşım hızının yavaşlaması sebebiyle hacamat ile toksik maddeleri temizlemek zorlaşır.

Hatta zararlı bile olur. Çünkü; tokluk halinde kan, karın boşluğunda göllendiği için hayati merkezlerimiz olan beyin ve kalbin beslenmesi zayıflamıştır.

Böyle durumlarda hacamat yapılınca beyne, kalbe ve diğer hayati hormon ve enzim yapan bezlere giden kan hacmi iyice düşerek, felç, enfarktüs gibi kalıcı rahatsızlıkların çıkmasına neden olur. Asgari 24 saat öncesinden hayvansal gıda alınmaz.

Zira hayvansal gıdalar protein ihtiva eder, kanı koyulaştırır. Hayvansal perhize dikkat edilerek yapılan hacamat daha faydalıdır.

Hacamat Ne Zaman Yapılır?
Sünnet amaçlı veya detoks amaçlı hacamat, dolunaydan sonraki tekli günlerde yapılır.

Hicri takvime göre dolunaya kadar genel olarak insanın toplama, biriktirme dönemi olur. Dolunaydan sonra ise bırakma dönemi başlıyor.

Hacamatın boşalma, temizleme döneminde yapılması daha etkin oluyor. Migren krizi, ağrı, düşme vb. Durumlarda hacamat herhangi bir zamanda da yapılabilir.

Bir de prensip olarak Çarşamba ve Cuma günleri pek hacamat uygulaması yapılmaz. Biz bir de hacamattan sonra isteyen kişilere ozon yapıyoruz.

Özellikle hacamattan sonra tıbbi ozon da yapılırsa, dokuların oksijenlenmesi fevkalade iyi oluyor. Kişi, bu sayede. kendisini 2-3 kat çok daha iyi hissediyor.

Hacamatın Faydaları
Hacamat, Müslüman ülkelerde hastalıkların tedavisi için kullanılacak olan bir yoldur. Günümüzde hacamat nerdeyse tüm hastalıkların tedavisi için kullanılıyor.

HACAMAT AKIL HASTALIKLARINA İYİ GELİYOR: AKIL VE RUH SAĞLIĞINA İYİ GELDİĞİNE İNANILAN HACAMATIN, YILLAR BOYUNCA AKLİ RAHATSIZLIK YAŞAYAN VE BU DURUMDAN KURTULAMAYAN PEK ÇOK KİŞİYE İYİ GELDİĞİ İDDİA EDİLİYOR.

Hacamatın Diğer Faydaları
Sinüzit ve baş ağrılarının tedavisi.
Bazı Kadın hastalıklarının tedavisi.
Aşırı uyku uyuyan kişilerin tembellik ve yorgunluğunu giderir.
Diz, sırt ve bel ağrılarının tedavisi.
Hormon tedavisinde etkilidir.
Yüksek tansiyon rahatsızlıklarını tedavi eder.
Cinsel zayıflığı bulunanlara hacamat iyi gelir.
Hacamat Sonrası Yapılması Gerekenler
Yeme İçme

Asgari iki saat kadar bir şey yenilmemelidir. Hacamattan sonra iştah biraz açılabilir. Mümkün olduğunca günü hafif gıdalarla geçirmek hacamatın yararını artırır.

Duş ve Bakım

12-24 saat sonra duş alınabilir. Duştan hemen sonra, yara izlerinin olduğu bölgeye zeytinyağı ya da kantaron yağı sürülmesi, yaraların çabuk iyileşmesi ve iz kalmaması bakımından çok fayda sağlar.

Hayvansal Gıdalara Dikkat

Hayvansal gıdaların hemen hepsinde protein olup kan dolaşım hızını yavaşlatır. Bu sebeple hacamat tedavisinden sonra, 48 saat süren hayvansal gıda perhizi yapılır.

Hacamat Kimlere Uygulanmaz

Hacamat uygulaması, yapılabilmesi için bazı sağlık koşulları bulunur, bu koşulları karşılamadığınızda hacamat yarardan çok zarar verebilir. Bundan dolayı hacamat uygulanmadan önce dikkat edilmesi gerekli olan koşullara muhakkak özen gösterilmelidir..

ADET DÖNEMİNDE BULUNAN KADINLARA UYGULANMAZ.

HAMİLE BAYANLARA UYGULANMAZ.

ANEMİ RAHATSIZLIĞI BULUNAN VE HEMOROİD GİBİ KAN KAYBI YAŞAYAN KİŞİLERE UYGULANMAZ.

PROTEİN EKSİKLİĞİNE BAĞLI OLARAK ÖDEMİ BULUNAN KİŞİLERE HACAMAT UYGULANMAZ.

KAN SULANDIRICI İLAÇ KULLANAN KİŞİLERE UYGULANMAZ.

AŞIRI TERLEME RAHATSIZLIK BULUNAN KİŞİLERE UYGULANMAZ.

70 YAŞ ÜZERİ KİŞİLERDE HACAMAT YAPILMASI UYGUN DEĞİLDİR.

Hacamat Nedir? Hacamatın Faydaları Nelerdir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.