Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Evinizde Yatak Böceği (Tahta Kurusu) Olduğunu Gösteren 5 İşaret

22.09.2021
3.065
Evinizde Yatak Böceği (Tahta Kurusu) Olduğunu Gösteren 5 İşaret

Her ne kadar yatak böcekleri, diğer adı ile tahta kurusu bulaşıcı hastalıklar taşımasa da ciddi alerjik sorunlara, strese ve uykusuzluğa yol açabilir. Özellikle yattığımız yerlerde yaşamasını seven yatak böcekleri evimiz için ciddi bir problem haline gelmesin diye evinizde olduğunu gösteren 5 işareti sıraladık.

 

 

1. Vücudunuzda kaşıntılı kırmızı lekeler var ise

Yüzünüzde, kollarınızda, göğüslerinizde ve sırtınızda küçük kırmızı lekeler var ise bu işaretler evinizde yatak böceğinin olduğunu gösterir. Bu ısırıklar daha sonra iltihaplanma ve enfeksiyona yol açabileceğinden ihmal edilmemelidir.

2. Yatağınızda kan ve paslı lekeler var ise

 

Giysilerinizde ve yatağınızı analiz edip kırmızı pas görünümlü lekeler var mı? Yatak böcekleri genelde insanları ısırdıktan sonra yürüdüğü noktalara kan lekeleri bırakır bu lekeler pas renginde de olabilir.

3. Küf kokusu var ise

Yatak böcekleri iletişimlerini sağlayabilmek için bir çeşit koku yayarlar. Bu koku odaya girdiğinizde rahatlıkla burnunuza gelen küf kokusuna çok benzer. Eğer odanızın duvarında veya küflenecek bir eşyanız yoksa ama yinede küf kokusu alıyorsanız muhtemelen yatak böceklerinin iletişim için kullanmış olduğu kokusunu duyuyorsunuz.

4. Yatağınızda kabuklar var ise

Yatak böceklerinin kabukları büyüdükçe kabuk değiştirirler. Eğer yatağınızda, yastığınızda ve mobilyalarınızda böceğe benzeyen kabuklar görüyorsanız yatak böceği ile yaşıyor olabilirsiniz. Tahta kuruları ahşaplarda yaşamayı sevdiği gibi giysilerde yaşamayı da çok severler o yüzden dolaplarınızda da bu tür kabuklar var mı diye kontrol edebilirsiniz.

5. Koltuklarda beyaz lekeler var ise

Koltuklarınızda beyaz lekeler görüyorsanız bunlar muhtemelen yatak böceklerinin yumurtaları ve yumurta kabuklarıdır. Çok hızlı üreyebilen bu canlılar evin her köşesine yumurtalarını bırakabilirler.

Mobilyalarımızın üzerinde bu beyaz lekeler daha net görüneceğinden koltuklarınızın üstüne bakın ve pirinç tanelerine benzeyen bu yumurtaların olup olmadığını kontrol edin.

Çıplak gözle çok rahat görebilirsiniz ama el feneri yardımı ile çok daha net bir biçimde görebilirsiniz.

Daha önce evinize yatak böceği (tahta kurusu) girdiği oldu mu? Onlardan kurtulmak için hangi yolları denediniz? Yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Umarım evinizde yatak böceğine rastlamamışsınızdır.

Bir başka yararlı içerikte görüşmek üzere.

Evinizde Yatak Böceği (Tahta Kurusu) Olduğunu Gösteren 5 İşaret 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.