Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kefirin faydaları nelerdir? Kefir diş çürüğünü önler mi?

21.09.2021
108
Kefirin faydaları nelerdir? Kefir diş çürüğünü önler mi?

Doç. Dr. Cem Karagözlü, “Kefirin içindeki parazitler ağız içindeki mikroorganizmaları baskılıyor ve çürümeyi engelliyor” dedi

Ege Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma kefirin diş çürümelerini engellediğini ortaya koydu. Araştırmayı yürüten öğretim üyelerinden Doç. Dr. Cem Karagözlü, “Kefirin içindeki parazitler ağız içindeki mikroorganizmaları baskılıyor ve çürümeyi engelliyor” dedi.

DHA’nın haberine göre; Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyeleri kefirin diş çürümelerine etkisi üzerine çalışma yürüttü. 6 ayda tamamlanan çalışma neticesinde kefirin diş sağlığına olumlu etkisi olduğu belirlendi.

 

“KEFİRİN DİŞ ÇÜRÜMELERİ ÜZERİNE OLUMLU ETKİSİ YÜZDE 77’NİN ÜZERİNDE”
Çalışmayı yürüten Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi bölümünden öğretim görevlisi Doç. Dr. Cem Karagözlü, “Kefirleri bölümümüzde ürettik. Mikroorganizma sayısı belli, içindeki protein, yağ, laktoz, mineral maddeler belli.

Tanımladığımız kefiri, etik kuruldan geçirdikten sonra tüketicilere verdik. Kontrol grubu olarak süt kullandık. Üç hafta boyunca düzenli ilaçlanma birinci grup süt içti, ikinci grup günde 150 mililitre, üçüncü grup ise bir sabah bir akşam toplam 300 mililitre kefir içti.

Çalışmada kefirin diş çürümelerine etkisine baktık; sabah, akşam kefir içen grupta Streptococcus mutans bakterisi kaynaklı diş çürümelerine kefirin olumlu etkisinin yüzde 77 oranının üstünde olduğunu gördük” ifadelerini kullandı.

Ağız içindeki mikroorganizmaları kefirin içindeki parazitlerin baskıladığını ve çürümeyi engellediğini vurgulayan Doç. Dr. Karagözlü, 6 ay süren çalışmanın 3 ayrı grupta 35’er kişi üstünde iki sefer denendiğini dile getirdi.

 

“1 YAŞINDAN ÖNCE ÇOCUĞA KEFİR İÇİRİLMESİNİ ÖNERMİYORUM”
Çocuklara 1 yaşından sonra kefir içirilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Karagözlü, “İçerisindeki mikroorganizmalar çalışırken süt şekerini, asidini parçalıyorlar burda süt asidi farklı formlara bölünüyor özellikle 1 yaşından küçükler için kefiri önermiyoruz.

Aslında 6 aydır ama çocuğun gelişmesine bağlı şekilde 1 yaşından sonra kefiri günde bir çay bardağı ile başlayarak tüketebilirler” diye konuştu.

“KEFİR BAĞIRSAKLARA ULAŞTIĞINDA VÜCUDA FAYDALARI ARTIYOR”
Kefirin alışılmış süt ürünü olduğunu ve sütten yapıldığı için ondan gelen bütün proteini, yağı ve karbonhidratı taşıdığını aktaran Doç. Dr. Karagözlü, şöyle konuştu:

“Yoğurttan farklı olarak hem parazitler, hem de mayalar var bunlar çalışarak içersindeki sütün şekerini, proteinini, yağını parçalayıp; vücuda daha hazır ve yararlı hale getiriyor. Yağ asitleri hemde proteinleri parçalayarak amino asitlere, süt şekerini de bir takım özel organik asitlere dönüştürüyor, bunlarda vücut için daha sağlıklı.”

“Kefiri kaynağına göre kullanmış olduğunuz da gerek sanayi tipi olsun, gerek evde yaptığınız tane kefirler olsun herhangi bir yere bulaştırmadıktan sonra içerisinde probiyotik parazitler var.

Probiyotik parazitlerin özelliği, tükettikten sonra midede 1 buçuk 2 pH’a kadar çok asitli ortama iniyor. Orada ince bağırsaklara geçene kadar dayanıklı kalıyor. Yoğurt parazitleri o kadar kalmıyor. Bağırsağa ulaştığında hem oradaki çalışmaları hem de vücut için yararları artıyor.”

KEFİRİ SAĞLIK PROBLEMİ OLMADAN ÖNCE KULLANIN
İnsanlara kefiri sağlık problemi olmadan önce kullanmalarını öneren Doç. Dr. Karagözlü, şunları söyledi: “Böylece koruyucu bir gıda olmuş oluyor. Kefirin içerisinde sütten gelen kalsiyum var, özellikle kemik yapısı için çok önemli.

Günde alacağınız kalsiyum miktarı bellidir; 3-4 porsiyon alırsınız. İşte sabah güzel bir peynir yemişseniz, öğlen yoğurtla bunu takviye ediyorsanız, öğün arası yapmak dilerseniz bunun bir bardak kefirle tamamladığınızda akşam yemeğinizde bir bardak ayran içtiğinizde dört porsiyonu tamamlamış oluyorsunuz.

Güvenli biyerden elde ettikleri kefir tanesi var ise, bunları kullanıp evde çoğaltabilirler. Onun dışında ticari olarak satılan kefirlerde var, bunlar da güvenli. Daha ekşi geliyorsa meyvelileri var onları da tüketebilirler.”

Kefirin faydaları nelerdir? Kefir diş çürüğünü önler mi? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.