Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Ellerin sağlığınız hakkında verdiği bazı uyarı belirtileri

Ellerin sağlığınız hakkında verdiği bazı uyarı belirtileri

Ellerimiz ilerleyen yaş ile beraber vücudumuzun yaşlandığını en net gözüken organımızdır. Çünkü hayatımızda ne çok kullanmış olduğumuz organımızdır. Ellerde terleme, titreme, kızarıklık gibi baz olumsuz durumlar oluşur. Elbette bu durumlar kendi kendine oluşmaz ve bazı belirtilere sebebiyet verir. Yazımızda ellerimizin sağlığımız hakkında vermiş olduğu bazı belirtilere yer vereceğiz.

 

El Sorunları Belirtileri Nelerdir?

1: Kırmızı El İçi

Kırmızı avuç için tıp dalında almar eritemin hastalığı olarak bilinmektedir. Avuç içerisindeki kan damarlarının genişlemesi nedeni ile ellerde kızarma olarak gözükmektedir. Genel olarak karaciğer problemlerinin bir belirtisi olarak gözükmektedir. Ayrıca hormonal dengesizlik de oluşturabilir. Son olarak sigara ve alkol tüketimi de bu etkilere sebep olabilir. Bu yüzden kısa sürece doktora danışmanızda fayda vardır.

2: Ellerin Terlemesi

Genel olarak strese bağlı şekilde oluşan el terlemesi hiperhidroz olarak adlandırılmaktadır. Tıp dalında genel bir çözüm yolu eksiksiz olarak yoktur. Stres durumunda meydana geldiği için stresi hayatınızdan çıkarmanızı tavsiye ediyoruz.

3: Ellerde Karıncalanma

 

Genel olarak sinir üzerine uzun vadeli baskı neticesinde baskının kalkması ile karıncalanma meydana gelir. Sağlık olarak bazı olumsuz etkileri olacağı gibi fiziksel baskıdan dolayı da oluşmaktadır. Baskı haricinde de bazen karıncalanma sorunu yaşamaktaysanız muhakkak doktora danışmanızı öneriyoruz. Bazı durumlarda diyabet problemleri de bu etkiye sebep olabilmektedir.

4: El Kuruması

 

 

Genel olarak ilerleyen yaşlarda olduğu gibi genç yaşlarda da meydana gelir. Vücudun su kaybı oluştuğu durumlarda gözükebilir. Bununla beraber hormon bozuklukları nedeniyle de bu durum gözükebilir. Doktora danışmakla beraber elleriniz için nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Ayrıca balık ya da balık yağı, zeytinyağı tüketin. Bol bol su tüketmeyi unutmayın.

5: Tırnak Sorunları

Tırnakların erken kırılması ya da güçsüz zayıf tırnaklar bazı mineral eksikliğinin belirtileridir. Çinko, kalsiyum, D vitamini eksikliği görülebilir. Bu eksiklikler için bol bol balık tüketin ve kuruyemiş tüketmenizi öneriyoruz.

Ellerin sağlığınız hakkında verdiği bazı uyarı belirtileri 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.