Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Matlaşan bardaklar nasıl parlatılır?

18.09.2021
4.955
Matlaşan bardaklar nasıl parlatılır?

Hemen her evde sık kullanılacak olan bardaklar bir süre sonra adeta bir bulut ile kaplanır ve matlaşır. Bir süre sonra ise evdeki tüm bardaklar bu hale gelebilir. Ancak bu matlaşmış cam bardakları temizlemenin ve eski parlaklığına kavuşturmanın bir yolu var.

Sık kullanılacak olan ve bulaşık makinelerinde yıkanan cam bardakların bir süre sonra matlaşmasının ardından onları eski parlaklığına kavuşturmak düşündüğünüzden çok daha kolay. Bu işi yapacak sihirli şey ise sirke…

Aslında sirke evdeki tüm temizlik projelerinde kullanılabilecek bir ilaç gibidir. Eğer evinizde parlatılması gerekli olan bir sürü cam malzeme var ise ve bunlar ilk defa parlatma işlemine tabi tutulacaklarsa, önce bunları bir ölçek su ve bir ölçek elma sirkesinden oluşan bir sıvıda bekletmeniz gerekir. Bir süre sonra bu cam bardakları sirkeli sudan çıkarın ve yumuşak bir bez ile bardakları ovun. Böylelikle kalsiyum ve su izleri çıkacaktır.

Eğer bir veya iki cam bardağı parlatacaksanız, bu kez bunları sirkeli suda bekletmek gerekmiyor. Bir bez parçasını direk olarak elma sirkesine batırarak bardağı ovmak yeterli. Bardağın eski haline geldiğini göreceksiniz.

 

Tabii ki, bardakların temizlenmesinin ardından yeniden matlaşmasını önlemenin de bazı yolları var. Örneğin sert veya kireçli suyunuz var ise bardakta iz kalacaktır ve bunu bulaşık makinesinde kurutmanız bu kalıntıların adeta “pişmesi”ne sebep olacaktır. Bu sebeple bulaşık makinenizde kurutma seçeneğini “üflemeli kurutma”ya ayarlamalısınız. Aynı şekilde iyi bir bulaşık makinesi deterjanı tercih etmelisiniz.

 

MATLAŞMAMASI İÇİN SİRKE

Işıl ışıl bardaklardan su içmek istiyorsanız evvela bardakların matlaşmasını önlemelisiniz. Bunun için bulaşık makinasının parlatıcı gözüne bir miktar sirke eklemeniz yeterli.

DAMLA ŞEKLİNDE LEKELER

Bardaklar makineden üstünde damla biçiminde lekelerle çıkıyorsa bunun nedeni suyun kireçli olmasıdır. Bardakları sirkeli suda bekleterek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Tabii makinenizin gözünü sirke veya makinenin tuzunu eklemeyi de unutmayın.

Matlaşan bardaklar nasıl parlatılır? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.