Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Öksürük ve Gribe Ballı Soğan Kürü

17.09.2021
1.514
Öksürük ve Gribe Ballı Soğan Kürü

Hastalık dönemi başladığına göre kendimizi korumanın da vakti geldi hanımlar, beyler. Kafanızı nereye çevirirseniz bir öksüren, bir hapşuran görmek mümkün. Siz de şifayı kapanlardansanız doğal yollardan hızlı bir biçimde iyileşebilirsiniz! Nasıl mı?
Ballı soğan kürü malzemeleri
– Bir adet orta boy soğan
– Bir yemek kaşığı organik bal

 

Bal ve Soğan Karışımı Nasıl Yapılır?
Gribe ve faranjite karşı doğal ev formülleri ile alakalı açıklamalarda bulunan Dr. Mustafa Erarslan, “Orta boy 1 adet soğan büyük büyük doğranır, üzerine 1 yemek kaşığı bal ilave edilerek cam kavanozda 3 saat sulanması beklenir. Ardından ufak çocuklarda günde 3 kez 1 tatlı kaşığı, büyüklerde ise günde 3 kez 1 yemek kaşığı kullanılır. Karışım, bağışıklık sistemini güçlendirmek, ayrıca antibakteriyel ve öksürük kesici olarak kullanmak mümkün” biçiminde konuştu.

 

Bal Soğan Kürü Haricinde Geçmeyen Öksürüğe – Gribe; Adaçayı ve Ekinezya
Dr. Eraslan’ın vermiş olduğu diğer bir formül ise “2-3 gram adaçayı yaprağı üzerine taze kaynatılmış ve bir miktar soğumaya bırakılmış 1 fincan su ilave edilerek üzeri kapatılır ve 10 dakika kadar demlenir. Gün içinde 5-10 defa dolu dolu gargara yapılırsa faranjit de bir hayli etkili olacağı görülecektir. Yapılan bilimsel incelemelerde ekinezya ile birlikte gargara olarak kullanıldığında etkisini arttığı belirtilmektedir” dedi.

Öksürük ve Gribe Ballı Soğan Kürü 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.