Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Göz Kapağı Düşüklüğü ve Sarkmalar için Tedavi Yöntemleri

17.09.2021
2.807
Göz Kapağı Düşüklüğü ve Sarkmalar için Tedavi Yöntemleri

Göz kapaklarındaki sarkıklar, sadece insanları daha yaşlı göstermez, hemde görüş açılarını da kısıtlar.
Bazı istatistikler; her sene, 100 binden fazla erkek ve bayanın bu problem için cerrahi çözüm yolları aradığını ortaya koymaktadır. Ancak birazcık zaman ayırıp daha farklı kaynakları araştırırsanız, özellikle de anesteziye iyi yanıt vermiyorsanız ya da sağlık sebebiyle ameliyat olmak istemiyorsanız bu tarz operasyonlardan uzak durmanıza yardım edecek ipuçlarına erişebilirsiniz.

 

Bu sebeple, bugünkü yazımızda, göz kapaklarında oluşan sarkmaların görünümünü nasıl ortadan kaldırabileceğinizi anlatacağız.

Göz kapaklarındaki sarkmalar devamlı olabilir, zamanla daha kötüye gidebilir veya yalnızca geçici bir süre belirip sonra ortadan kaybolabilirler. Aynı zamanda, tek gözde veya her iki gözde de oluşabilirler. Problem, sadece yüzün bir tarafını etkiliyorsa, bu meselenin fark edilmesi kolaydır; her iki tarafı da etkilerse daha zor anlaşılır.

Kişi sarkan göz kapaklarının altından bakmak için kaşlarını kaldırmak ya da başını eğmek mecburiyetinde kalıyorsa, özellikle uykulu ya da yorgun görünebilir. Bu durum doğuştan oluşabileceği gibi, sonradan da gelişebilir.

Genellikle ciddi bir problem olmasa da, gözleri ve göz kapaklarını bir doktora kontrol ettirerek herhangi muhtemel bir probleme mahal vermemek daha sağlıklı bir karardır.

Göz kapağındaki sarkmaların sebepleri nelerdir?
Göz kapağındaki sarkmalara çeşitli faktörler neden olabilir; normal hücresel yaşlanma, diyabet, inme, Horner sendromu (göz ve yüz sinirlerini etkileyen bir bozukluktur), beyin tümörü, sinir ya da kas fonksiyonunu etkileyen diğer hastalıklar etkili faktörlerdendir.

Her iki göz kapağında mevcut olan sarkmalar

Tıbbi komplikasyonlardır. Bir örneği miyasteni gravistir ki bu hastalık, göz çevresindeki kasları ve onları kontrol eden sinirleri etkilemektedir.

Doğal yaşlanma süreci belirtisidir.

 

Göz kapaklarında oluşan normal bir varyasyondur.

Yalnızca tek bir göz kapağında oluşan sarkmalar

Bir göz kapağı neoplazmasıdır, arpacığa benzer.

Bir sağlık komplikasyonu göstergesidir.

Zarar görmüş bir sinir.

Doğal yaşlanma süreci belirtisidir.

Göz kapaklarında oluşan normal bir varyasyondur.

Sarkık göz kapakları için ev ilaçları

Çözüm yolu 1 – Poşet papatya çayı kullanın
Çünkü papatya çayı, bu durumun tedavisi için yardım edecek anti-inflamatuvar maddeler içerir. Poşetleri gözlerinizin altına uygulamadan önce buzdolabında saklamanızda fayda vardır. Rahatlamaya çalışın ve poşetleri 20 dakika boyunca göz altınızda oluşan torbaların üzerine uygulayın. Bu tedaviyi normal rutininizin bir parçası haline getirerek faydaları hemen görmeye başlayacaksınız.

Çözüm yolu 2 – Gözlerinizi canlandırmak için doğal malzemeler kullanarak ev yapımı bir losyon yapabilirsiniz.
Hazırlaması çok kolaydır. Dört yemek kaşığı sade yoğurt, dört yemek kaşığı aloe vera jeli, iki yemek kaşığı yulaf ezmesi ve beş dilim soyulmuş salatalığı, karışım macun kıvamına gelene dek karıştırın. Macunu göz kapaklarına uygulayın, 20 dakika yüzünüzde kalmasına izin verin ve ardından soğuk suyla yüzünüzü durulayın.

Çözüm yolu 3 – Salatalık, göz kapaklarında oluşan kırışıklık ve sarkmalar için kusursuz bir çözüm yoludur.
Bu tedaviyi uygulamak için sadece soğutulmuş salata dilimlerini, gözlerinize, yaklaşık 15 ile 20 dakika boyunca uygulayın.

Çözüm yolu 4 – Buzlu su bir hayli etkilidir.

Cildi sıkılaştırmak ve göz kapaklarının sarkmasını engellemek için yüzünüzü çok soğuk su ile yıkayın.

Çözüm yolu 5– Üzüm tüketimini arttırmak mükemmel yollardan birisidir.

Çünkü yüksek resveratrol içeriği sayesinde, yaşlanma sürecinin yavaşlatılmasına yardımcı olur. Bu avantajlardan yararlanmak için, günlük diyetinize daha fazla üzüm ekleyin.

Göz Kapağı Düşüklüğü ve Sarkmalar için Tedavi Yöntemleri 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.