Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Vücuttaki iltihabı atan 8 mucizevi besin

16.09.2021
4.954
Vücuttaki iltihabı atan 8 mucizevi besin

İltihap hafife alınmamalıdır çünkü ilgilenilmediği takdirde uzun dönemde ortaya ciddi sorunlar çıkmasına yol açabilir. Kronik iltihap siroz hastalığı veya eklem iltihabında olduğu gibi vücudun bir bölgesini etkileyebilir. Ya da Çölyak hastalığında olduğu gibi iltihabın vücudun tümünü etkilemesi de söz konusu olabilir.

İltihabı genel hatlarıyla anladıktan sonra şimdi iltihapla savaştığı bilinen bitkilerden en bilinen olanları hangileri, bir göz atalım.

1. Zerdeçal
Zerdeçal turuncu renkte ve en önemlisi kurkumin adlı etkili bir bileşen içeren bir köktür. Kurkumin antioksidan özelliği sayesinde karaciğeri korur. Ayrıca vücuttaki histamin seviyelerini düşürerek iltihabı gidermeye yardımcı olur.

2. Zencefil
Zencefile ağrı kesici ve iltihap giderici güçlerini kazandıran tam 4 bileşen bulunuyor. Gingerol, paradol, shogaol ve zingeron el birliğiyle vücutta ağrıyı tetikleyen, prostaglandin adlı yağ asitlerinin azaltılmasına yardımcı olur.

3. Cayenne Biberi
Cayenne biberinin içerdiği kapsaisin adlı madde, özellikle artrit ve diğer iltihabi hastalıklarla alakalı olduğu bilinen COX-2 adlı enzimi bloke eder.

 

4. Fesleğen
İltihapla savaşta ön plana çıkan bitkilerden birisi de fesleğendir. Öjenol adlı bileşeni hem bu bitkiye kendisine has tat ve kokuyu verir hem de iltihap giderici özellikler taşır.

5. Ak Söğüt Kabuğu
Ak söğüt kabuğunda bulunan salisin adlı madde, Aspirin ile benzer özellikler gösterir. Hatta ak söğüt kabuğunun ağrı kesici ve iltihap giderici fonksiyonlarının Aspirine göre daha uzun vadeli olduğu söylenir.

6. Oregano
Oreganonun içerdiği polifenol ve bioflavanoid maddeler, vücuda zarar veren serbest radikallerle savaşan bileşenlerdir. Hücrelerinizde ne kadar az serbest radikal hareketi var ise iltihap da o kadar az olacaktır.

7. Sarımsak
Doğal antibiyotik sarımsak, çeşitli sülfür içeriği sayesinde iltihap giderici özelliktedir. Aynı bileşenler kalp hastalıkları ve bakterilerle savaşta da iş başındadır.

8. Isırgan Otu
Isırgan otu toksinleri böbrekler aracılığı ile atmaya yardımcı bitkilerin başında gelir. Bunun beraberinde ısırgan otunun vücuttaki iltihabi kimyasalları azalttığı ve ağrı dindirmede etkili olduğu düşünülür.

Vücuttaki iltihabı atan 8 mucizevi besin 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.