Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Para Harcatmaktan Kurtaran Ev Temizliğinin Püf Noktaları

15.09.2021
5.805
Para Harcatmaktan Kurtaran Ev Temizliğinin Püf Noktaları

Eviniz için her çeşit temizleyici malzemeyi alırsanız, şimdilerde size biraz pahalıya patlayabilir. Aslında çoğumuz evlerimizde kir ve lekelerden kurtulabilmek için gerekli malzemelere sahibiz…

 

Para Harcamaktan Kurtaran Temizlik Hileleri

Çamaşır

Yağlar ve lekeler, bebek pudrası ile temizlenebilir. Lekeli ya da yağlı olan kısıma bebek pudrasını dökün ve bir gece öyle bırakın. Daha sonra normal olarak yıkayın.

Çamaşır suyu, giysilerinizin hızlı bir biçimde yıpranmasına neden olabilir. Çamaşır suyu yerine kabartma tozu ve sirke karışımını kullanabilirsiniz. Bu doğal tarif, beyazlarınızı gerçekten beyaz yapacaktır.

Diş fırçaları

Evinizde en çok kir toplayan şeylerden birisidir. Hidrojen peroksit, tüm zararlı mikropları öldürür ve insanlar için güvenlidir. Fırçanın ucunu sıvıya batırın ve kirli uçları engellemek için fırçalarınızı tuttuğunuz bardağın içerisine biraz hidrojen peroksit dökün.

Banyo

Tuvaletler için çözüm esasında çok kolay. Evinizde bulunan kolayı tuvalet içine dökün ve birkaç saat öyle bırakın. Asit sayesinde kirler çıkacaktır.

Tuvaletinizi dezenfekte etmek için karbonatda kullanabilirsiniz. Karbonat bu tür işlerde etkili bir temizlik maddesidir. Klozet etrafına birkaç yemek kaşığı karbonat dökün ve 10 dakika bekleyin. Sonra fırçalayın. Aradaki farkı göreceksiniz.

Limon, sirke ve tuz, doğal bulaşık deterjanlarıdır. 2 bardak suyun içerisine 4 limon kesip ekleyin ve pişirin. Daha sonra karıştırın, tuz ve sirke ekleyin ve tekrar kaynatın. Mağazada satılan bulaşık makinesi paketi yerine 3 çorba kaşığı limon jeli kullanın.

Mutfak

Çaydanlıklarda bulunan kireci gidermek için yarım sirke ve yarım suyu karıştırıp çaydanlığın içerisine dökün ve öyle kaynatın. Sonrasında suyu dökün ve çaydanlığı yıkayın. Kullanmadan önce ayrı bir su ile kaynatın.

 

Camları temizlemek için kabartma tozu ve sirke kullanmak

Camların köşelerinde bulunan toz ve kirin temizlenilebilmesi için kabartma tozu ve sirke kullanılmalı. 5-10 dakika beklettikten sonra diş fırçası yardımı ile köşelere gezdirebilirsiniz. Kalan kısımları bez ile alabilirsiniz.

Bir diğer yöntem de yumuşatıcı kullanmak. Hemen suyun içerisine yumuşatıcı ekleyin. Sprey şişesine koyup pencerelerinize sıkın ve kuru bezle camlarınızı temizleyin. Pencerelerinizin nasıl parladığını görünce siz bile şaşıracaksınız!

Musluğu parlatmak için diş macunu kullanmak

Musluğunuzu parlatmak için tek yapmanız gerekli olan, üzerine biraz diş macunu koymak ve sünger yardımı ile temizlemek.

Tuvaleti temizlemek için kâğıt havlu ve sirke kullanmak

Tuvaleti temizlemeden önce hazırlık yapmanız size çok kolaylık sağlayacaktır. Bunun için, tuvalet kâğıdının üstüne biraz sirke dökün. Ve bunu birkaç saatliğine tuvalete koyun. Sonrasında tek yapmanız gerekli olan tuvalet kâğıdını kaldırmak olacaktır.

Mobilya çiziklerini düzeltmek için ceviz kullanmak

Mobilyalarınızdaki küçük çizikleri saklamak için doğal yağ içeren cevizleri kullanabilirsiniz. Sonrasında Yumuşak ve kuru bir bezle mobilyayı temizleyebilirsiniz. Bu yöntem mobilyadaki çizik ve diğer lekeleri fark edilemez hale getirecektir.

Sararan yastık kılıfları için bulaşık deterjanı kullanmak

Sararmış yastık kılıflarını beyazlatmak için; 1 bardak toz çamaşır deterjanı ile bulaşık deterjanı, yarım bardak boraks, 1 bardak çamaşır suyunu ve kaynar suyu karıştırın.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin yararlanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Para Harcatmaktan Kurtaran Ev Temizliğinin Püf Noktaları 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.