Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Diş Taşları Temizliğinin En Etkili 3 Yolu

15.09.2021
1.451
Diş Taşları Temizliğinin En Etkili 3 Yolu

Dişlere, diş etlerine, diş dolgusuna ve diş protezlerine tutunan yapışkan ve yumuşak bakteri tabakasına diş plağı denir. Bu plaklar tükürüğümüzde bulunan mineraller ile birleşerek sertleşir ve tartar denilen tabakayı meydana getirirler.

 

Diş tartarının diğer adı diş taşıdır. Dişlerde gıda kalıntısı birikmesi, parazitler, genetik, diş ipi kullanmama, diş fırçalama alışkanlığı edinmeme gibi sebeplerden dolayı dişlerde zamanla tartar ve plak oluşumu gerçekleşir.

İşte diş tartarı, diş taşını temizlemek için doğal çözümler…

CEVİZ
Malzemeler

40 gr ceviz kabuğu
1 su bardağı su

Ceviz kabuğu antibakteriyel özelliği sayesinde dişteki tartar ve plaktan kurtulmanın en etkili ve doğal yoludur. Ceviz kabuklarını bir bardak suyun içerisine koyup 20 dk kaynatın. Ocaktan alıp soğumaya bırakın. Diş fırçanızı soğumuş olan bu suda 10 dakika bekletin. Bu su ile dişlerinizi fırçalayın. Günde 3 kez devam edin.

KARBONAT
Malzemeler

1 tatlı kaşığı karbonat
1 tutam tuz
Diş fırçası

 

Karbonat antibakteriyel özelliği sayesinde plak ve tartarı yok eder, ayrıca dişlerin beyazlamasına da yardımcı olur. Antrasit içeriği ile ağız içi pH seviyesini dengeler. Tuz da antimikrobiyal madde olduğundan kısa bir süre içinde plak ve tartarlardan kurtulmanızı sağlar. Karbonat ve tuzu karıştırıp, diş fırçanızı ıslatıp bu karışıma batırın. Dişlerinizi nazikçe bu karışımla fırçalayın. Ardından ağzınızı su ile çalkalayıp tükürün. Bu metoda gün aşırı yani birer gün ara verip devam edin.,

LİMON SUYU
Malzemeler

1 tatlı kaşığı limon suyu
Diş fırçası

Limon suyu asidik içeriği sayesinde antimikrobiyal özelliği gösterir. Plak ve tartarın çözülmesine ve eninde sonunda yok edilmesine yardımcı olur. Dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın. Ardından diş fırçanızı yıkayın, limonlu suya daldırın. Bu suyla dişlerinizi ve diş etlerini hafifçe ovun. Bir dakika bekleyip su ile ağzınızı durulayın.

Diş Taşları Temizliğinin En Etkili 3 Yolu 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.